1. اقتصادی
  2.  قدرت جذب سپرده در بازار پول

کد خبر: 13032

 قدرت جذب سپرده در بازار پول

نگاهی به‌صورت‌های مالی بانک‌ بورسی نشان می‌دهد که در سال مالی ۹۷، تقریبا بیشتر بانک‌ها در جذب سپرده موفق عمل کرده‌اند. آمارها نشان می‌دهد در میان سپرده‌های دیداری، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، رشد سپرده‌های پس‌انداز بیش از سایرین بوده است.

ارقام منتشر شده در ترازنامه بانک‌های مورد بررسی نشان می‌دهد که رقم سپرده‌های پس‌انداز این بانک‌ها از ۷/ ۳۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ به حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده که با رشد بیش از ۱۱۴ درصدی همراه بوده است.

سپرده‌های دیداری این بانک‌ها نیز تقریبا ۷/ ۵۶ درصد رشد کرده است. آمارها حاکی از این است که رقم سپرده‌های دیداری در سال ۹۶ حدود ۶/ ۹۰هزار میلیارد بوده که در سال ۹۷ به ۱۴۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

از سوی دیگر با اینکه سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ۱۰ درصد و سود سرمایه‌گذاری بلندمدت ۱۴ درصد تعیین شده است، اما به نظر می‌رسد این بانک‌های بورسی در سال گذشته در جذب سپرده‌های سرمایه‌گذاری موفق عمل کرده‌اند، به‌طوری که ارقام منتشر شده از ترازنامه این بانک‌ها نشان می‌دهد در مجموع سپرده‌های سرمایه‌گذاری این بانک‌ها به نسبت سال مالی ۹۶ حدود ۸/ ۱۶درصد رشد داشته است.

ارقام ترازنامه بانک‌ها نشان می‌دهد که در سال ۹۷ مجموع سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانک‌های مورد بررسی، ۸۱۷ هزار میلیارد تومان بوده که به نسبت سال ۹۶ حدود ۱۱۷ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

در ترازنامه بانک‌ها علاوه براینکه ارقام سپرده‌های جاری، قرض‌الحسنه و سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود، در بخشی دیگر سایر سپرده‌ها نیز اعلام می‌شود که در واقع در این بخش ارقام سپرده نقدی ضمانت‌نامه‌ها و پیش دریافت اعتبارات اسنادی (ریالی و ارزی) منتشر می‌شود.

بررسی بانک‌های بورسی که اطلاعات آنها در سایت کدال موجود بود نشان می‌دهد که سایر سپرده‌های بانکی از حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ به حدود ۹/ ۳۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ رشد داشته است.

به عبارت دیگر رقم سپرده‌های ضمانت نامه‌ها و اعتبارات اسنادی ۵/ ۶۱ درصد افزایش داشته است.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
چرا می‌تونیم موشک بسازیم، ولی نمی‌تونیم خودرو بسازیم؟
خبر قبلی
ارسال نخستین محموله غذایی از زنجان به زاهدان
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست