احداث تله‌کابین ضرورت اصلی توسعه گردشگری در معدن انگوران است

نشست مشترک مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان با نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه شهرستان زنجان برگزار شد.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ آیت‌الله علی خاتمی در نشست با مشترک مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان و معاونین و مسئولان ادارات میراث‌فرهنگی شهرستان ها در دفتر امام‌جمعه گفت: استان زنجان به لحاظ تاریخی از جایگاه ویژه‌ای در مناسبات فرهنگی، تاریخی، مذهبی و اقتصادی در شمال غرب ایران برخوردار بوده و نیاز است با توجه به ظرفیت‌های تاریخی، گردشگری و همچنین صنایع‌دستی با اهتمام ویژه‌ای نسبت به پیگیری توسعه حوزه‌های تخصصی اقدامات لازم به عمل آید.

نماینده ولی‌فقیه در استان در این دیدار گفت: تنها امام معصومی که فرصت حکمرانی داشت به تمام جوانب توجه می‌کرد امام علی (ع) بود که به وضعیت بقعه‌ها و مسجد اهمیت قائل بود. مساجد تاریخی و امامزاده‌های به‌عنوان میراث معنوی و فرهنگی این استان محلی برای زیارت و هم برای گردشگر و تفریح است که از متولیان امر می‌خواهیم به ایجاد زیرساخت‌های آن در جهت رفاه حال زائرین و گردشگران پرداخته شود.

آیت‌الله خاتمی از میراث‌فرهنگی به‌عنوان هویت و شناسنامه ملت و کشور ایران نام برد و اظهار کرد: ایران و به دنبال آن استان زنجان دارای بناهای تاریخی فراوانی است که باید حفظ و به بهترین شکل ممکن به آیندگان سپرده شوند. ساماندهی، حفاظت و مرمت بازار بزرگ زنجان باید از اولویت‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی باشد و باید اداره‌کل میراث‌فرهنگی زنجان توجه ویژه‌ای را به پل تاریخی میربها الدین، مسجد چهل‌ستون زنجان، بازار زنجان، بقعه قیدار نبی، معبد داش کسن داشته باشند.

امام‌جمعه زنجان بیان کرد: زنجان نیازمند موزهایی است تا در آن نسخه‌های خطی قرآن کریم، ادعیه و میراث مکتوب معنوی  به نمایش گذاشته شود تا جوانان با این موارد بیشتر آشنا شوند.

آیت‌الله خاتمی از حوزه‌های صنایع‌دستی و گردشگری به‌عنوان حوزه‌های درآمدزا و اشتغال‌زایی کشور یادکرد و افزود: زیرساخت‌های گردشگری استان به‌واسطه ظرفیت‌های ارزشمندی که دارد بسیار نیازمند توجه است و باید زیرساخت‌های جدید برای جذب و ماندگاری گردشگران ایجاد شود و میزان اقامت در زنجان باید افزایش بیابد تا زنجان از معبر به مقصد تبدیل شود.

او گفت: باید به صنعتگرانی که به تسهیلات احتیاج دارند کمک کرد و تسهیلات مختلف در اختیارشان گذاشت تا تقویت شوند، رونق تولید صنایع‌دستی علاوه بر ارتقای سطح درآمد افراد می‌تواند منجر به رونق اقتصادی صنعتگران شود و در حوزه فروش مس و چاقو باید یاور صنعتگران و فروشندگان باشیم.

تبدیل زنجان از معبر به مقصد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان گزارش مختصری از عملکرد این اداره‌کل اراده کرد و گفت: نماینده ولی‌فقیه در استان پدر معنوی استان است که با حضور و درایت شما برنامه‌های استان با سرعت در حال انجام است. استان زنجان به لحاظ ظرفیت‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و یک اثر جهانی جز استان‌های پیشرو کشور است. گردشگری در کشور تغییر کرده و استان‌های خاصی جز مقاصد گردشگری هستند؛ لذا می‌طلبد که ما زیرساخت‌ها را در این حوزه ایجاد و تقویت کنیم تا زنجان از معبر به مقصد تبدیل شود.

سید سعید صفوی از وجود ۲ هزار اثر تاریخی طبیعی و معنوی در استان زنجان خبر  داد و یادآور شد: از این تعداد ۹۱۴ اثر در فهرست آثار ملی و جهانی ثبت‌شده که شامل ۷۱۹ اثر غیرمنقول، یک اثر ثبتی، ۲۲ اثر طبیعی ۶۱ معنوی ثبتی و ۳۹ منقول تاریخی است. انجمن‌های میراث‌فرهنگی ظرفیت‌هایی هستند که از نیروهای مردمی تشکیل‌شده و بر اساس آموزش‌هایی که دیده‌اند، میراث این مرزوبوم را حراست می‌کند.

وی افزود: انجام اقداماتی نظیر برگزاری جشنواره ملی آش ایرانی، نمایشگاه صنایع‌دستی، جشنواره بین‌المللی اکو، همایش‌های تخصصی و جشنواره‌های فرهنگی می‌تواند نقش مهمی در آگاهی مردم و گردشگران از جایگاه رفیع این استان در تاریخ منطقه را ایفا کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان بیان کرد: راە درست و اصولی حفظ و نگهداری بناهای تاریخی در استان واگذاری این اماکن به بخش خصوصی است. واگذاری بناهای تاریخی از طریق صندوق احیا سازمان میراث‌فرهنگی، در سطح استان انجام می‌شود که هدف از این واگذاری‌ها اشتغال‌زایی پایدار، استفاده بهینه از بناهای تاریخی با کاربری‌های متناسب است.

وی افزود: احیای بافت تاریخی زنجان، بازار و معابر منتهی به بازار تاریخی، سراها، کاروانسراها و حفاظت از بناهای تاریخی در اولویت برنامه‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان است؛ که بعد از مرمت کامل برای سرمایه‌گذاری به بخش خصوصی واگذار می‌شوند. هم‌اکنون بقعه‌های تاریخی میرزایی و سراهای بازار مانند ذبیحیان و ملک و بقعه چلبی اوغلو و حمام سالار در سلطانیه را می‌خواهیم به بخش خصوصی واگذار کنیم.

صفوی گفت: در حال حاضر خانه خدیوی، خانه معینی، سرای ناصری حمام حاجی داداش، بخش‌های مختلفی از گنبد سلطانیه و بازار تاریخی زنجان در حال مرمت هستند کاربری برخی از این بناها پس از مرمت و احیای گردشگری اقامتی‌-پذیرایی و یا فرهنگی تعیین می‌شود.

وی افزود: بر اساس جلسات در حال تلاش هستیم تا روز ملی چاقوی زنجان را در تقویم ثبت کنیم و زنجان را به‌عنوان شهر جهانی فلزات صنایع‌دستی معرفی کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان بیان کرد: «ازآنجاکه اشتغال یکی از موضوعات مهم استان است، بنابراین توجه به حوزه صنایع‌دستی می‌تواند یکی از راه‌های رفع معضل بیکاری در استان باشد و اضافه کرد: صنایع‌دستی به دلیل فراوانی مواد اولیه، ارزانی، دسترسی آسان به آن، عدم نیاز به سرمایه‌گذاری بالا، نداشتن آلایندگی زیست‌محیطی، ارزش‌افزوده بالا می‌تواند بهترین گزینه برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال باشد. به دلیل ارتباط تنگاتنگ صنایع‌دستی با صنعت توریسم، توجه به این بخش می‌تواند برای جلب و جذب گردشگران به کشور سودمند باشد.

وی گفت: برگزاری تورهای علمی تفریحی می‌تواند در ایجاد انگیزه و علاقه برای دانش آموزان در جهت سوق دادن روحیه آن‌ها به سمت هنرهای سنتی و صنایع‌دستی مؤثر واقع شود.

صفوی اشاره کرد: احداث تله‌کابین ضرورت اصلی توسعه گردشگری در معدن انگوران است و همچنین کمبود موزه‌ها موجب شده است تا در معرفی آثار ثبت‌شده در فهرست آثار ملی و جهانی خوب عمل نکنیم و با موجودی مخازن ما می‌توانیم سه موزه بزرگ صنایع‌دستی را در استان ایجاد کنیم.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
۳ پروژه مهم راه سازی استان زنجان در مقیاس بزرگراهی است
خبر قبلی
زیرساخت های گردشگری ماهنشان مورد توجه قرار گیرد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست