1. اخبار استان
  2. ساماندهی و مستندسازی مجموعه مردان نمکی زنجان آغاز شد

کد خبر: 19310

ساماندهی و مستندسازی مجموعه مردان نمکی زنجان آغاز شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان گفت: پاکسازی، ساماندهی و مستندسازی مجموعه مردان نمکی آغاز شد.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ امیر ارجمند با بیان این مطلب، اظهار کرد: پاکسازی، ساماندهی و مستندسازی مردان نمکی مکشوفه از معدن نمک چهر آباد با هدف پایش دقیق مردان نمکی، با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان و پژوهشکده حفاظت و مرمت دانشگاه بوخوم و فرانکفورت آلمان آغاز شد.

وی افزود: ۱۶سال از کشف مردان نمکی گذشته است و تاکنون پاکسازی بافت بدن و لباس ­های آنها انجام نگرفته است. ابتدا پاکسازی لباس­های و بدن مردان نمکی از هاگ ها، سنگ­ها و سنگریزه­ها انجام می­شود و سپس کارهای مطالعاتی بر روی آنها از نظر وضعیت فیزیکی بررسی خواهد شد.

ارجمند بیان کرد: این دوره مرمت، با هدف پاک‌سازی، نمک‌زدایی، استحکام‌بخشی، کنترل، بازسازی و در مرحله آخر تثبیت نهایی انجام خواهد گرفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان تشریح کرد: پروژه پاک‌سازی، غبارروبی و حفاظت پیشگیرانه با هدف پیشگیری از بروز آسیب در کارگاه مرمت موزه ذوالفقاری انجام می‌شود و همه علاقه‌مندان می‌توانند به‌صورت آزاد از روند این عملیات دیدن کنند.

گفتنی است در حال حاضر به‌استثنای مومیایی نمکی شماره یک که در موزه ملی نگه‌ داشته می‌شود، سایر اجساد و اشیای به‌دست‌آمده از معدن چهرآباد در موزه ذوالفقاری زنجان، تحت نظارت کارشناسان نگهداری می‌شوند.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست