رسیدگی‌های عادلانه قضایی،تضمین کننده عدالت در نظام اسلامی است

قوه قضائیه تضمین کننده عدالت است و به این معنا نیست که در سایر سازمان ها و طبقات جامعه این مولفه مورد نیاز نیست، بلکه عدالت به واسطه آحاد مختلف جامعه عملیاتی و تحقق می یابد.

رئیس کل دادگستری استان زنجان گفت: تصمیمات و رسیدگی های عادلانه قضایی ،تضمین کننده عدالت در نظام حقوقی و اسلامی است.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ حجت اسلام اسماعیل صادقی نیارکی در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه زنجان اظهار کرد: بر اساس این برنامه ها و سیاستهای قوه قضاییه پرونده ها نباید با اطاله مواجه شوند و این مهم بیش از گذشته در اولویت قرار گرفته است و با کارهای انجام گرفته میانگین زمان رسیدگی به پرونده ها درواحدهای قضایی از ۱۰۷ روز به ۶۴ روز کاهش یافته است.

این مقام عالی قضایی با بیان اینکه باید به نقطه ای برسیم که مردم دیگر از طولانی بودن روند رسیدگی به پرونده ها گله مند نباشند و گفت: مبارزه با فساد در درون تشکیلات به عنوان اولویت دستگاه قضایی توسط رهبری تبیین شده است.
رئیس شورای قضایی استان اضافه کرد: علاوه بر آن مبارزه با فساد بیرون از دادگستری نیز اولویت مهمی است که مورد توجه قرار دارد و در این میان فساد درجاتی دارد که افراد حقیقی و اشخاص حقوقی و سازمان ها نیز به آن دچار می شوند.

رئیس کل دادگستری استان زنجان ادامه داد: در این خصوص هیچ خط قرمزی برای قوه قضائیه وجود ندارد، قانون خط قرمز این قوه بوده و هر کسی از آن تخطی کند و یا فسادی را مرتکب شود باید در برابر مردم پاسخگو با شد و هم با برخورد قاطعانه دستگاه قضایی مواجه خواهد شد.

وی اظهار داشت: فردی که اندیشه فساد در ذهن دارد باید فراموش کند چراکه بطور قطع ایجاد فساد برای مرتکب هزینه های بسیار سنگینی را به دبنال دارد.

حجت الاسلام صادقی نیارکی، پیشگیری از اعتیاد را از جمله اولویت های مهم این استان اعلام کرد و افزود: دادگستری استان برخورد تساهل گرایانه و سستی را در برنامه ها ندارد بلکه برخورد قاطعانه و بی امان در حوزه فساد و برخورد با مرتکبین قاچاق مواد مخدر و افرادی که برای شهروندان مشکل ایجاد می کند را در اولویت قرار داده است.

وی خاطر نشان کرد: شهادت دکتر بهشتی و یارانش دلیل بر مظلومیت جمهوری اسلامی شد و از طرفی تثبیت و به اثبات رساندن حقانیت جمهوری اسلامی درمقابل جهانیان بود و نه تنها این واقعه زیانی از حیثت استمرار وارد نکرد بلکه ملت بیش از گذشته یکپارچه و متحد شدند.

رئیس کل دادگستری استان زنجان ادامه داد: خون شهید جریان جدیدی در جمهور ی اسلامی ایجاد می کند و موجب قوت این نظام می شود و حال این سوال بوجود می آید که چرا دکتر بهشتی و یاران او راشهید کردند، آیا خصومت شخصی داشتند؟

رییس شورای قضایی استان اضافه کرد: اینگونه نبود، شهید بهشتی جان خود را برای مسائل شخصی نداد بلکه برای اسلام، قرآن، نظام توحیدی و نظام اسلامی داد.

صادقی نیارکی افزود: بر این اساس تفکر شکل گرفته ای با اسلام، نظام و امام راحل مخالف بود و چون شهید بهشتی در مقابل این جریان جانانه ایستادگی کرد دشمنان تحمل نکرده و این بزرگوار را ناجوانمردانه به شهادت رساندند.

وی اظهار داشت: مهمترین ویژگی آیت الله بهشتی در گفتمان قبل و بعد انقلاب و فعالیت محوری ایشان در حکومت اسلامی و نظام علوی موضوع عدالت بود که آن همواره مورد تاکید دین اسلام و رهبری است.

عالیترین مقام قضایی استان ادامه داد: قوه قضائیه تضمین کننده عدالت است و به این معنا نیست که در سایر سازمان ها و طبقات جامعه این مولفه مورد نیاز نیست، بلکه عدالت به واسطه آحاد مختلف جامعه عملیاتی و تحقق می یابد.

وی خاطر نشان کرد: قوه قضائیه مسئولیت مضاعفی دارد، هم در تصمیمات قضایی باید عادلانه رسیدگی کند و هم تضمین کننده عدالت در نظام حقوقی و اسلامی است و اگر مسئولی از عدالت و قانون منحرف شد این قوه وارد عمل می شود.
لازم به ذکر است ارائه مشاوره رایگان حقوقی و پاسخگویی به سوالات نماز گزاران به مناسبت هفته قوه قضاییه در مرکز استان با حضور رییس کل ، معاونین و قضات در مصلی نماز جمعه و مشابه این برنامه در کلیه مصلی های نماز های جمعه با حضور روسا و قضات حوزه های قضایی برگزار شد.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
 تبعات تحریم ظریف
خبر قبلی
دانشگاه زنجان در بین دانشگاه‌های برتر جوان دنیا
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست