1. اخبار استان
  2. بازی مرغ با روح و روان مردم زنجان

کد خبر: 8528

بازی مرغ با روح و روان مردم زنجان

این روزها همه از گرانی و تورم بالا می نالند و کلید واژه این گرانی ها در شهر زنجان نیز مرغ و گوشت است. چند سال پیش کسی اهمیت یک مرغ یا گوشت گوساله و گاو را به این اندازه درک نمی کرد، اما امروز شهروندان زنجانی با این دو کلمه وارد جنگ روانی می شوند!

 

به گزارش “همدلی‌زنجان”؛ همانطور که  این روزها گوشت مرغ و قرمز سوار قالی بالدار شده انده و میتازند! این روزها جلسات ستاد تنظیم بازار استان زنجان نیز به تب و تاب بیشتری افتاده و حتی شاهد برخی اختلاف دیدگاه ها نیز در خصوص رویکردها و سیاست های اعمالی بر بازار هستیم.

یک شهروند می گویند مرغ در بازار نیست، تولید کننده و کشتارگاه می گوید این قیمت به صرفه نیست! و نهاده های دامی گران است. دولتی های وزارت کشوری می گویند باید آرامش در بازار حفظ شود و دولتی های دستگاه اجرایی نیز با تولیدکنندگان همراهی بیشتری دارند. در این بین که تلاطم در بازارها نوسانی است، اهمیت خروجی جلسات ستاد تنظیم بازار استانی نیز بیش از گذشته است.

جلسه ستاد تنظیم بازار استان در عصر روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه، شاهد دو دیدگاه اختلافی بود و از همه مهم تر سیاست های دوگانه ای که کشور برای مواجه به شرایط موجود در مرکز اتخاذ می شود. این جلسه دستور کار زیادی داشت اما محوریت مهم آن وضعیت توزیع و قیمت گوشت قرمز و مرغ بود. مرغ و گاوی که این روزها بدجور روی اعصاب مردم هستند.

دولتی‌ها، تهران را برای شهروندان زنجانی مثال می زنند و گویند گوشت قرمز در تهران بالای صد هزار تومن هست و در استان ۷۵ هزار تومان توزیع می شود. مردم می گویند درآمد شهروندان زنجانی را با تهرانی ها مقایسه نکنید! که البته حرف بجا و منطقی بوده، چرا که درآمد سرانه مردم شهرها با یکدیگر متفاوت است.

سازمان جهاد کشاورزی استان خطاب به استاندار گفت که در روزهای اخیر فشار زیادی را بابت قیمت وتوزیع گوشت در استان متحمل شده  و خارج از وقت اداری زمان زیادی برای توجیه برخی اختصاص می دهد و باید برای واقعی کردن قیمت ها اقداماتی صورت گیرد.بعد نماینده کشتارگاه های استان در جلسه گفت با ادامه روند ارائه گوشت مرغ با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی پیدا کردن مرغ در بازار طی روزهای آتی سخت خواهد شد!

همین حرف ها کافی بود تا استاندار زنجان، با جدیت بگوید که به مردم زنجان می گوید که مرغ نخورید! و اجازه نمی دهم که مرغی از استان خارج شود. فتح اله حقیقی هرچند کمی با هیجان سخن گفت اما دلسوزیش به مردم عادی بیشتر از برخی مدیران رفاه زده استان بود. اینکه قدردان مردمی است که به راهپیمایی ۲۲ بهمن آمدند و با تمام مشکلات از آرمان نظام دفاع کردند.

اینکه این مردم لیاقت بالایی دارند و نباید اجازه دهیم افزایش قیمتی در اقلام اساسی استان انجام شود. انصاف و عدالت فتج اله حقیقی فقط به این موارد خلاصه نشد، ولی خواست طی نامه ای سازمان مرکزی مربوطه اعلام نظر کند که قیمت استان زنجان قیمت واقعی است یا قیمت برخی استان های همسایه! که گرانی در آن استان موجب انگیزه خروج گوشت از زنجان می شود.

همینطور استاندار گفت که اگر تولید کننده زنجانی حاضر به همکاری است، باید یارانه ای برای آن ارائه شود تا تولیدکننده هم متضرر نشود. این دیدگاه جامع گرایانه رویکرد مترقی فتح اله حقیقی است که اگر در این شرایط دشوار نگاه دستوری به بازار اعمال می شود، حداقل برای حمایت از تولیدکننده نیز مکانیزمی تعریف شود.

قرار شد راه های ارائه یارانه به تولید و کشتارگاه های استان نیز در معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان بررسی شود. اما مباحثه بین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با یکی از مسئولان دیگر استان نیز قابل توجه بود. شهرم طهماسبی گفت که نباید به اقتصاد امنیتی نگریسته شود و مکانیزم بازار تابع فرمایشات ما نیست، بلکه تابع عرضه و تقاصا است.

در این شرایط خاص اقتصادی که از یکسو توده مردم د طبقات ضعیف تحت فشار معیشتی هستند، کار مسئولان دولتی نیز دشوار شده و کنترل بازار با پیچیدگی های زیادی همراه است. حجم فزاینده نقدینگی در داخل کشور که زاییده ساختارهای معیوب اقتصادی کشور و سیاست های عوام پسند گذشته بوده امروز بلای اقتصاد و معیشت مردم شده است.

از طرفی مشکلات بین المللی دامنه وسیع تری یافته و در این مقطع به نقطع حداکثری رسیده است که مدیریت آن نیز بسیار دشوار خواهد بود. از یکسو برخی مدیران نیز که گویا خبر از معیشت و دشواری توده مردم ندارند، بهتر است کمی شرایط را درک کرده و بجای تاختن به رسانه ها و مردم صبوری بیشتری به خرج داده و بیشتر در کنار مردم باشند.

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
برگزیدگان مسابقات ورزشی بازنشستگان استان تجلیل شدند
خبر قبلی
۵> ۸۲ است !
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست