1. اقتصادی
  2.  روندهای بازار ارز در سال ۹۸

کد خبر: 9259

 روندهای بازار ارز در سال ۹۸

پیش بینی می شود بانک مرکزی، در مقایسه با سال گذشته، قدرت کمتری در کنترل بازار داشته باشد.

بدون اینکه بخواهم دلایل روندهای نرخ ارز را توضیح دهم، تنها به این روندها اشاره می کنم. بر اساس تحلیلهای اقتصادی و شرایط تحریمی سال جاری، روندهای زیر در بازار ارز قابل پیش بینی است.

بازار ارز التهابات سال گذشته را نخواهد داشت ولی باز این بازار همراه با التهاب خواهد بود. به عبارت دیگر ارز نوسان کمتری نسبت به سال گذشته دارد. این التهابات عمدتا از ناحیه تغییر در حوزه و سیاستهای تحریمی شکل خواهد گرفت .

اخبار سیاسی و تحریمی به شدت بازار ارز را ملتهب می کند. بنابراین ارز در سال جاری بیشتر یک متغیر سیاسی است تا اقتصادی.به عبارت دیگر نرخ ارز به شدت از تحولات سیاسی سال ۹۸ تاثیر می پذیرد.

۳ دلار در سال جاری دارای روندی صعودی با شیب کم خواهد بود، مگر اینکه اتفاق سیاسی پیش بینی نشده ای اتفاق بیفتد. به عبارت دیگر دلار دارای نوسانات کاهنده و بالا رونده خواهد بود، ولی روند عمومی ان به سمت افزایش خواهد بود.

پیش بینی می شود بانک مرکزی، در مقایسه با سال گذشته، قدرت کمتری در کنترل بازار داشته باشد.

کنترلهای بانک مرکزی روی بازار پول و ارز بیشتر خواهد شد و این کنترلها در شرایط پر التهاب ممکن است به حسابهای پس انداز هم کشیده شود، هر چند که احتمالش بسیار کم است .

احتمال افزایش بیشتر یورو و ین ژاپن نسبت به دلار امریکا وجود دارد. هر چند که افزایش یورو با موانع جدی مواجه است و بنابراین افزایش محدودی خواهد داشت.

بازار دلار کماکان بازار کنترل شده ای خواهد بود و بنابراین تقاضای سوداگری بیشتر به سمت طلا حرکت خواهد کرد. بنابراین شکل گیری حباب در بازار طلا بسیار محتمل است.

کماکان بازار ارز و طلا رشد یابنده ترین بخشهای بازاری در سال جاری خواهند بود.

کاهش قیمت دلار از نظر اقتصادی غیر محتمل است ولی با گفتگوهای سیاسی امکان کاهش دلار تا ده هزار تومان هم هست. هر چند که احتمال گفتگوهای سیاسی با امریکا بسیار کم است.

ارز در سال جاری همانند سال قبل راهبر اقتصاد ایران است و بنابراین برای فهم اقتصاد ایران باید تحولات بازار ارز مورد توجه قرار گیرد.

اگر کسی به درآمد ارزی دسترسی داشته باشد سال جاری برایش پر از فرصت است، بنابراین بهترین استراتژی برای افراد و شرکتها دسترسی به درآمدهای ارزی از طریق فعالیت های بین المللی است.

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
سرعت تحولات رسانه‌ای همراهی سیاستگذاران و اهالی‌رسانه را می‌طلبد
خبر قبلی
آغاز برداشت بالغ بر ۸ هزار تن کرفس از مزارع شهرستان طارم
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست