1. اقتصادی
  2.  اقتصاد سیاسی بودجه ۱۴۰۰

کد خبر: 19822

 اقتصاد سیاسی بودجه ۱۴۰۰

✍️ محمدرضا یوسفی

بدون تردید بودجه, ماهیتی اقتصادی سیاسی دارد. اما وزن سیاست در بودجه ۱۴۰۰ پررنگتر از گذشته شده است. بودجه ای که دولت تقدیم به مجلس کرد به اندازه کافی حاوی نکات بحث بر انگیز بود اما اقدامات کمیسیون تلفیق بر سردرگمی آن افزود و در نهایت رد کلیات بودجه در صحن علنی بر ماهیت سیاسی بودجه تاکیدی مجدد بود.

برای تحلیل اقتصاد سیاسی بودجه ۱۴۰۰ باید به ترکیب و ویژگی های مجلس و دولت توجه کرد. ۱۷۲ نفر یعنی بیش از ۶۰ درصد از نمایندگان مجلس یازدهم برای اولین بار است که به کسوت نمایندگی در آمده اند. لذا هنوز چگونگی تعامل با سایر قوا را به خوبی نمی دانند, هنوز اشراف کاملی به مفاد قوانین و مقررات ندارند. این نکته را می توان از مجموعه مصوبات آن نیز درک کرد. از سوی دیگر حداقل ۲۲۵ نفر یعنی ۸۰ درصد نمایندگان, اصولگرا هستند و از این تعداد حدود ۶۰ نفر در دوره آقای احمدی نژاد دارای مسئولیت بوده اند.

بنابراین مجلس, متعلق به اصولگرایان است. از سوی دیگر شعارهای این دست نمایندگان در تقابل با دولت بوده است. اینان نسبت به برجام, FATF , سیاست خارجی, سیاست های اقتصادی, فرهنگی و… دیدگاهی کاملا متفاوت از دولت دارند. دولت را به غربگرایی و ناتوانی در حل مشکلات جامعه متهم می کنند. از سوی دیگر ریاست مجلس به دست کسی است که دو بار در رقابت ریاست جمهوری از آقای روحانی شکست خورده است.

به نظر می رسد جوانی مجلس, تقابل با دولت که به شکلهای مختلف از جمله استیضاح رئیس جمهوری خود را نشان می دهد به مرور راه تعامل و مصالحه میان دولت و مجلس را محدود کرده و هر چه به زمان انتخابات ۱۴۰۰ نزدیکتر شده, بر حجم نزاع افزوده خواهد شد.

مجلس در این ایام در فکر محدود کردن فضای مجازی, گذاردن شروط بیشتر بر کاندیداهای ریاست جمهوری و تنگ کردن حلقه قدرت سیاسی بوده است و این نشان از دغدغه های مجلس یازدهم دارد.

حال لایحه بودجه, محل بروز این همه اختلاف بوده است. اول از همه تفاوت در نگاه رابطه با امریکا است که خود را در تلقی از صادرات نفت, نرخ ارز نشان می دهد. دولت صادرات ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را پیشنهاد کرده است در حالیکه کمیسیون تلفیق ۸۰۰ هزار بشکه در روز را کاهش داد و بدین ترتیب از درآمدهای انتظاری دولت کاست. از سوی دیگر, کمیسیون مجلس جهت شفاف نمودن بودجه حداقل سه مورد, ارقامی بالغ بر حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان پنهان در تبصره ها را در ردیف های بودجه قرار داد و آن را فساد زا دانست و البته یکی از مصادیق احتمالی آن هم استفاده دولت در انتخابات است.

البته مواردی که کمیسیون تلفیق مشخص کرده است در دولت نهم و دهم نیز بوده است و برخی از اینان در همان دولت دارای مقام وزارت بودند اما چگونه است که در گذشته سکوت کرده اند. به علاوه اینکه مجلس خواهان شفافیت, فردای آن روز به شفافیت آراء رای منفی داده و نسبت به شفافیت منابع مالی کاندیداها نیز بی تفاوت است.

این امر احتمال داشتن دغدغه سیاسی مجلس را تقویت می کند. اما گرچه رفتار سیاسی مجلس محرز است اما نشان میدهد که منفذی در بودجه وجود دارد که امکان سوء استفاده از آن و جریان آن در انتخابات وجود دارد.

کمیسیون تلفیق بر خلاف انتقادات اولیه مبنی بر بالا بودن بودجه خود حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بر بودجه افزود. البته منابع آن از طریق افزایش نرخ ارز, درآمد موهومی و به بیان دیگر استقراض از بانک مرکزی و در نهایت ۱۷ هزار میلیارد تومان حقوق گمرکی واردات اتومبیل است که هم خلاف دغدغه رهبری بوده و هم زمینه رانت در آن وجود دارد. لذا بخشی از نزاع دولت و مجلس بر سر رانت و مصارف انتخاباتی می تواند تلقی شود.

به هر سو حلقه بسته حاکمیت, عدم شفافیت موجب فساد شده و تفاوت در چگونگی رانتها و فسادهاست.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
شرایط جوی پایدار در استان زنجان
خبر قبلی
چرا شورای عالی بورس دامنه نوسان را تغییر داد؟
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست