زیرساخت های لازم برای توسعه انرژی های پاک در زنجان ایجاد شده است

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای زنجان با اشاره به ضرورت توسعه انرژی های تجدیدپذیر در سطح استان زنجان، گفت: زیرساخت های لازم برای توسعه انرژی های پاک در زنجان ایجاد شده است

علی خلجی در گفت و گو با همدلی‌زنجان با بیان اینکه توسعه انرژی های تجدید پذیر در کشور به بخش خصوصی واگذار شده است، اظهار کرد: احداث نیروگاه برای تولید انرژی های تجدیدپذیر توسط دولت و به نمایندگی از آن شرکت های برق منطقه ای تامین مالی نمی شود و به صورت مستقیم سرمایه گذاری در این خصوص ندارند. برای توسعه این حوزه زمینه لازم برای حضور سرمایه گذاران ایجاد می شود. متقاضیان سرمایه گذاری در این خصوص موافقت نامه و مجوز موزد نیاز را از شرکت ساتبا مستقر در تهران( یکی از شرکت های زیر مجموعه توانیر) اخذ می کنند.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت برق منطقه ای به نمایندگی از توانیر تایید اتصال به شبکه و تامین و مساعدت در صدور مجوزهای مورد نیاز آن ها و تامین زیرساخت ها است، افزود: توسعه این بخش در کشور بستگی به شرایط هر استاندارد. در استان زنجان هم مجوزهای و موافقت نامه های زیادی صادر شده است. زنجان ظرفیت های خوبی برای توسعه انرژی های نو دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه مشکلاتی برای تامین سرمایه گذاری در این حوزه طی سال های اخیر ایجاد شده که منجر به عدم پیگیری سرمایه گذاران شده است، یادآور شد: به عنوان نمونه یک شرکتی در منطقه گرماب پیگیر احداث نیروگاه تولید انرژی خورشیدی بود که در این راستا زمین مورد نیاز آن نیز تحویل داده شده بود و هم چنان نیز در تحویل سرمایه گذار است. این نیروگاه قرار است با مشارکت سرمایه گذاری چینی احداث شود که به دلیل بروز مشکلات اقتصادی و تحریمی دچار مشکلاتی شده است.

وی با تاکید بر اینکه امیدواریم با توجه به مزیت های انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاران جدی را جذب کنیم، اظهار کرد: امیدواریم در استان شاهد احداث نیروگاه های بادی و خورشیدی بزرگ باشیم. برق منطقه ای زنجان در داخل خود شرکت برای الگوسازی نیروگاه های کوچک مقیاسی ایجاد کرده است.

خلجی با بیان اینکه انرژی های تجدیدپذیر محیط زیست را آلوده نمی کند و نیازمند سوخت نیست، خاطرنشان کرد: برای تولید انرژی تجدیدپذیر نیازمند میزان سرمایه گذاری اولیه بالا نسبت به نیروگاه های حرارتی هستیم. باید توجهی اقتصادی برای سرمایه گذار داشته باشد. امیدواریم با بهبود شرایط اقتصادی شاهد بهبود شرایط در این بخش باشیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای زنجان با بیان اینکه مطالعات امکان سنجی لازم برای توسعه انرژی های پاک در استان زنجان انجام شده است، گفت: مناطق شمالی استان برای نیروگاه های بادی و مناطق جنوبی برای تامین انرژی خورشیدی مستعد هستند. برای تولید انرژی باد باید شرایط و استانداردهای لازم وجود داشته باشد. در منطقه ابهر و سلطانیه این شرایط وجود دارد.

وی یکی از اقدامات مهم در استان زنجان را راه اندازی مرکز تست توربین های بادی برشمرد و یادآور شد: زمین ۱۵ هکتاری برای ساخت تست توربین های بادی اختصاص یافته و این مرکز در حال تکمیل آزمایشگاه های خود و برخی کارهای عمرانی است. این مرکز برای تست توربین های که در کشورتولید و یا از خارج از کشور وارد شده ایجاد می شود که در کشور شاخص است. باید سرعت بیشتری برای پیشبرد کارهای آن صورت گیرد.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
فعالیت رستوران و تالار‌های پذیرایی در زنجان از سر گرفته شد
خبر قبلی
نقره پربازده‌ترین دارایی سال ۲۰۲۰
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست