سهم درآمدهای استان زنجان از لایحه بودجه بیش از ۸۴۹ میلیارد تومان

سهم درآمدهای استان زنجان از لایحه بودجه بیش از  ۸۴۹ میلیارد تومان

بیش از ۱۵۷ میلیارد تومان سهم اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای

 

 

لوایحه بودجه‌ای در کشور همواره مورد بحث و بررسی گروه های مختلف اجتماعی و رسانه ای قرار گرفته و این موضوع هر سال توجه رسانه های استان زنجان را نیز در خصوص وضعیت بودجه ای استان به خود معطوف کرده است.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ سال گذشته در چنین روزهایی بود که سهم درآمدهای استان زنجان در بخش درآمدهای استانی کشور مورد نقد و انتقاد زیادی قرار گرفت که میزان رشد نزدیک به ۳۰ درصدی آن موجب ایجاد موجی از انتقادها شد تا اینکه این میزان رشد در مجلس شورای اسلامی به ۹ درصد تقلیل یافت.

حال دولت تدبیر و امید در روزهای گذشته اقدام به انتشار جزئیات لایحه بودجه سال آتی کشور کرده که به طبع آن شاهد بحث ها و بررسی های زیادی در این خصوص هستیم. نکته قابل توجه اینکه دولت تلاش کرده شفافیت بیشتری در خصوص لایحه بودجه و انتشار آن برای دسترسی عموم مردم داشته باشد که این موضوع جای تقدیر دارد.

فارغ از مباحث مهم و کلان در خصوص تدوین لایحه بودجه، آنچه که مورد اهمیت شهروندان زنجانی است، اینکه سهم اعتبارات استان زنجان از لایحه بودجه به چه میزان بوده، تناسب بین درآمدهای استانی و اختصاصی استان به نسبت بودجه پیش بینی شده چقدر و در قیاس با کشور و استان های دیگر چگونه است؟

همدلی زنجان تلاش خواهد کرد طی این مطلب، و مطالب آتی به روشن گری بیشتری در خصوص لایحه بودجه سال آتی و وضعیت اعتبارات استان زنجان بپردازد. آنچه که در جدول شماره ۱۰ لایحه بودجه سال ۹۷ کشور، به عنوان تصویر کلان بودجه استانی آمده است نشان از وضعیت استان ها در خصوص وضعیت درآمدها اعمل از درامدهای استانی و اختصاصی و بخش هزینه ای است.

 

 

سهم درآمدهای استان زنجان از لایحه بودجه ۸۴۹ میلیارد و ۱۰۸ میلیون تومان

 

استان زنجان در لایحه پیش بینی شده بودجه سال ۹۷ در بخش درآمدهای استانی سهم ۸۴۹ میلیارد و ۱۰۸ میلیون تومانی را دارد. در بخش درآمدهای اختصاصی نیز سهم استان زنجان در لایحه بودجه سال آتی دولت ۱۳ میلیارد و ۸۶۲ میلیون تومان برآورد و پیش بینی شده است.

بودجه عمومی استان زنجان در بخش هزینه ای برای سال ۹۵ به میزان ۷۸۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون تومان پیش بینی شده بود که این میزان در سال جاری به ۸۲۱ میلیارد و ۴۵۴ میلیون تومان رسیده بود و در هزینه های عمومی استان در سال آتی بالغ بر ۸۸۶ میلیارد و ۶۲۲ میلیون تومان است. مجموع هزینه های عمومی استان در سال آتی با احتساب هزینه های متفرقه و اختصاصی به ۹۰۰ میلیارد و ۷۹۳ میلیون تومان رسیده است.

 

 

اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان به میزان ۱۵۷ میلیارد و ۲۰ میلیون تومان

 

 

اما در بخش بودجه عمومی تملک‌های دارایی های سرمایه ای اعتبارات عملکردی بودجه سال گذشته استان زنجان به میزان ۶۵ میلیارد و ۶۴۴ میلیون تومان بوده است. این وضعیت برای سال جاری به عنوان اعتبار مصوب ۲۶۲ میلیارد و ۳۲۷ میلیون تومان بوده است. پیش بینی اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ۹۷ استان زنجان به میزان ۱۷۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده و سرجمع این بخش با احتساب اعتبارات متفرقه و اختصاصی ۱۵۷ میلیارد و ۲۰ میلیون تومان پیش بینی شده است.

 

 

درآمد حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبیعی ۱۷۲ میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان

 

وضعیت اعتبارات استان زنجان در ۳ درصد درآمد حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبیعی سرجمع ۷۷ میلیارد و ۴۰۰ میایون تومان است. اعتبارات ارتقای شاخص های توسعه اقتصادی استان زنجان نیز ۲۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و اعتبارات ۲۷ صدم مالیات بر ارزش افزوده نیز ۱۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده است.  جمع کل اعتبارات استان در این بخش ۱۷۲ میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان است.

 

اعتبارات موضوع قانون استفاده متوازن از امکانات کشور نیز در ردیف اعتبارات موضوع ردیف ۴۷-۵۵۰۰۰۰ به میزان ۱۲۵ میلیارد و ۵۰۰ میلون تومان است. اعتبارات ملی و استانی ویژه موضوع ردیف ۴۷-۵۵۰۰۰۰ به میزان ۵۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و جمع کل این بخش ۱۷۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بوده است. مجموع کل اعتبارات تمکل دارایی های استان ۳۵۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان  است.

 

همدلی زنجان وضعیت بودجه ای استان زنجان را طی روزهای آتی بیشتر بررسی خواهد کرد…

 

 

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
انتخاب مدیر نمونه حقوق شهروندی مطابق با نظرسنجی صورت گرفته است
خبر قبلی
اجرای نمایش “یک شب طولانی” در شب‌های زمستانی زنجان
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست