1. اخبار استان
  2. خانه خدیوی زنجان در آستانه تخریب…!؟

کد خبر: 18688

خانه خدیوی زنجان در آستانه تخریب…!؟

بارها در سال جاری در خصوص ضرورت توجه مسئولان میراث به وضعیت بنا-خانه خدیوی سخن گفتیم. خانه ای که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و البته سال هاست که در خیابان ۷‌تیر زنجان به حال خود رها شده است.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ خرداد ماه سال جاری از وضعیت این بنا فیلم تهیه شد و گفتیم که “اینجا خانه خدیوی زنجان است که به حال خود رها شده”، با گذشت چندین ماه از آن زمان و آغاز فصل سرما و بارش برف، شاهد عملیات عمرانی در مجاورت آن هستیم، دیوار حیاط بنا تخریب شده، بدنه اصلی بنا به سمت خیابان هفت تیر تخریب شده و آثار سستی شدید و تضعیف سازه ای در بنا مشهود است.

با نظر می رسد با ادامه روند فعلی شاهد تخریب آن طی ماه های آتی باشیم. نکته مهم اینکه مسئولان و متولیان این حوزه هیچ اقدام و یا حتی توضیحی در این خصوص ارائه نکرده اند. یکی از خلاهای مهم در حوزه میراث فرهنگی زنجان این است که معمولا بعد از ثبت یک بنا به عنوان اثرملی، هیچ ضوابط و ضابطه حریمی برای آن ها تدوین نمی شود که به عنوان یک سند و قانون بتوان از آن بهره گرفت. ظاهرا این بنا نیز دچار این خلاء است.

بنای خدیوی یک نمونه کامل از تزئینات است که در اوائل دوره پهلوی ساخته شده است. آجرکاری های نما، گچ بری های زیبا و ستون ها و نما، لمبه کاری با نقوش مختلف، وجود ایوان بر روی ۶ ستون چوبی با پوشش گچی و نرده های تزئینی از زیبایی های خانه خدیوی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست