مانور دورمیزی زلزله به مناسبت سی و سومین سال زلزله طارم و منجیل

سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: مانور دورمیزی وقوع زلزله فرضی ۵،۹ ریشتری روستای ذاکر به مناسبت سی و سومین سال زلزله طارم و منجیل برگزار شد.

به گزارش همدلی‌زنجان، حکمت اله هاشمی در مانوردور میزی وقوع زلزله فرضی ۵،۹ ریشتری روستای ذاکر افزود: با توجه به پیشینه حوادثی که در کشور بویژه در استان داریم می توانیم این مانورها که در جهت هم اندیشی در خصوص فعالیت ها و عملکرد اعضای شورای مدیریت بحران استان زنجان برای حوادث بزرگ است را به صورت واقعی و شبیه سازی اجرا کرده تا در حوادث و سوانح بتوانیم به خوبی نقش آفرینی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این مانور بیانه ای خواهد داشت، یادآوری کرد: طرح امدادرسانی استاندارد و نقش و تاثیرآن در کارکرد سایر ارگان ها مهم است.
سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: نقش و وظایف هر ارگانی در حوادث و سوانح را به کار تیمی و گروهی تعمیم دهیم و تلفات ناشی از حوادث با کار تیمی باید عملیاتی شود.

هاشمی ادامه داد: قبل از حادثه باید تفکر سازمانی در چرخه مدیریت بحران داشته باشیم و این چرخه در جامعه به خوبی تبیین نشده است.
وی با بیان اینکه مسئله پیشگیری که زیر ساختی است را داریم، یادآوری کرد: همه مکلف هستیم این شبکه ها و زیر ساخت ها طوری طراحی شود که بر اساس آمایش سرزمینی بدون نقص باشد که در پاسخگویی نیز کمترین مشکلات را خواهیم شد، این مهم اصل به شمار می رود که حاکمیت و دولت به دنبال تحقق آن است.

سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: یکی از کلید واژه های مهمی که باید امروز آن را تمرین کنیم و جزو وظایف به شمار می رود و مردم نیز در حوادث و وسانح انتظار دارند، موضوع آمادگی است.

هاشمی با تاکید بر اینکه آمادگی پاسخگویی را تعریف می کند، اظهارداشت: ۲ دیدگاه سنتی، علمی و مدرن در حوزه حوادث وجود دارد که باید این دیدگاه ها تبیین و کاهش تلفات جانی را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: در حوادث باید ۲ موضوع را در حوزه امداد و نجات عملیاتی کنیم و که محور اصلی عملیات جستجو و نجات در حوادث و سوانح اورژانس، آتش نشانی، هلال احمر و نیروی انتظامی در ۲۴ ساعت نخست حوادث و سوانح هستند.

سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: چنانجه در این مدت عملیات جستجو و نجات را تمام کرده باشیم می توانیم به کاهش تلفات جانی دست پیدا کنیم و امروز باید این مانور تمرینی باشد که چگونه این عملیات را درکمترین زمان شروع کنیم.

هاشمی افزود: یکی از ابزارها آموزش، سازماندهی و تمرین محسوب می شود که خانه های هلال ظرفیت این مهم در سطح روستاهاست تا در کمترین زمان خود مردم در وضعیت اضطراری اقدامات اولیه جستجو و نجات را انجام دهند و دریافت اطلاعات نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از کلید واژه هایی که باید در این مانورها تمرین کنیم تثبت منطقه خطر است، ادامه داد: اگر خوب این موضوع تبیین نشود و اتفاقی رخ دهد ابزارها و تجهیزات تخصصی در دقایق اولیه حادثه برای نجات جان انسانها تاثیرگذار نخواهد بود.

سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: تثبیت منطقه خطر جزو وظایف تیم نیروی انتظامی خواهد بود تا ارگان های امدادرسان به راحتی اقدام به ارائه خدمات کنند.

هاشمی جستجو و نجات را از مولفه های اصلی تمرین در مانورها دانست و ادامه داد: در این تمرین باید اورژانس، آتش نشانی، هلال احمر و نیروی انتظامی بتوانند ادبیات مشترک در ارائه خدمات داشته باشند و صحنه حادثه برای رسیدن به این ادبیات دیر است.

خدمات ایران فراتر از خدمات کشورهایی است که در مواقع بحران ارائه می شود
معاون سازمان مدیریت بحران کشور گفت: ۱۰۰ سال پیش در چنین روزی نخستین تشکیلات مدیریت بحران در کشور تشکیل شد که اولین نهاد مردم محور و جمعیتی بود.
نژاد جهانی افزود: این تشکیلات خیلی با ساختار شاکله مدیریت بحران و هلال احمر شبهات دارد. با توجه به اینکه متعهد به الزامات بین المللی هستیم اما در ایران سیاسیت های مقام معظم رهبری که در سال ۱۳۸۴ و زودتر از تنظیم سندای ابلاغ کردند را مقایسه کنیم کامل تر ازاولویت ها، اهداف و شاخص های سندای نیز است منتهی باید خود را به تعهدات رفتاری، الگوهای رفتاری در عمل پیاده کردن متعهد کنیم.

معاون سازمان مدیریت بحران کشور گفت: بسیاری از خدمات جمهوری اسلامی ایران سازمانهای مختلف مدیریت بحران بویژه در بخش امداد و نجات و پاسخ دهی فراتر از خدمات کشورهایی است که در مواقع بحران ارائه می شود.

جهانی ادامه داد: باید آموزه های دینی، فرهنگی و اسلامی را در مدیریت بحران بیشتر دخالت دهیم که ارائه خدمات در بحران و حوادث با روحیه جهادی انجام شود.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
دستگیری کلاهبردار زمین های بدون سند در زنجان
خبر قبلی
چه کسی رئیس صدا و سیمای مرکز زنجان می‌شود؟
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست