1. اخبار شهرستان
  2. آفتاب توسعه زنجان غروب کرده است!

کد خبر: 28733

آفتاب توسعه زنجان غروب کرده است!

احمد اسدی-مدیرمسئول

احمد اسدی- همدلی‌زنجان ا روزی دانشگاه زنجان به عنوان آفتاب توسعه زنجان معرفی شد. در دولت ابراهیم رئیسی، یک دانشگاه زنجانی استاندار زنجان شد.

یک دانشگاه زنجانی به نام مصطفی طاهری، با حمایت تمام قد هم طیفی های اصولگرا در دوره ای که رقیب خیلی جدی نداشت، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی شد. بعد از تغییر دولت و روی کار آمدن دولت سیزدهم و ابراهیم رئیسی، رقابت جدی برای انتخاب یک استاندار کارآمد بین نمایندگان مجلس و نهادهای قدرت و ثروت در استان زنجان ایجاد شد و در نهایت دبیر ستاد هماهنگی ابراهیم رئیسی در انتخابات و دوست نزدیک و هم طیفی سیاسی مصطفی طاهری، یعنی محسن افشارچی که از نهاد دانشگاه زنجان بود، استاندار زنجان شد.

در زمان استانداری محسن افشارچی که یک دوره ریاست دانشگاه زنجان را هم برعهده داشته، جلال بازرگان هم طیفی سیاسی و یک دانشگاه زنجانی اصولگرا رئیس این دانشگاه شده است. در زمان مسئولیت خود نیز تاکنون نشست خبری برگزار نکرده و برنامه های توسعه ای آن برای دانشگاه جامع زنجان مشخص نیست!

اخیر رتبه بندی از دانشگاه های جامع کشور منتشر شده که در آن دانشگاه زنجان در  رتبه ۲۶ کشور است. عقب تر از دانشگاه تبریز، اردبیل، کردستان، ارومیه، گیلان و همدان که موجب تعجب و حیرت افکار عمومی شده است.

در این رتبه‌بندی، معیار‌های کلی در ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در ۶ حوزه آموزش (با وزن ۳۰ درصد)، پژوهش (با وزن ۲۵ درصد)، فناوری و نوآوری (با وزن ۲۰ درصد)، بین‌المللی‌سازی (با وزن ۱۰ درصد)، اثرگذاری اقتصادی (با وزن ۱۰ درصد) و خدمات اجتماعی، زیر ساخت و تسهیلات (با وزن ۵ درصد) است.

مشخص نیست وضعیت دانشگاه زنجان به ترتیب در شاخص های مطرح شده چگونه است و در کدام حوزه ها ضعف مفرط وجود دارد. اما آنچه مشخص است اینکه دانشگاه زنجان به عنوان مرجع علمی در استان زنجان با این رتبه عملا ناکارآمدی خود را در گره گشایی مشکلات و دغدغه های مردم زنجان را از دست داده و تمام قراردادهایی که دولت در زنجان با این دانشگاه و اعضای هیئت علمی آن منعقد کرده احتمالا کارایی نداشته است!

با این شرایط رئیس دانشگاه زنجان در زمان تصدی مسئولیت خود فعلا منفعل عمل کرده و برنامه عملی آن برای بهبود شرایط دانشگاه زنجان مشخص نیست. اینکه این دانشگاه کجای توسعه زنجان است و قرار است کدام نیاز آموزشی، تربیت نیروی انسانی و تولید علم استان زنجان را پوشش دهد.

امروز دانشگاه زنجان مسئولیت سه ضلع رشد و توسعه زنجان را برعهده دارد. یک نماینده مجلس، استاندار بالاترین مقام اجرایی استان و دانشگاه زنجان به عنوان دانشگاه مرجع استان، که باید دید این سه ضلع از نظر مردم چه کارنامه ای خواهند داشت. آنچه پرواضح است اینکه اگر این رتبه دانشگاه زنجان به ابعاد دیگر سرایت داده شود، باید غروب توسعه زنجان را نظاره کنیم.

 

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
 وضعیت هدررفت مواد غذایی در جهان چگونه است؟
خبر قبلی
زنجان را به عنوان الگو و نمونه به ژنو و خاورمیانه معرفی خواهم کرد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نقدی بسیار به جا و دقیق
جای اینگونه نقدها در فضای رسانه ای کشور بسیار خالیست
ممنون

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست