1. اخبار استان
  2. اتمام فاز ۱ عملیات اجرایی مسجد چهلستون در زنجان

کد خبر: 18147

اتمام فاز ۱ عملیات اجرایی مسجد چهلستون در زنجان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان از اتمام  مرمت فاز یک مسجد چهلستون در زنجان خبر داد.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ امیر ارجمند با بیان این مطلب، اظهار کرد: مسجد چهلستون از آثار تاریخی و ارزشمند شهر زنجان به شمار می رود که یکی از مهمترین و معروفترین حوزه های علمیه ایران در دوره قاجار بوده استکه به سبب قدمت و اهمیت تاریخی آن طی سال‌های اخیر در برنامه‌های ویژه مرمتی و حفاظتی این اداره‌کل قرار گرفته است.

او عنوان کرد: مرمت فاز یک مسجد چهل ستون بازار تاریخی زنجان که پس از مطالعات تاریخی و آسیب شناسی بنا و فراهم شدن مقدمات اجرایی آن مرمت مسجد از ۷ خرداد ماه آغاز شده بود که در مهرماه به پایان رسید و فاز دوم مرمت در این مسجد همچنان در حال ادامه است.

ارجمند تأکید کرد: مرمت ستونهای ضلع شمالی و جنوبی شبستان مردانه ،مرمت و بازسازی طاق­ها، مرمت دیوار ضلع شمالی، ارای عایق رطوبتی روی برخی طاق­ها، مرمت های اضطراری طاق و تویزه ها و برچیدن اندود فرسوده و نامتناسب گچی و سیمانی با معماری بنا، سبک سازی پشت بام­ها و پوکه ریزی، مرمت موضعی آجرها، بند کشی با دوغاب گچ در برخی بخش ها و مقاوم سازی تویزها در مرمت فاز یک مسجد چهلستون انجام شد.

این مسجد، در بافت بازار بالای زنجان، در ضلع جنوبِ شرقی مسجد جامع زنجان، در راسته معروف به راسته حجت الاسلام قرار دارد. این مسجد، یکی از مهم ترین و معروف ترین حوزه های علمیه ایران، در دوره قاجار بوده و توسط یکی از علمای معروف آن زمان، بنام ملا علی قارپوز آبادی، ساخته شده است.

این مسجد، دارای صحن و شبستان های بزرگی است که طاق و تویزه های ضربی آن، بصورت متقارن بر روی ۳۲ ستون قطور، استوار گشته است. محراب این مسجد، با رسمی بندی و کاشی معقلی، آرایش شده و ازاره های آن نیز، مزین به کاشی هایی با طرح های گُل و بوته است که متأثر از مکتب کاشی کاری دوران قاجار است.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست