1. اجتماعی
  2. اولین مرحله رسیدن به کمال دستیابی به علم است

کد خبر: 28734

مدیرکل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی استان زنجان:

اولین مرحله رسیدن به کمال دستیابی به علم است

 برنامه کارگاه آموزشی «شهر زنجان، شهر نماز» به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان و با همکاری اداره کل آموزش و پرورش و ستاد اقامه نماز و با حضور آموزگاران مقطع ابتدایی در سالن سهروردی آموزش و پرورش استان زنجان برگزار شد.
به گزارش همدلی‌زنجان؛  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در دوره آموزشی «شهر زنجان شهر نماز» گفت: برای رسیدن به کمال باید از سه مرحله عبور کرد که نخسین مرحله آن دستیابی به علم و مرحله بعدی رسیدن به اطمینان و مرحله نهایی شهود می باشد.

 

امراله حسنی افزود: اهل سلوک کسانی هستند که اهل مراقبه باشند و برای رسیدن به کمال باید از سه مرحله عبور کنند که نخستین مرحله آن علم است. مادامی که انسان نداند جایگاهش در این عالم هستی کجاست، نمی‌تواند به کمال مطلق دست پیدا کند. کسانی‌ که بتوانند به این مرحله از سیر و سلوک برسند، قطعاً مراحل بعدی را طی خواهند کرد؛ هرچند در بعضی مواقع همین علم خودش حجاب است.

مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان ادامه داد: کسانی می‌توانند این حجاب را بردارند که به کمترین بودن وجود خود در عالم هستی پی ببرند، وقتی انسان عظمت این عالم هستی را درک کرد قطعا به ناچیز بودن خود پی می‌برد .

وی با اشاره به مقام اطمینان به عنوان مرحله دوم سلوک گفت: وقتی انسان به مرحله‌ای رسید که در مقابل عالم هستی خود را ناچیز دید به مقام آرامش و طمانینه می رسد و با این آرامش خدا را بهتر بندگی می کند. نتیجه علم نافع، خشوع است و وقتی علم فردی قوی باشد و به مقام اطمینان برسد از کسانی خواهد شد که در هنگام نماز خشوع دارد.

حسنی تاکید کرد مرحله سوم مرحله‌ای است که اگر فرد به آن برسد مشاهده خواهد کرد آنچه را که نادیدنی است، چشم دل باز کن که جان بینی، آنچه نادیدنی ست آن بینی.  تمام ذرات عالم در حال تسبیح خداوند هستند اما چون حجاب، چشمانمان را گرفته است نمی توانیم آنها راببینیم؛

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
پژوهش‌های باستان شناسی و ژئوفیزیکی در موزه رختشویخانه زنجان انجام می شود
خبر قبلی
۸ زیارتگاه استان زنجان برای ثبت جهانی معرفی می‌شوند
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست