1. اخبار استان
  2. عملکرد پرویز قزلباش در علوم پزشکی زنجان موفق بوده است؟

کد خبر: 21051

عملکرد پرویز قزلباش در علوم پزشکی زنجان موفق بوده است؟

زنجان در دولت حسن روحانی سه استاندار را تجربه کرده که نخستین آن یک استاندار باتجربه بومی بوده است. رویکرد این استانداران در انتخاب مدیران در دستگاه های مهم اجرایی نقش تعیین کنده ای در موفقیت و دستاوردهای آن دستگاه و به تبع آن استان زنجان داشته است.

به گزارش همدلی زنجان؛ جمشید انصاری، استاندار نخست زنجان در دولت تدبیر و امید بود که شناخت خوبی به ظرفیت های بومی زنجان داشت. وقتی در روزهای نخست پیروزی دولت جمشید انصاری حکم استانداری گرفت، بسیاری از افراد در جریان اصلاحات از یک رخداد مهم سیاسی-مدیریتی در زنجان خبر دادند اما دیری نپایید که همان افراد علیه وی شب نامه صادر کردند!

دلیل عمده آن سهم خواهی های افراد بود. اما انصاری در رویکردی معقول و معتدل تلاش کرد از مدیرانی با زمینه توسعه ای استفاده کند. در حوزه بهداشت و درمان یعنی دانشگاه علوم پزشکی استان از علیرضا بیگلری استفاده کرد تا زنجان یکی از کم نظیرترین دوران موفقیت خود را در این حوزه تجربه کند. معرفی زنجان به عنوان قطب ۶ دانشگاه های علوم پزشکی کشور، نزدیکی بیگلری با وزیر وقت و موفق بهداشت کشور، کارهای عمرانی گسترده در ساخت درمانگاه ها و خانه های بهداشت و مراکز درمانی در سطح استان، موفقیت پژوهشی در ناباروری به عنوان یکی از استان های موفق، ساخت کلینیک تخصصی درمانی در زنجان به عنوان یکی از استان های برتر کشور، تکمیل بیمارستان الغدیر ابهر به عنوان دومین شهرستان مهم استان و… از جمله دستاوردهای مهم وی در استان زنجان بود.

در دوران جمشید انصاری تمامی انتصابات کم ایراد نبود، ایرادات زیادی نیز مطرح بود همچون استفاده از نیروهای فرسوده در برخی جایگاه های ارتباطی و روابط عمومی و… اما در برخی دستگاه های حضور برخی مدیران شرایط موفقیت خوبی ایجاد کرد. یکی دیگر از آن ها دانشگاه زنجان بود که خلیل جمشیدی در آن مقطع رئیس شد.

اما با حضور اسداله درویش امیری، شاهد حضور مدیران با سابقه اصلاح طلبی در برخی پست ها بودیم که نه تنها موفق نبودند بلکه وضعیت دستگاه را نیز به ویژه در سال های تنزل داده اند. پرویز قزلباش، رئیس فعلی دانشگاه علوم پزشکی زنجان وقتی بعد از علیرضا بیگلری فرصت خودنمایی در این دانشگاه پیدا کرد، برخی اصلاح طلبان مدعی بودند انتخاب این مدیران جه جنس و بوی اصلاح طلبی دارند رویکرد درستی است.

این موضوع در دانشگاه زنجان با حضور سید محسن نجفیان نیز مورد مصداق است. اینکه نجفیان جایگزین خلیلی شد و برخی حامیان دولت این رویکرد استاندار وقت را مورد تمجید قرار دادند. حال بعد از گذر چندین سال شاهدیم این رویکردها نتوانسته به لحاظ عملکردی زمینه رشد و توسعه ای را ایجاد کند بلکه شاهد ضعف، انفعال، بده بستان و انحراف از عملکردهای حقیقی این دستگاه ها نیز شده است.

با حضور فتح اله حقیقی در زنجان رویکرد حفظ مدیران فعلی با اندک تغییرات بوده است. در برخی پست های اجرایی شاهد تغییراتی بودیم اما رویکرد اصلی حفظ وضعیت موجود بوده که گویا از نظر وی عملکرد غالب مدیران رضایت بخش بوده است.

اهمیت حوزه درمان فارغ از گرایش های سیاسی است و به دلیل اینکه با جان مردم در ارتباط است نباید اسیر سیاسی کاری شود. در خصوص عملکرد پرویز قزلباش در سال های اخیر حرف و حدیث زیاد است. فارغ از گرایشات سیاسی و حزبی توجه به عمکرد اجرایی و رویکردهای علمی و اجرایی وی برای توسعه حوزه درمان زنجان باید گفت وی قطعا از علیرضا بیگلری ضعیف تر بوده است.

یکی از شاخص های مهم توسعه جوامع، میزان و کیفیت دسترسی افراد جامعه به خدمات بهداشتی و درمانی است. برخورداری از یک زندگی سالم حقی است همگانی و پیش شرط تحقق توسعه پایدار است. از شاخص های مهمی که می توان در خصوص عملکرد پرویز قزلباش مورد توجه قرار داد می توان به شاخص نیروی انسانی متخصص، خدمات درمانی روستایی، خدمات دارویی، خدمات درمانی دولتی و خدمات درمانی خصوصی، توسعه پژوهشی و توسعه نیروی انسانی و اداری اشاره کرد.

 

آمار شفافی از وضعیت نیروی انسانی متخصص ارائه نشده است

دانشگاه علوم پزشکی زنجان تاکنون آمار شفافی از وضعیت نیروی انسانی متخصص در حوزه های مختلف پزشکی استان زنجان ارائه نداده تا بتوان با تکیه بر آن بررسی لازم را انجام داد. اما توسعه خدمات درمانی در روستاها و دارویی در سال های اخیر به دلیل کند شدن تکمیل و ساخت خانه های بهداشت و مراکز درمانی در مناطق محروم که اخباری در این خصوص منتشر نشده و نمی شود می توان گفت زنجان نسبت به دوران حضور بیگلری در زنجان عقبگرد زیادی داشته است.

امروز وضعیت استان زنجان در خدمات درمانی دولتی و خدمات درمانی خصوصی نیز رضایت بخش نیست. از آمار ضعیف واکسیناسیون در زنجان طی روزهای گذشته که با توجیهات نامعقول مدیران این دانشگاه همراه شد تا مشکلات تنها بیمارستان خصوصی زنجان طی ماه های گذشته که رسانه ای شده است.

تنها بیمارستان خصوصی زنجان غرق در مشکل

بخش دولتی هرچند در ظاهر نشان داد در کنار بیمارستان است اما عملا حمایت جدی از آن صورت نگرفته است. خدمات در مراکز درمانی دولتی استان زنجان نیز نیازمند بررسی جامع ای است اما گزارشات زیادی از انتقاد مردم از کیفیت خدمات درمانی دولتی منتشر شده و حتی یکی از بیمارستان های زنجان تشبیه به قتلگاه می شود! این ضعف در حوزه درمان تامین اجتماعی نیز مصداق دارد که نیازمند بررسی جداگانه ای است.

برخی گزارشات نیز از نبود برخی دستگاه های مورد نیاز در حوزه درمان استان زنجان حکایت دارد که اخیرا شاهد اهدای چند دستگاه توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان زنجان به دانشگاه علوم پزشکی زنجان بودیم و این درحالی است که مدیران این دانشگاه سوار بر خودروهای لوکس که آرزوی توده مردم است می شوند! و پزشکان زیادی هستند که هزینه این دستگاه ها را در یک روز می توانند پوشش دهند.

 

شاخص توسعه علمی-پژوهشی

در حوزه شاخص توسعه پژوهشی نیز طی ماه های گذشته گزارشی از وضعیت نامناسب علوم پزشکی زنجان در رتبه بندی ISC منتشر شد که پرویز قزلباش در واکنش به آن گفت که این دانشگاه از سال ۹۶ در این رتبه بندی شرکت نکرده است! چطور دانشگاه های معتبر کشور و بسیاری دیگر در این رتبه بندی حضور دارند اما زنجان در آن شرکت نکرده و این توجیه مدیر این داشنگاه برای این ضعف ارائه می شود!

همچنین در زمان قزلباش هیچ خبری از موفقیت و جایگاه مرکز علمی ناباروری زنجان نیست! در حالی که در سال های نخست دولت حسن روحانی یکی از افتخارات حوزه بهداشت و درمان زنجان موفقیت های کم نظیر این مرکز بوده است. همچنین جذب رشته های جدید و کاربردی در این دانشگاه نیز مشابهت به این موارد دارد.

رضایت سیاسیون و افراد ذی نفوذ…!

در شاخص توسعه نیروی انسانی و اداری نیز هرچند داده و اطلاعات دقیقی ارائه نشده است اما شایعات زیادی در خصوص جذب افراد بدون سیر مراحل قانونی و حضور برخی مدیران ناموفق در برخی پست های مهم نیز مطرح شده است. اینکه دانشگاه علوم پزشکی به عنوان یک دستگاه حیاتی در حوزه درمان و بهداشت تبدیل به رضایت برخی سیاسیون و افراد ذی نفوذ نیز شده حالا این رضایت با جذب نیروی انسانی باشد یا مسائل دیگر! اما همواره حرف و حدیث ها در این خصوص زیاد است.

به این موارد باید مشکلات تعاونی دانشگاه علوم پزشکی که سالیان سال است گریبان مردم را گرفته نیز اضافه کرد. هرچند اگر مدیران دانشگاه فعالیت این شرکت را مستقیم مرتبط با دانشگاه ندانند اما نام آن بر روی این تعاونی خود برای آسیب زدن به آن کافی است. با باغشهر علوم پزشکی…

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
آسمان زنجان قسمتی ابری و در برخی مناطق غبارآلود است
خبر قبلی
علیرضا بیگلری فرزند زنجان واکسن ایرانی کوبایی را دریافت کرد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست