استخراج سالانه “بیش از یک میلیارد دلار رمز ارز ” در ایران؟!

کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی وضعیت استخراج رمزارزها پرداخته است؛ در این گزارش که غلامرضا مرحبا، سخنگوی این کمیسیون، امروز آن را در صحن علنی مجلس ارائه کرده، میزان استخراج سالیانه رمز ارزها در ایران “۱/۱ میلیارد دلار” برآورد شده است.

کمیسیون اقتصادی مجلس در گزارش خود همچنین آورده است: “در حال حاضر از ۳۲۴ هزار بیت کوین استخراجی سالانه دنیا ۱۹۵۰۰ بیت کوین بصورت غیررسمی در ایران استخراج می‌شود.”

آقای مرحبا گفته است: “در داخل کشور روزانه ۷۰۰ بیت کوین به صورت غیررسمی خرید و فروش می‌شود.”
او گفته: “مردم توسط بسترهایی این فعالیت ر انجام می‌دهند که هیچ کدام دارای مجوز نمی‌باشد.”

گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس با استناد نتایج بررسی سایت‌های صرافی آنلاین ایرانی گفته این ۷۰۰ بیت کوین معادل حدود ۴۰ میلیون دلار (معادل حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان)، بصورت غیررسمی در ایران خرید و فروش میشود.

همچنین گفته شده: “در برخی برآوردها رقم معاملات رمزارزها در بازار های معروف داخلی تا ۲ هزار میلیارد تومان نیز برآورد شده است.”

این گزارش پیشنهاد کرده ربا توجه به شرایط تحریم‌های بانکی، مزارزها برای تبادلات خارجی “مورد استفاده قرار گیرند” و “رمزارز ملی” طراحی شود.
ایران به انتقال پول از طریق رمزارزها به عنوان راهی برای دور زدن تحریمهای بانکی نگاه کرده است.
مجلس ایران در حالی این گزارش را منتشر کرده که قیمت بیت‌کوین در بازارهای جهانی با افت به بالای ۴۵ هزار دلار رسیده است.

با اینکه دولت ایران محدودیتهایی را برای عرضه مجوز استخراج رمزارزها به اجرا گذاشته است اما طی سال‌های اخیر پای استخراج کنندگان بین‌المللی به ایران باز شده است که دلیل عمده آن پائین بودن تعرفه برق در ایران بوده است.

چین، روسیه، آلمان و استرالیا از جمله سرمایه‌گذاران خارجی برای استخراج بیت‌کوین در ایران هستند و طی سال‌های اخیر مزارع تولید بیت‌کوین در ایران که در اختیار چینی‌هاست افزایش یافته است.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست