1. اخبار استان
  2. ضعف بسته بندی در صنعت چاقوسازی زنجان

کد خبر: 11433

ضعف بسته بندی در صنعت چاقوسازی زنجان

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان با اشاره به وجود ضعف بسته بندی در صنعت چاقوی زنجان، گفت: لزوم ساماندهی بسته بندی در صنایع دستی استان به ویژه صنعت چاقوی زنجان بیش از پیش احساس می شود.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ ایرج احمدی در نخستین جلسه شورای راهبری خوشه چاقوی زنجان با بیان این مطلب، اظهار کرد: توسعه فعالیت‌های خوشه‌ای در جوامع امروزی امری مرسوم و مطلوب است و استقبال از این موضوع توسط کشورهای مختلف بیانگر اهمیت آن می‌باشد.
وی هند را یکی از کشورهای پیشرو در توسعه فعالیت‌های خوشه‌ای برشمرد و گفت: در کشور ما نیز طی چند سال اخیر این موضوع آغاز شده و در سال ۹۰ طبق نقشه فراگیری که از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران تهیه گردید؛ ۹ صنعت در استان زنجان به عنوان صنایع دارای پتانسیل برای توسعه خوشه‌ای تعریف شد.
احمدی افزود: طبق این نقشه فراگیر، به ترتیب صنایع روی، فرش، کفش هیدج، چاقو، مس، ملیله، چاقو، کشمش و توریسم به عنوان پتانسیل های خوشه‌ای استان معرفی شدند.
وی تاکید کرد: در بحث توسعه خوشه ها منابع مالی محدود نیست و هزینه های خوبی در این زمینه صورت می گیرد و هم اکنون نیز نقشه فراگیر توسعه خوشه های صنعتی استان در حال بروزسازی می‌باشد.
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان زنجان اظهار داشت: در سال ۹۱ طبق تفاهمنامه منعقده با جهاد دانشگاهی استان زنجان، توسعه خوشه صنعت روی آغاز شد که پس از انجام مطالعات شناختی، طبق تشخیص عامل توسعه، ادامه کار بنا بر دلایلی متوقف گردید. پس از آن استارت توسعه خوشه فرش زنجان زده شد. این صنعت که بیش از ۴۰ هزار بافنده داشت با همکاری ذی نفعان و همچنین تعاونی های بافندگان فرش و برخی از تولید کنندگان توانست به نتایج مطلوبی دست یابد که با قاطعیت می‌توان گفت بیش از ۵۰ درصد برنامه های پیش بینی شده برای این خوشه عملیاتی و موفقیت آمیز بود و هم اکنون نیز ذی نغعان فرش دستباف استان در قالب کنسرسیوم فعالیت های ارزنده ای را انجام می‌دهند.
احمدی در ادامه سخنان خود، خوشه کفش هیدج را یکی از خوشه های موفق در سطح کشور عنوان و تصریح کرد: با همکاری خوبی که ذی نفعان این خوشه با عامل توسعه داشتند و نیز وجود فرهنگ مطلوب توسعه در شهر هیدج، خوشه کفش، برنامه های بسیار ارزنده ای را اجرا کرد که در نتیجه آن کارگاههای کوچک و خرد این شهر تبدیل به کارگاههای صنعتی و نیمه صنعتی شدند و با همکاری شهرداری هیدج، نخستین سایت تخصصی کارگاهی ایجاد شد که هم اینک سالانه ۹ میلیون جفت کفش توسط صنعتگران این شهر تولید می شود که امیدوارم با تمهیدات صورت گرفته این رقم در سال های آینده افزایش یابد.
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان با اشاره به دیرینگی صنعت چاقوسازی زنجان اظهار داشت: با توجه به مشکلات به وجود آمده در کشور در زمینه تولید و فروش چاقو؛ احساس کردیم که هم اکنون این صنعت نیاز به حمایت دارد لذا بحث تشکیل خوشه چاقوی زنجان را در اولویت قرار دادیم و در پایان سال گذشته عامل این خوشه از طریق برگزاری مناقصه و مراحل قانونی انتخاب گردید.
احمدی گفت: طبق برنامه های پیش بینی شده در ۴ ماهه نخست، مطالعات شناختی توسعه خوشه چاقوی زنجان توسط عامل توسعه صورت پذیرفته و نقاط ضعف و قوت این صنعت با تحقیقات میدانی شناسایی گریده است.
وی با اشاره به وجود نقاط فشار مختلف در صنعت چاقوی زنجان تاکید کرد: هم اکنون تامین مواد اولیه و افزایش قیمت تمام شده مهم ترین مشکل فعالان این صنعت است.
این مقام مسئول، ضعف در بسته بندی صنایع دستی را یکی از مهم ترین مشکلات این حوزه بر شمرد و تصریح کرد: متاسفانه اقدامات مناسبی در این زمینه صورت نگرفته است و تا بحث بسته بندی در صنایع دستی به ویژه صنعت چاقوسازی سر و سامان نگیرد، نمی توان شاهد رشد و توسعه آن بود.
وی ادامه داد: برای افزایش بهره وری و کیفیت ضروری است؛ فعالان این عرصه نسبت به بروزسازی ماشین آلات و استفاده از تکنولوژی جدید اقدام کنند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی تصریح کرد: عامل توسعه خوشه وظیفه دارد با تیم سازی مناسب و استفاده از ظرفیت نخبگان نسبت به حساس سازی ذی‌نفعان اقدام و با ترمیم نقاط ضعف، برنامه های پیش بینی شده خود در این زمینه را به سرانجام برساند.
گفتنی است در این جلسه عامل توسعه خوشه چاقوی زنجان، گزارش مطالعات شناختی خود را از صنعت چاقوسازی زنجان ارایه کرد و اعضای شورای راهبری نیز نظرات خود را در این زمینه بیان داشتند.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
رئیس شورای شهر زنجان؛ رفتن شهردار منتفی است!/ سخنگوی شورا: به صورت رسمی اعلام نشده است
خبر قبلی
اگر قدرت خرید گوشت قرمز را ندارید…
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست