1. اخبار استان
  2.  شاخص بازار سهام از زاویه‌ای دیگر

کد خبر: 14463

 شاخص بازار سهام از زاویه‌ای دیگر

اگر به شما بگویند که فلان شرکت دارویی در ایران به زودی از داروی قطعی کرونا رونمایی خواهد کرد و با بزرگترین شرکت‌های دارویی دنیا قرارداد همکاری بسته است فکر می‌کنید قیمت سهامش باید چند برابر بشود؟

▫️پاسختان را در ذهن نگه دارید و به سوال بعدی فکر کنید.

اگر به شما بگویند که بهمان شرکت دارویی در حال کار کردن روی درمان قطعی ایدز است و پنج سال دیگر منجر به درآمدی هنگفت (جهشی هزار برابری در سود) برای شرکت خواهد شد حاضرید سهامش را چندبرابر قیمت فعلی خریداری کنید؟(فرض کنید امکان خرید آن فقط تا یکماه آینده وجود دارد)

اگر احتمال درستی دو گزاره فوق ۵۰درصد باشد پاسختان چقدر متفاوت خواهد شد؟ چه عواملی این احتمال را افزایش خواهند داد؟ مردم یک کشور باید چکار کنند تا احتمال موفقیت شرکت‌های مختلف افزایش پیدا کند؟ رونق تولید مگر چیزی غیر از رونق شرکت‌های تولیدی است؟

وقتی قیمت سهام یک شرکت رشد می‌کند یعنی خریداران باور دارند که این شرکت توانایی ساختن سود و جریان‌های نقدی مثبت زیادی را در آینده خواهد داشت. (با فرض ثبات سایر شرایط مثل نرخ ارز و…)

افزایش قیمت سهم، در واقع یک پیام است، از طرف مردم به هیئت مدیره و کارکنان شرکت که «من به توانایی تو در کسب سود و ایجاد رونق اقتصادی باور دارم».

افزایش قیمت سهام یک شرکت، سیگنال حمایت مردم است از شرکت. از طرف دیگر، کاهش قیمت یک سهم به این معناست که مردم از اعتمادی که قبلا کرده بودند پشیمان شده‌اند! ثبات قیمت یک سهم به این معناست که مردم منتظر هستند تا واکنش و عملکرد شرکت نسبت به اعتمادشان را ببینند!

طبیعتا هیئت مدیره شرکت‌ها باید این اعتماد و اطمینان را، که مردم با دادن پول ثابت کرده‌اند، قدر بدانند که قبلا در مورد آن نوشته‌ام. نقطه‌ای که سیاستگذار باید وارد عمل شود اینجاست نه جای دیگری!! {لینک}

اما باید آگاه بود که وقتی کسی می‌گوید «بازار حبابی شده است»، یا «سهام فلان شرکت ارزشمند نیست» در واقع دارد می‌گوید: «این هیئت مدیره و کارکنانی که من می‌بینم توانایی افزایش درآمد در آینده را ندارند، حتی در آینده‌ای دور!

جمعبندی:
افزایش شاخص بورس، همان افزایش قیمت سهام شرکت‌های بورسی است. افزایش قیمت سهام شرکت‌ها به معنای اعتماد مردم به توانایی شرکت‌ها در کسب درآمد بیشتر است.

همانطور که پول یک کشور را «ناموس» کشور نامگذاری می‌کنیم، باید از باور و اعتماد مردم به شرکت‌های ایرانی هم محافظت کنیم! اما راه محافظت، با دستکاری دامنه نوسان نیست، بلکه با ایجاد سازوکارهایی است که شرکت‌ها تحقیق و توسعه و بازاریابی(داخلی و بین‌المللی) را افزایش دهند. راه انگیزش مردم به حمایت از شرکت‌های ایرانی با گیرانداختن پولشان و محدود کردنشان نیست، بلکه معرفی پتانسیل‌های شرکت‌ها و ترسیم چشم‌انداز روشن برای آینده است.

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
اقلام معیشتی به نیازمندان زنجان توزیع شد
خبر قبلی
ایجاد ظرفیت جدید برای ثبت نام مسکن ملی در استان زنجان
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست