1. اجتماعی
  2. راه های عملی برای استفاده از نیمکره های راست و چپ مغز

کد خبر: 9266

راه های عملی برای استفاده از نیمکره های راست و چپ مغز

فروش به شدت تحت تاثیر انتخاب هدست از جانب مشتری قرار گرفت. نتیجه نیز مشخص است، آنهایی که از هدست گوش چپ استفاده کرده بودند نسبت به دو دسته دیگر خرید بیشتری را ثبت کردند. به نظر می رسد که در این گروه برقراری ارتباط و متقاعد سازی مشتری به خرید خدمت مورد نظر آسان تر بوده است.

 

اگر به دنبال راهی برای افزایش اثرگذاری جملات احساسی و یا حتی درخواست ازدواج از شخص مورد علاقه خود هستید، توصیه می شود این کار را از طریق گوش چپ فرد مقابل انجام دهید. البته این قابلیت تنها محدود به واژه های عاشقانه نیست و تحقیقات نشان داده اند که مکالمات آمیخته با خشم و عصبانیت نیز هنگامی که از نزدیکی گوش چپ شنیده شوند با احتمال بالاتری در حافظه افراد ثبت خواهند شد.

به گزارش“همدلی‌زنجان” اما به طور کلی دستور العمل ها و پیام های غیر احساسی تاثیر بیشتری بر گوش راست دارند. علت این مسئله مستقیما به نحوع عملکرد مغز انسان در راستای پردازش اطلاعات مربوط می شود.

با وجود آن که نیمکره چپ و راست مغز ساختاری یکسان دارند، اما از منظر عملکرد بسیار تخصصی و متفاوت هستند. همان طور که می دانید نیمکره چپ مغز از ماهیتی منطقی و عقلانی برخوردار است. این در حالی است که نیمکره راست بیشتر مسئول تجزیه و تحلیل بصری، احساسی و فضایی است.

از آن جایی که سمت راست مغز در کنترل سمت چپ بدن نقش مهمی دارد، به نظر می رسد که گوش چپ نیز همانند مسیری ارتباطی به سوی بخش احساسی مغز آدمی عمل کند. بدین ترتیب گوش راست هم راهی به نیمکره منطقی و غیر عاطفی است. اما فقط گوش ها شامل این قانون نمی شوند. مطالعات مختلفی حاکی از آن هستند که چشم راست در پردازش رنگ ها قدرت بیشتری دارد. به همین ترتیب پای راست نسبت به قلقلک دادن حساس تر است. همچنین در آغوش کشیدن کودکان با سمت چپ بدن، با سرعت بالاتری می توان آنها را آرام کند. شماری از تحقیقات روانشناختی و اسکن مغز به همراه بررسی بیماران مبتلا به تغییرات ساختاری در اثر آسیب های مغزی، موارد نام برده را تایید می کنند.

تفاوت وظایف دو نیمکره در بیمارانی مشهودتر است که به دلایل مختلف فاقد ساختاری به نام جسم پینه ای بوده اند. جسم پینه ای بخشی از مغز پستانداران است که دو نیمکره چپ و راست را به یکدیگر مرتبط می سازد. این بخش بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون سلول عصبی دارد. همچنین طبق مطالعات انجام شده در مورد بیماران مبتلا به سکته مغزی که از آسیب به بخش چپ رنج می برده اند، مشکلات زبانی و تکلمی در مقایسه با آسیب به نیمکره راست بیشتر بوده است. با توجه به اطلاعات مذکور، در ادامه تاثیر کارهای مختلف را هنگامی که در نزدیکی گوش چپ انجام شوند بررسی خواهیم کرد.

تعریف لطیفه و شوخ طبعی

شاید متعجب شوید اما اگر حین شنیدن یک لطیفه صدای بیشتری را توسط گوش چپ خود دریافت کنید، با احتمال بالاتری از ته دل می خندید! بررسی های صورت گرفته در دانشگاه کالیفرنیا نشان داده اند که اطلاعات دریافتی مرتبط با شوخی و تعریف لطیفه به طرز فعال تری توسط نیمکره راست مغز پردازش می شوند.

در آغوش گرفتن کودکان

بر اساس تحقیقاتی دیگر که در دانشگاه ساسکس انجام گرفته، ۷۰ الی ۸۵ درصد از بانوان، ناخودآگاه نوزادان را توسط سمت چپ بدن خود در آغوش می گیرند. این کار به آنها کمک می کند که در تشخیص و درک احساسات و نیازهای فیزیکی کودک خود موفق تر باشند. به گفته دانشمندان، قرار گیری نوزاد در این قسمت منتج به انتقال اطلاعات حسی به نیمکره راست مغز مادر خواهد شد.

استفاده از کلمات احساسی و عاشقانه

کلمات عاشقانه و همینطور توام با عصبانیت، بیشترین تاثیر ممکن را بر گوش چپ به جای می گذراند. مطالعه ای در دانشگاه ایالتی سام هیستون آمریکا روی ۱،۱۲۰ داوطلب انجام شد. طبق نتایج به دست آمده از این تحقیق، شرکت کنندگانی قادر به یادآوری بهتر کلمات عاطفی و همچنین همراه با عصبانیت بودند که در گوش چپ آنها نجوا شده بود. قابلیت یادآوری جملات احساسی در مورد گوش چپ ۶۹ درصد و برای گوش راست ۵۶ درصد گزارش شده است.

دریافت و درک بوهای مختلف

بوی گل های متفاوت و همین طور عطرها تاثیری قابل توجه بر سوراخ سمت چپ بینی بانوان دارد. این مورد نیز در مرکز بویایی و چشایی دانشگاه پنسیلوانیا مورد بررسی قرار گرفته است. رایحه های مختلفی برای ۶۰ داوطلب استفاده شدند. نتایج نشان دادند که سمت چپ بینی به طرز شگفت انگیزی در مقایسه با سمت راست به بوهای استشمام شده حساس است و البته این مسئله تنها در خانم ها مشاهده شده است.

ایجاد خارش و یا احساس قلقلک

محققان با کمک دستگاهی خاص، تاثیر قلقلک بر پای راست و چپ داوطلبان را ارزیابی کردند. از شرکت کنندگان خواسته شد که به شدت حس دریافتی در هرکدام از پاهای خود، امتیاز بدهند. نتایج نشان دادند که پای راست به مراتب از پای چپ در این خصوص حساس تر است.

انتقال آموزه های دینی

هنگامی که دانشمندان آمریکایی اقدام به پخش آموزه های مذهبی و یا معنوی در نزدیکی گوش چپ داوطلبان کردند، مشخص شد که احتمال یادآوری جملات شنیده شده در این افراد ۶۶ درصد است (در مقایسه با گوش راست که احتمال یادآوری ۵۴ درصد گزارش شد). عکس این حالت در مورد واژه های غیر مذهبی مصداق داشت. در واقع این دسته از کلمات و عبارات توسط گوش چپ دریافت شده و به نیمکره راست مغز مهاجرت می کنند.

تاثیرگذاری فروشندگان

شاید تعجب کنید اما گوش چپ برای فروشندگان نیز کاربردی ویژه دارد. مطالعه ای در کالج دانشگاهی لندن انجام شد که این موضوع را به خوبی تایید می کند. در این مطالعه سه تیم فروش با استفاده از سه نوع هدست (هدستی که فقط گوش راست را می پوشاند، نمونه ای که مخصوص گوش چپ بود و هدستی که روی هر دو گوش قرار می گرفت) برای رزرو تلفنی بیمه وارد عمل شدند. فروش به شدت تحت تاثیر انتخاب هدست از جانب مشتری قرار گرفت. نتیجه نیز مشخص است، آنهایی که از هدست گوش چپ استفاده کرده بودند نسبت به دو دسته دیگر خرید بیشتری را ثبت کردند. به نظر می رسد که در این گروه برقراری ارتباط و متقاعد سازی مشتری به خرید خدمت مورد نظر آسان تر بوده است.

درک بصری بهتر

اگر می خواهید درک بصری خود از هنرهای زیبا را افزایش دهید، چشم راست خود را بسته و با چشم چپ به اثر نگاه کنید! تحقیقات نشان داده اند که نیمکره راست و چشم چپ، با دقت بالاتری جزئیات تصاویر را ثبت و ضبط می کنند. محققان دانشگاه ترومسو نروژ، مجموعه ای شامل ۱۵۰۰ عکس از حیوانات، چهره ها، مناظر، محصولات مختلف و همچنین نقاشی های هنری را یک مرتبه در معرض دید کامل داوطلبان و در مراحل بعدی در معرض دید هر کدام از چشم ها به تنهایی قرار دادند. پس از آن حافظه بصری افراد شرکت کننده تا ۶ روز بررسی شد. نتایج نشان داد که تصاویر به نمایش درآمده برای نیمکره راست مغز، بهتر به خاطر سپرده شدند.

رکورد شکنی ورزشکاران

شاید این جمله را تاکنون بارهای بار شنیده باشید که قهرمانان دو سرعت تا اندازه زیادی به پای راست خود وابسته هستند تا پای چپ. تحقیقی در دانشگاه کلگری حاکی در همین راستا صورت گرفت. این مطالعه تایید کرد که شروع مسابقه با پای راست، ۷۰ میلی ثانیه ورزشکار را جلو خواهد انداخت. دانشمندان معتقد هستند که علت این موضوع به نقش کنترلی نیمکره چپ بر فعالیت های حرکتی پای راست باز می گردد.

سواد زندگی؛ توسعه توانمندی های فردی

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
افزایش قیمت مسکن در زنجان از ۸۰ تا ۲۵۰ درصد بوده است!
خبر قبلی
کمک به شورا موجب توسعه بهتر شهر خواهد شد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست