یادداشت//

خانه معدن استان زنجان یا خانه معدن خصوصی اون آقا….!

 

 

 

✍️ حجت نوری-دانشجویی دکتری مهندسی معدن  و فعال معدنی استان زنجان

 

معدن، بی شک یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور محسوب می‌شود، چرا که ظرفیت‌های معدنی غنی و متنوع ایران این پتانسیل بالقوه مهم اقتصادی را پدید آورده که البته سهم این بخش تاکنون در اقتصاد کشور رضایت بخش نیست.

 

بخش معدن در کنار متولیان دولتی، دارای تشکل‌ها و سازمان‌های صنفی در استان‌های کشور است، که هر کدام محرک و پیشرانی برای توسعه و حرکت در مسیر رشد این بخش محسوب می‌شوند. در این راستا خانه معدن ایران و به تبع آن خانه معدن استان‌ها در کشورتشکیل و فعالیت دارند که خانه معدن استان زنجان نیر وارد دوره دوم فعالیت خود بعد از یک انتخابات پرحاشیه شد.

 

خانه معدن استان زنجان به عنوان یک تشکل صنفی در تصمیمات کلان حوزه معدن استان نقش و تاثیرگذاری زیادی دارد و دارای کرسی و حق رای در برخی از جلسات بدنه دولت است که در حوزه معدن به اتخاذ تصمیم می‌پردازند. حضور در شورای معادن استان و در سطح ملی حضور در شورای عالی معادن کشور برای تصمیم گیری در این حوزه نشان از اهمیت جایگاه این مجموعه دارد.

خانه معدن استان زنجان دومین دور فعالیت خود را طی ماه‌های گذشته با برخی حواشی آغاز کردکه  البته دور نخست آن نیز بدون حاشیه نبود؛ چرا که دور نخست  در نیمه راه با خارج شدن تعدادی از اعضای هیات مدیره به دلیل اختلافات داخلی عملا کارایی و یکپارچگی خود را از دست داد!

در انتخابات دور دوم خانه معدن استان زنجان، اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان به عنوان ناظر، مجری و هم پیروز انتخابات خانه معدن استان زنجان بود که به نظر می‌رسد سوالات و ابهامات زیادی در خصوص نحوه برگزاری انتخابات و همچنین نتایج آن وجود دارد که موجب شده وجود احتمال تخلفات زیاد در فرایند انتخابات، نظارت و اجرای آن قوت بگیرد!

نتایج اعلامی انتخابات غیرقابل قبول و نزدیک به یک طنز تلخ می‌ماند، به گونه‌ای که از میان پنج نفر از هیات مدیره خانه معدن دونفراز پرسنل، یکی از افراد پرنفوذ اتاق بازرگانی زنجان و یک نفر نیز از هیئت نمایندگان استان زنجان بوده است! این شرایط موجب شده موجی از نارضایتی در بین فعالان و معدن داران واقعی و بزرگ ایجاد شود.

و مجمع عمومی با حضور تعدادی انگشت شمار از معدن کاران و نمایندگان کارخانه های وابسته و متمایل به هیئت رئیسه اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد که به دلیل وجود لابی‌های قدرتمند در اتحادیه ها، تشکل ها و انجمن های صنفی که از یکسو یکدیگر را در رسانه‌ها تایید و تشویق می‌کنند.

از سوی دیگر کرسی و تریبون های جمعی را در اختیار دارند که موجب شده تا  امپراطوری رسانه‌های افراد خاص در حال مدیریت تشکل‌های دخیل در مدیریت کسب و کار زنجان همچون سایر ارگان ها و تشکل ها از جمله خانه معدن باشد وعرصه را برای سایر فعالان واقعی واکثریت تنگ کند.

از طرفی وجود افراد غیربومی در صدر هیئت های مدیره و ریاست خانه معدن زنجان همچون سایر ارگان‌های و تشکل‌ها قابل مشاهده است که بر جولان افراد غیر بومی در رئوس تشکل‌ها وارگان‌های دولتی وغیر دولتی منجر شده است.

با فاصله گرفتن اکثریت معدنکاران واقعی و فعال از خانه معدن استان زنجان که به خانه معدن اون آقا معروف شده است موجب شده است که هیئت مدیره خانه معدن قادر به انجام وظایف خود، حتی در صورتی که قصد و نیت آن را داشته باشد، نخواهند بود.

فلذا؛ با این اقدام یک فرصت بزرگ سه ساله از فعالان واقعی حوزه معدن استان که می‌توانستند حقوق صنفی خود را دنبال کنند، گرفته شد و بعد از چندماه اعلام اعتراض‌ها به خانه معدن ایران، اتاق ایران، نمایندگان مجلس، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و اعتراض به نحوه انتخابات ونظارت آن  به دلیل وجود نفوذ بسیار زیاد لابی قدرت پشت صحنه جریانات خانه معدن هنوز نتیجه ای حاصل نشده است.

و ناگزیردر قدم‌های دیگر  اعتراض وشکواییه به سازمان بازرسی و قوه قضائیه در این خصوص لازم و ضروری به نظر می‌‌رسد که باید برای این داستان دراماتیک تلخ در خانه معدن زنجان یک فصل جدیدی از تحلیل‌های رسانه‌ای در فضای مستقل ایجاد شود که این مسیر را آغاز و ادامه خواهیم داد…..

Print Friendly, PDF & Email