1. اقتصادی
  2. اکنون دقیقا در بازار چه خبر است ؟

کد خبر: 10797

اکنون دقیقا در بازار چه خبر است ؟

معاملات مسکن در ١۵ روز اول مرداد در کل کشور ١٧ هزار واحد بود با لحاظ ٢٨ میلیون و ٧٠٠ هزار واحد مسکونی که در کشور انشعاب برق خانگی دارد ، معامله مسکن در کشور متوقف شده است .

در ١۵ روز اول مرداد ٩٧ در تهران با ٢ میلیون و ۶۵٠ هزار واحد مسکونی فقط ٢ هزار واحد مسکونی معامله شده که گواه توقف معاملات مسکن در تهران است.

👈سرمایه سرگردان به سمت مسکن حرکتی ندارد.

👈سرمایه سرگردان به سمت ارز نیز حرکت نمی کند.

👈سرمایه سرگردان به سمت بازار سرمایه روان است.

👈مجددا سپرده گذاری در بانک توجیه اقتصادی یافته است.

میانگین قیمت دلار در مرداد ٩٧ بالغ بر ١٠ هزار تومان بوده و سود ناشی از سپرده گذاری در بانک از مرداد ٩٧ تا زمان فعلی با سود ناشی خرید ارز یکسان بوده است.

قیمت سکه نیز از ٣.٧٩ میلیون تومان در ٣١ مرداد ٩٧ به ۴ میلیون و ٩۴ هزار تومان در تاریخ تهیه افزایش یافته که گواه ٨ درصد رشد است سکه نصف سپرده گذاری در بانک ارزش افزوده داشته است این نشان می دهد خرید سکه تجارت زیان آوری بوده است.

 انتظارات تورمی :
در اردیبهشت ٩٨ فروش در بازار نقدی بود یعنی عمده فروشان فقط نقدی می فروختند در خرداد فروش نقدی متوقف شد و در ٣٠ شرکت مورد مطالعه ( فقط عمده فروش ) فروش مدت دار مجددا احیا و بطور متوسط اجناس یک ماهه فروخته می شد در سه روز گذشته این به ۴۵ روز افزایش یافته است عمده فروشان اگر ۴۵ روزه نفروشند کسی نمی خرد این نشان می دهد انتظارات تورمی در بازار وجود ندارد.

نقدینگی حدود ٢ هزار هزار میلیارد تومان است ( ٩٨ درصد نقدینگی فقط سپرده بانکی است ) اما فقط کمتر از ۴ درصد سپرده های بانکی به وام تبدیل شده ، وام وصول شده و مجددا وام داده شده است ، یعنی سپرده گردش داشته است ؛ به عبارت دیگر ٩۶ درصد سپرده ها بگونه ای از چرخه بانکی خارج شده است ، برای محاسبه رکود و رونق ، میزان گردش سپرده شاخص مناسبی برای محاسبه فعالیت بانکهاست ٩۶ درصد سپرده ها در ماه در بانک گردشی ندارد وقتی فقط ۴ درصد سپرده ها در ماه گردش دارد از ٢هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی نباید بیم کرد این نقدینگی به خواب زمستانی رفته است.

نود درصد ثروت مردم یا مسکن است یا سپرده ، مسکن را کسی نمی خرد و سپرده بانکی هم تبدیل به وامی شده که گردش ندارد اما سپرده بانکی شخصیتی دو لایه داشت در لایه شخصیتی اول ؛ بوسیله بانک وام داده می شد که ٩۶ درصد آن به هر دلیل در ماه حرکتی ندارد اما سپرده شخصیت دومی داشت ؛ سپرده گذار به بانک مراجعه می کرد و با دریافت سپرده اقدام به خرید دلار ، مسکن و سکه می کرد این سه حرکت اکنون وجود ندارد ؛ یعنی سپرده اکنون شخصیت یک لایه دارد فقط ۴ درصد آن در ماه وصول می شود.

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
تولید، بخش ورشکسته اقتصاد است
خبر قبلی
تعدیل نرخ حمل بار براساس تن – کیلومتر در استان زنجان
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست