1. اخبار استان
  2. زنجانی‌ها قدرت ارتباطی ندارند !

کد خبر: 27871

یادداشت:

زنجانی‌ها قدرت ارتباطی ندارند !

 احمد اسدی-مدیرمسئول

رسانه امروز به عنوان یک صنعت های تک و قدرت نرم اجتماعی و فرهنگی در سطح دنیا مطرح است. از اینرو در کشور خودمان نیز شاهد توسعه کمی و کیفی رسانه ها در ابعاد مختلف هستیم.

امروز رسانه ها بر حسب شرایط و اقتضائات زمانی در بستر فضای مجازی بسیار توسعه پیدا کرده اند. متاسفانه رسانه های استان زنجان در مسیر رشد کیفی و کمی قرار ندارند. آمار وزارت ارشاد نشان می دهد زنجان جزو استان های آخر کشور در تعداد رسانه ها است. نکته مهم اینکه همین تعداد رسانه با چالش های اقتصادی مواجه هستند و کیفیت عملکرد آن ها بسیار پایین است.

رسانه های زنجان امروز نمی توانند راهکارها و چالش های مهم زنجان را تشریح و تحلیل کنند. برای برون رفت از مشکلات تحلیل ارائه کنند. ورود مناسب به مسائل داشته باشند و اطلاع رسانی موثری انجام دهند.  وضعیت موجود حاصل دلایل زیادی است. عمده مشکل فعلی رسانه ها اقتصاد آن ها است. از اینرو با توجه به چالش های فعلی نمی توان انتظار داشت رسانه های زنجان بتوانند قدرت نرم مهمی برای رشد و اعتلای شاخص های توسعه ای استان زنجان باشند.

در عصر ارتباطات، رشد و توسعه جوامع بر قدرت ارتباطی آن ها استوار شده است. توسعه کسب و کار شخصی و رشد و اعتلای آن نیز به گستره ارتباطی و مهارت های ارتباطی بستگی دارد. هرچند مطالعات علمی و پژوهشی روشنی در استان زنجان در خصوص مسائل ارنباطی انجام نشده است. اما مشاهدات عینی و بررسی های میدانی نشان می دهد که شهروندان زنجانی در ارتباط گیری و همکلامی با یکدیگر دچار مشکل هستند.

فضای گفتمانی در بین زنجانی ها وجود ندارد. مدیریت شهری فضاهای شهری که مبتنی بر تعاملات اجتماعی و گفتمانی باشد ایجاد نکرده است. مدیران عالی استان به موضوع ارتباطات، گفتمان و ارتباطات اجتماعی سازنده و موثر توجه نداشته اند. ظاهرا زنجانی ها قدرت ارتباط گیری ندارند و امروز مدیران بومی زنجان هم به دلیل همین ضعف مهارتی و شخصیتی نمی توانند از مرکز اعتبارات خوبی دریافت کنند.

کودکان زنجانی هم در خانواده هایی در حال رشد هستند که در آن فضای گفتمانی سازنده کم رنگ است. اعضای خانواده با یکدیگر صحبت نمی کنند. روابط خشک و سختی حاکم است. یکی از مهارت های مهم برای رشد فردی و توسعه جمعی قدرت ارتباطی است. قدرت بیان، قدرت سخنوری، قدرت کار تیمی و جمعی که به نظر می رسد امروز شهروندان زنجانی این مهارت ها را به اندازه کافی و نیاز فرا نگرفته اند.

آموزش مهارت های فردی و ارتباطی در سنین کم در دستگاه تعلیم و تربیت یکی از ضرورت هایی است که احساس می شود هرچند ظاهرا در اولویت قرار ندارد. دستگاه های دیگر همچون دانشگاه علوم پزشکی در خصوص سلامت اجتماعی باید فعالیت و ورود بیشتری داشته باشند.

مدیریت شهری باید فضاهای شهری مبتنی بر گفتمان اجتماعی را برنامه ریزی کند. اداره کل راه و شهرسازی باید در سیاستگذاری توسعه شهرهای استان سناریوهای لازم را در این راستا پیش بینی کند.

عدم موفقیت ورزش زنجان در رشته های تیمی، آمار بالای نزاع به نسبت جمعیت در زنجان و … مصداق هایی هستند که نشان می دهند امروز زنجان در حوزه اجتماعی و فرهنگی باید در حوزه تقویت فضای گفتمانی، آستانه تحمل افراد، لذت بردن از همنشینی با یکدیگر و تعاملات اجتماعی برنامه ریزی گسترده داشته باشد.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
دستگیری سارق دوچرخه های سریالی درزنجان
خبر قبلی
فیلم: خرج ۱۰ میلیون تومانی مردم برای کارگزاران مسکن ملی زنجان
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست