معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی :

شبکه سازی در حوزه صنایع دستی با ایجاد ایران کوچک در استان ها

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، با  تاکید بر اینکه  همه تلاش ما این است که هنرمندان صنایع دستی ما به زنجیره ارزش متصل شوند، گفت:  سعی می کنیم همه آیتم های لازم و موثر در  مسیر صنایع دستی از  طراحی تا تهیه مواد اولیه،تولید، بسته بندی، فروش و صادرات کامل شود.

به‌ گزارش همدلی‌زنجان؛ مریم جلالی در دیدار با استاندار زنجان با بیان اینکه متاسفانه نگاه ما در صنایع دستی، نگاه حمایتی گذران بوده است، افزود:  حمایت  از صنایع دستی در راستای  اتصال به زنجیره ارزش نبوده است.

وی تصریح کرد: طرح ها و ایده ها در حوزه صنایع دستی، در جذب تسهیلاتی که ارزش افزوده ایجاد کند، نقش دارند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، با بیان اینکه  از نشانه های خانواده سالم مولد بودن آن است، گفت:  چنین خانواده ای باید با محبت خود  تولید عشق و عاطفه ، با اخلاق تولید تربیت ، قانون و امنیت،  با سلامت خود تولید مثل  و با کارآفرینی، تولید ثروت کند.

جلالی با تاکید بر اینکه متعادل کردن این چهار اصل و پایه مهم، کار بسیار سختی است  تصریح کرد: صنایع دستی کلید بالانس این چهار عامل  است چون  حاصل کار در حوزه صنایع دستی ایجاد یک هویت و تولید عشق و عاطفه، اخلاق، سلامتی و ثروت است.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی،  با بیان اینکه انتظار  مجموعه وزارت میراث فرهنگی از استان زنجان زیاد است، گفت:  زنجان به لحاظ موقعیت جغرافیایی خود و قرارگرفتن در مسیر گردشگری شمال غرب و نزدیکی به مرکز، دارای ویژگی خاص در حوزه گردشگری است که این  پتانسیل امتیاز بسیار خوبی برای این استان است.

 جلالی با اشاره به اینکه پیشینیان ما به لحاظ خوش سلیقگی و ذوق هنری که داشتند،  یک ظرف ساده را به یک اثر هنری تبدیل می کردند اظهار داشت: هیچ ارزش افزوده ای  بالاتر از این نیست که  یک ظرف مسی ساده با چند ضربه چکش، به یک اثر هنری تبدیل و ارزش افزوده را افزایش دهد.

وی با تاکید بر اینکه می توانیم این هنرها را دوباره کشف و احیاء کنیم، گفت: با سرمایه گذاری و به روزرسانی این هنرها، همچنین می توانیم جنبه زیباشناسی آن را هم در نظر بگیریم.

 جلالی اظهار داشت: صنایع دستی همانند یک عنصر با کربن های آزاد است که می تواند اتصال های بسیار زیادی داشته باشد و به سایر حوزه ها هم کمک کند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، با اشاره به اهمیت سلیقه و ذوق هنری در طراحی صنایع دستی گفت: طراحان و دانشجویان باید ایده های نو در حوزه صنایع دستی ارائه دهند.  دیگر دوره  نگاه کلیشه‌ای گذشته است و باید ایده های نو را در متن زندگی پیاده کنیم.

وی با بیان اینکه ما نباید خیلی درونگرا باشیم بلکه با فکر وسیع تر و برون گرایی، یک ایران کوچک در استان ها  ایجاد کنیم گفت: اگر ما در هر استان یک ایران کوچک داشته باشیم می توانیم صنایع دستی استان های مختلف را در آن استان، در معرض نمایش قرار دهیم تا یک شبکه سازی در این حوزه ایجاد شود.

 معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، ایده و طرح در صنایع دستی را حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: من معتقدم اعتبارات باید در جایی سرمایه‌گذاری شود که خروجی و بازده داشته باشد.

 جلالی با تاکید بر لزوم فعال‌سازی نوجوانان در حوزه آموزش تصریح کرد: نسلی که این زیبایی را تولید کرده باید بتواند دانش و تخصص خود را منتقل کند آن هم در هیاهوی  هنر وارداتی در کشوری که هنر را آپلود می‌کردیم  اکنون اما، آن را دانلود می کنیم.

 وی با اشاره به اینکه  باید بتوانیم حوزه آموزش را به ارزش افزوده اتصال دهیم گفت:  زنجان با وجود دانشگاه‌های مختلف و داشتن جمعیت زیاد نوجوان و جوان، جزء شهرهای جوان محسوب می شود بنابراین با آموزش متصل به تولید، می توانیم زیرساخت ها را  در حوزه صنایع دستی داشته باشیم.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
تهیه طرح بافت با ارزش و هدف گردشگری روستایی در ۵ روستا
خبر قبلی
من خاک پای مردم زنجان هستم
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست