1. ایران
  2. بازداشت یک خبرنگار بعد از انتشار اسناد فساد در واردات خودرو

کد خبر: 6807

بازداشت یک خبرنگار بعد از انتشار اسناد فساد در واردات خودرو

✍🏼عصر ایران

“مسؤولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.”

این سخن رهبر معطم انقلاب در ۲۳ مهر ۱۳۹۷ است؛ بسیار مدرن و مترقی و البته منطبق با آموزه های دینی و آرمان های انقلاب اسلامی.

یک روز قبل از آن، رهبر انقلاب متن سند الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت را به دستگاه های مختلف کشور ابلاغ کردند. در بند ۴۸ تدابیر این سند بر تحقق این موارد تأکیده شده است: ارتقای نظارت رسمی، مردمی و رسانه‌ای بر ارکان و اجزای نظام و پیشگیری از تداخل منافع شخصیت حقیقی و حقوقی مسئولان و کارکنان حکومت و برخورد بدون تبعیض با مفسدان به ویژه در سطوح مدیریتی.

هنوز یک ماه از این سخن و ابلاغ ولی فقیه نگذشته است که خبر می رسد خبرنگاری را به اتهام انتشار تصویر چند نامه در کانال اش بازداشت کرده اند. موضوع نامه ها، نه امنیتی بود، نه نظامی کشور و نه مرتبط با مقابله با دشمنان، درباره واردات خودرو بود و فسادی که ادعا می شود در این باره وجود داشته است.

اگر این نامه ها اصالت نداشته اند، اعلام کنند که دروغ است اما وقتی اصل نامه ها را تکذیب نمی کنند و به بهانه هایی مانند این که نامه ها محرمانه بوده است و نباید منتشر می شد، نمی توان گفت که به دستور رهبر معظم انقلاب عمل شده است.

وقتی به دستور کاملاً صریح و واضح رهبری، هیچ رازی را نباید از مردم پنهان نگه داشت (جز نظامی و امنیتی و مسائل مرتبط با مقابله با دشمن) و وقتی در نامه ایشان در ابلاغیه سند الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت آمده است که باید نظارت مردمی و رسانه ای بر “ارکان” و “اجزای” نظام تقویت شود و از “تداخل شخصیت حقیقی و حقوقی مسؤولان” جلوگیری شود و برخورد با مفاسد بدون تبعیض باشد، دیگر نمی توان بازداشت یک خبرنگار به اتهام انتشار تصویر چند سند و نامه راجع به فساد در واردات خودرو را توجیه کرد و پذیرفت؛ فسادی که قوه قضائیه نیز وارد بررسی آن شده است.

اگر نظارت مردمی و رسانه ای از فرایند مبارزه با فساد حذف شود، امید به پاکسازی اداری و اقتصادی کشور رنگ می بازد. بازداشت اخیر، نوید خوبی برای مردم و رسانه ها نیست، خاصه آن که جوهر امضای رهبری بر پای ابلاغیه سند الگوی پیشرفت خشک نشده و صدای ایشان هنوز در گوش هاست: “مسؤولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.”

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
تولید بالغ بر ۱۳۰ هزار تن انواع فرآورده‎های دامی در استان زنجان
خبر قبلی
دریافت “حق بیمه سهم کارفرمایی” از واحدهای صنعتی زنجان جاهت قانونی ندارد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست