1. اخبار استان
  2. قاچاق چوب جنگل های طارم را تهدید می کند

کد خبر: 10353

قاچاق چوب جنگل های طارم را تهدید می کند

از ۱۷۳ هزار هکتار منابع طبیعی شهرستان، ۱۱۸ هزارهکتار مرتع و۵۵  هزار هکتار جنگل طبیعی می باشد، جنگل های این شهرستان بیشتر شامل درختان ارس بوده که چند منطقه هم به عنوان ذخیرگاه استراتژیکی این گونه انتخاب شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم گفت: در سال جاری بیش از ۵۰ تن چوب قطع شده غیر مجاز در این شهرستان کشف و ضبط شده است.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ ضیاالدین حسنلو با بیان این مطلب، اظهار کرد: شهرستان طارم دارای وسعت ۲۱۴ هزار هکتار می باشد که از این میزان ۱۷۳ هزارهکتار آن جزء عرصه های ملی بوده و مابقی به مساحت ۴۳ هزارهکتار اراضی زراعی و باغی می باشد.

وی افزود: در شهرستان طارم ۳ هزار و ۵۶۱ نفر دامدار بهره بردار با پروانه وابسته به مراتع هستند و ۱۰۵ هزار و ۸۵ رأس دام خود را از طریق مراتع مربوط به زمین‌های ملی نگهداری می‌کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم خاطر نشان کرد: از ۱۷۳ هزار هکتار منابع طبیعی شهرستان، ۱۱۸ هزارهکتار مرتع و۵۵  هزار هکتار جنگل طبیعی می باشد، جنگل های این شهرستان بیشتر شامل درختان ارس بوده که چند منطقه هم به عنوان ذخیرگاه استراتژیکی این گونه انتخاب شده است.

به گفته حسنلو جنگل های این شهرستان در مناطقی مانند جنگل ارس جیش آباد، چرزه، جمال آباد، مینا، خساره، سرداب و… می باشد.

وی با بیان این که مراتع طارم یکی از بهترین مراتع استان به شمار می رود گفت: تخریب و تصرف،قاچاق چوب،ساخت و ساز غیر مجاز ، آتش سوزی، چرای بیش از حد دام توسط دامداران منطقه از جمله عوامل تهدید کننده مناطق طارم به شمار می رود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم ادامه داد: علاوه بر توسعه جنگل در سال های گذشته در سال جاری هم این امرادامه داشته و همچنین توسعه جنگلکاری مشارکتی در سطح شهرستان در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که مشارکت جوامع محلی در اجرای پروژه ها در این شهرستان مطلوب است افزود: برگزاری کلاس های ترویجی،آموزش کشاورزان و دامداران برای حفاظت بهترازعرصه های ملی باعث ایجاد ارتباط مناسب بین دهیاران، اهالی روستاها و کادر اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان شده است.

به گفته این مقام مسئول با برقراری گشت های منظم در سطح شهرستان طارم توانستیم با متخلفین برخورد کنیم و اراضی تصرف شده در گیلانکشه، پاوه رود، هزاررود، درام، هنی کندی، گیلوان و آببر را قلع و قمع کنیم.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم با اشاره به این که کنترل آفت و بیماری درختان ارس از جمله برنامه های مهم انجام شده است افزود: در راستای تقویت پوشش گیاهی و افزایش بازدهی مراتع و تشویق بهره برداران برای استفاده بهینه از مراتع در سال جاری بیش از ۶۵ هکتار از اراضی مرتعی روستای هزاررود کودپاشی شده است.

وی از نصب آبگرمکن های خورشیدی در برخی از روستاهای طارم خبر داد و گفت: روستاهایی که از نعمت گاز بهره مند نیستند و از درختان جنگلی برای تهیه سوخت خود استفاده می کنند وهمچنین راه دسترسی آنها نیز صعب العبوراست شناسایی شده  و در اولویت اجرای این طرح می باشند.

حسنلو از بازسازی و مرمت پروژه پخش سیلاب روستاهی هارون آباد با اعتباربیش از ۲ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: ۳۱۷ هکتار از مناطق جنگلی طارم نیز با اعتبار بیش از ۱ میلیارد و ۶۸۰ میلیون ریال عملیات گیاه پزشکی صورت گرفته است.

وی در ادامه اظهار داشت: ۴۲ دستگاه آبشخورفلزی به دامداران منطقه تحویل شده که ۱۲ دستگاه از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی بوده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم قاچاق چوب را از مهمترین تهدیدهای مناطق جنگلی عنوان کرد و افزود: در سال جاری بیش از ۵۰ تن چوب قطع شده غیر مجاز در این شهرستان کشف و ضبط شده است.

وی گفت: قاچاقچیان چوب که اغلب برای دست‌یابی به سود کلان اقدام به قطع درختان می‌کنند از این موضوع غافل هستند که در نهایت ضرر این کار در آینده نصیب فرزندان خود خواهد شد.

حسنلو از تشکیل ۴۰ پرونده تخلف نیز در حوزه منابع طبیعی و آخیزداری در سال گذشته خبر داد و گفت: در سه ماهه اول امسال نیز ۳۰ فقره پرونده تخلف تشکیل شده است.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
اتمام طرح پلاک‌گذاری ماشین‌‌آلات کشاورزی در استان زنجان
خبر قبلی
برخورد جدی با زمین خواران در استان زنجان انجام می شود
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست