1. اقتصادی
  2. شعاع توزیع دلا‌ر ۴۲۰۰

کد خبر: 21554

شعاع توزیع دلا‌ر ۴۲۰۰

شعاع توزیع ارز ۴۲۰۰ در سال ۱۴۰۰ مشخص شد. جزئیات ثبت‌سفارش، تخصیص و تامین ارز واردات کالاهای اساسی و ضروری، از ابتدای سال‌جاری تا ۲۳ اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد تخصیص ارز ۴۲۰۰ شعاع وسیع‌تری از کالاها را در بر گرفته است.

در حالی است که در سال گذشته تصویب شده بود که تنها پنج قلم کالا مشمول دریافت ارز دولتی هستند. مطابق آمارها، ۱۳ قلم کالا با نرخ دولتی در دوره مورد بررسی معادل بیش از ۶۸۸میلیون یورو تامین ارز شده‌اند که نسبت به سال ۹۹ معادل ۸۸درصد رشد داشته است.

جزئیات ثبت‌سفارش، تخصیص و تامین ارز واردات کالاهای اساسی و ضروری مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز نیمایی، از ابتدای سال‌جاری تا ۲۳ اردیبهشت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل منتشر شد.

گزارش موجود نشان می‌دهد که اگرچه قرار بود تخصیص ارز ترجیحی به پنج قلم کالا محدود شود، اما دولت در سال‌جاری به بیش از پنج قلم از کالاهای اساسی و ضروری ارز با نرخ ترجیحی تخصیص داده است.

البته حجم تخصیص و تامین ارز دولتی به این کالاها به صورت محدود بوده است. مرداد سال ۱۳۹۷ هیات دولت مصوب کرد که ارز ترجیحی به ۲۵ کالای اساسی و ضروری تخصیص یابد اما مستندات مختلف از تخلفات بسیار در تخصیص ارز ۴۲۰۰ منجر به این شد که لیست کالاهای مشمول کوچک‌تر شود.

متولی وزارت صمت نیز رسما در تیر ۹۹ این موضوع را تایید کرد. البته در سال گذشته هم این برنامه به صورت دقیق اجرایی نشد؛ حتی در سال‌جاری نیز به طور کامل عملیاتی نشده است.

براساس گزارشی که از سوی دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت منتشر شده، مجموعا ۲۵ قلم کالای اساسی و ضروری که در سال‌جاری تا ۲۳ اردیبهشت ماه ثبت‌سفارش شده است، سه میلیون و ۵۱۱ هزار و ۳۹۶ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۷ درصد رشد داشته است.

حجم ارز تخصیص یافته به کالاهای مذکور در سال‌جاری یک میلیارد و ۷۲۹ میلیون و ۶۲۸ هزار یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹۴ درصد رشد داشته است.

البته از این میزان ۶۸۸ میلیون و ۳۵۶ هزار یورو ارز دولتی تامین شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۸ درصد رشد داشته است.

در ضمن ۲۱۴ میلیون و ۵۳۳ هزار یورو ارز نیمایی تامین شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد رشد داشته است.

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
خطر مهاجرت ۵۰ میلیون ایرانیِ مقیم فلات مرکزی
خبر قبلی
بی احتیاطی پدر منجر به مرگ کودک سه ساله شد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست