تبدیل زنجان به مرکز لجستیک شمالغرب کشور، وعده حقیقی یا خیالی؟

در سال های نخست دولت یازدهم ایده تبدیل زنجان به مرکز آماد شمالغرب کشور که بعدها در ادبیات جدید تحت عنوان ایجاد لجستیک پارک و تبدیل زنجان به مرکز لجستیک شمالغرب مطرح شد و تا به امروز این موضوع این ایده صرفا در سخن و سخنرانی مسئولان باقی مانده و عملا این مهم در دو دولت حسن روحانی محقق نشده است.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ چند روز گذشته استاندار زنجان در سخنانی گفت که استان زنجان به مرکز لجستیک شمالغرب کشور تبدیل می‌شود. فتح اله حقیقی در حالی این سخن را به زبان آورد که وی در زمان حضورش در زنجان اظهارات جدی در این خصوص نداشته و یا بسیار کم داشته است!

استاندار زنجان گفت: با به انجام رسیدن پروژه‌های بزرگراهی و دیگر اقدامات در این راستا زنجان در عمل و نه شعار به مرکز لجستیک شمالغرب کشور تبدیل می‌شود که تحقق این مهم از ابعاد مختلف تاثیر بسزایی در رشد و توسعه استان دارد.

فتح الله حقیقی در نشست شهرداران تابعه استان که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به اینکه به سه پروژه بسیار مهم بزرگراهی استان ۱۴۰ میلیارد تومان طی سفر رییس سازمان برنامه وبودجه کشور اختصاص یافت، افزود: طی هفته گذشته نیز در حدود همین مبلغ از تبصره ماده ۵۶ نهایی شده است که با افتتاح این سه محور دگرگونی بسیار مهمی در پروژه های راه ایجاد خواهد شد.

وی اضافه کرد: با تحقق این کار مهم استان به مرکز لجستیک تبدیل می شود و علاوه بر آن افتتاح پروژه ۲ خطه کردن راه آهن زنجان به تهران نیز با جدیت پیگیری می شود و علاوه بر آن هم اکنون فرودگاه زنجان برای نشستن هواپیماهای باری نیز از آمادگی کافی برخوردار است.

زنجان استان کشاورزی است؟

در خصوص اظهارات استاندار زنجان ذکر چند نکته ضروری است. اینکه با صرف اظهار نظر استانی بتواند صاحب جایگاهی شود این مهم امکان پذیر نیست. موضوع مرکز آماد یا همان پارک لجستیک در استان زنجان زمان جمشید انصاری مطرح و در سفر حسن روحانی به استان زنجان مصوبه گرفت. دستاورد اسداله درویش امیری استاندار بعدی حسن روحانی در زنجان تبدیل این مصوبه در وزارت راه و شهرسازی به لجستیک پارک کشاورزی بود!

در واقع وزارت راه و شهرسازی تشخیص داده بود زنجان استان کشاورزی بوده و اقتصاد آن مبتنی بر کشاورزی است! از اینرو این استان می تواند مرکز آمادی حوزه کشاورزی باشد نه مرکز آماد در تمامی بخش های اقتصادی! که این موضوع بعد از رفتن اسداله درویش امیری مسکوت ماند تا زمان فتح اله حقیقی که اخیرا شاهد موضع گیری وی در این خصوص شدیم.

وعده حقیقی یا خیالی؟

هرچند هنوز دولتمردان نگفته اند که آیا رویکرد دولت در خصوص مرکز آمادی زنجان همان رویکرد کشاورزی است یا نه! و آیا مدیران استانی تلاش کردند که این پارک لجستیک در تمامی بخش ها باشد و محدود به کشاورزی نشود! فتح اله حقیقی بازهم وعده جدیدی داده است. وعده ای که عنوان شده زنجان به مرکز لجستیک شمالغرب کشور تبدیل می شود! درست همان وعده ای که در سال های نخست دولت حسن روحانی و زمان استانداری جمشید انصاری داده شد!

اینکه زنجان به عنوان استانی که بیش از تعهداتش به دولت درآمد محقق کرده و حال قرار شده ۴۷۰ میلیارد تومان اعتبار بگیرد نقطه عطف قابل توجهی است. اما تخصیص آن مهم است نه وعده آن! و اینکه حال موفق به وعده ای برای این میزان اعتبار شدیم آیا این میزان اعتبار می تواند وضعیت راه های استان را بهبود ببخشید! یا خیر موضوع دیگری است! هزینه ساخت هر کیلومتر آزادراه در سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان بوده که با تورم سرسام آور سال جاری می توان هزینه آن را بسیار بیشتر پیش بینی کرد!

یقینا زنجان برای تبدیل شدن به نقطه آمادی شمالغرب کشور نیازمند یک استراتژی مناسب در این زمینه است که این رویکرد استراتزیک در بدنه غیربهره ور دولتی وجود ندارد. با توجه به اینکه ماه های پایانی دولت در حال نزدیک شدن است، بعد از سخنان فتح اله حقیقی استاندار وقت زنجان زمان سنج مرکز آمادی شمالغرب را روشن می کنیم تا ببینیم دقیقا در چه بازه زمانی این مهم در دولت حسن روحانی و استانداری حقیقی محقق خواهد شد.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست