مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان؛

 

 

سد مشمپا ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

دتبال فاینانس خارجی برای تامین اعتبار ساخت سدمشمپا هستیم 

 

 

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان بیان اینکه ساخت سد مشمپا برای تامین آب شرب آینده شهر زنجان دارای اهمیت زیادی است، گفت: با تمامی محدودیت های اعتباری سد مشمپا ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

یوسف رضاپور در گفت‌و‌گو با “همدلی‌زنجان”؛ با بیان اینکه سیستم انحراف آب سد مشمپا انجام شده و فراز بند نیز در مراحل پایانی خود قرار دارد، اظهار کرد: در شرایط فعلی بالغ بر ۹۵ میلیارد تومان به پیمانکار  سد بدهی داریم و خوشبختانه قرارگاه خاتم به عنوان پیمانکار توانمند از منابع داخلی خود برای پروژه هزینه کرده است.

وی با بیان اینکه باید منابع کافی برای پیشبرد عملیات فیزیکی سد تامین کنیم، افزود: تلاش داریم با تامین منابع لازم طی سه سال عملیات اجرایی سد را به تمام برسانیم که باید با شتاب فعلی پروژه را جلو ببریم.

این مقام مسئول با بیان اینکه منابع عمومی برای ساخت سدمشمپا پاسخگو نیست و با محدودیت مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: با شرایط فعلی در منابع دولتی امکان تامین هزینه‌های مورد نیاز وجود ندارد، بنابراین در تلاش هستیم از فاینانس خارجی برای تامین منابع مالی برای ساخت سد استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری اعتبار ۶ میلیارد تومانی برای ساخت این سد پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: با این پیش‌بینی و شرایط تخصیص اعتبارات زمان بسیار زیادی برای ساخت سد نیاز است و تاکنون قرارگاه خاتم با توان مالی بالا بدون توجه به محدودیت منابع برای این سد هزینه کرده است. اما هزینه های سنگینی صورت گرفته که بیش از این شاید نتوان تعهد مالی را افزایش داد.

رضاپور آبرسانی از سد مشمپا به  شهر زنجان را بعد از اتمام و آبگیری نیازمند ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار عنوان کرد و گفت: تامین این اعتبار نیز باید مورد نوجه باشد که این هزینه ها نیازمند استفاده از فاینانس های خارجی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان با بیان اینکه هشت استان در حوزه قزل اوزن شریک هستند، یادآور شد: در وزارتخانه مذاکرات و برخی مشکلات پیگیری و موافقت شورای هماهنگی حوزه استان ها برای ساخت سد در ادوار گذشته گرفته شد.

Print Friendly, PDF & Email