1. اجتماعی
  2. مسیر سنگلاخ اقتصاد زنجان پیش‌روی فتح اله حقیقی

کد خبر: 7060

مسیر سنگلاخ اقتصاد زنجان پیش‌روی فتح اله حقیقی

فتح اله حقیقی، استاندار زنجان شد و در روز معارفه خود گفت که برای ایجاد اشتغال و تقویت اقتصادی باید تیم اقتصادی استان زنجان تقویت شود و گریز و چاره ای جز آن نیست. این سخن پاسخی به اظهارات فریدون احمدی، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی بود که اولویت اصلی کشور را مشکلات اقتصادی خواند و از استاندار خواست به این حوزه به عنوان اولویت مهم توجه کند.

به گزارش “همدلی‌زنجان”؛ وقتی فریدون احمدی به کنایه به نماینده ولی فقیه در استان گفت که شما درک درستی از قانون منع بکارگیری بازنشستگان ندارید چون خود شامل آن نمی شوید، شاهد خنده حضار بودیم و سپس اصطلاحات خاص این نماینده مجلس همچون ۲+۵ مطرح شد، برای همگرایی و همکاری جهت توسعه استان زنجان که البته فتح اله حقیقی نیز استفاده از ظرفیت نمایندگان و به خصوص نماینده ولی فقیه را در توسعه استان کلیدی برشمرد.

اسداله درویش امیری کلید واژه پاسخش به سوالات خبرنگاران در راستای دخالت نمایندگان در امور اجرایی این بود که اولویتش آرامش استان است! حال کلید واژه ۲+۵ فریدون احمدی اذهان رسانه ای را به سمت همان دخالت ها سوق می دهد که باید دید استراتژی حقیقی، در حقیقت این رویکرد به اصلاح آرامش استان را محقق می کند یا جا پای انصاری خواهد گذاشت.

درویش امیری در زمان استانداری خود در یکی از نشست های خبری در پاسخ به همدلی‌زنجان پاسخ قانع کننده ای نداد. از وی سوال شد که تمام این اطلاعات و رشدهایی که در شاخص های اقتصادی استان به قول وی محقق شده، چه تاثیر ملموسی بر زندگی شهروندان زنجانی داشته است؟ آیا درآمد سرانه مردم زنجان بهبود یافته است؟

با عبور از سهم بیش از ۲ درصدی صادرات، با افزایش درآمدهای گمرک، با افزایش و تحقق بیش از پیش بینی درآمدهای استانی دولت، با قرار گرفتن زنجان جزو استان های برتر در جذب سرمایه گذار خارجی و امنیت برای آن ها و…. که درویش امیری بارها در خصوص آن ها صحبت کرد، کجای درآمد سرانه و سطح رفاه عمومی مردم زنجان بهبود یافت؟

پاسخ عجولانه به این سوال در این شرایط زمانی منطقی و عادلانه نیست، بهتر اینکه در فرصتی مناسب نسبت به عملکرد اسداله درویش امیری در حوزه های مختلف تحلیل های لازم ارائه شود. اما آنچه پیش رو است، عملکرد فتح اله حقیقی جانشین استاندار بازنشست شده زنجان است که همراه خود معاون سیاسیش را هم از زنجان برد تا هم اکنون یک نفر همزمان دو معاونت را مدیریت کند!

فتح اله حقیقی در شرایطی به زنجان آمده که وضعیت اقتصادی دولت مناسب نیست و وی نمی تواند تکیه زیادی به اعتبارات دولتی کند. وضعیت دستگاه های دولتی نیز در تسهیل کسب و کار بخش خصوصی رضایت بخش نیست و درست کردن این شرایط نیز کار یکی دو روز نیست! البته که بعضا برخی اخبار در خصوص رتبه سوم زنجان در بهبود محیط کسب و کار شاید بتواند عملکرد حقیقی در این بخش را راحت کند!

اطلاعاتی که استاندار سابق زنجان در خصوص شاخص های اقتصادی ارائه داده به اندازه آب و تاب و روغنی هست که شاید با دقت به آن اینگونه برداشت شود که زنجان مشکل اقتصادی ندارد. قرار گرفتن در بین استان های با نرخ بیکاری کم، سهم بیش از دو درصدی در صادرات، وضعیت خوب سرمایه گذاری خارجی و… به اندازه ای شانتاژ رسانه ای دارد که شاید فقط حلقه دوستان را قانع کند.

اما با فرض محال عملکرد اقتصادی درویش امیری را در استان مثبت بدانیم، آنچه حقیقی باید بکند چیست؟ شاید مهم ترین و زیرساختی ترین موضوع این باشد که در زمان جمشید انصاری، کارگروه هایی تشکیل شد که در آن اولویت های توسعه ای استان در بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… در آن ها تدوین و به عنوان اسناد توسعه ای به بخش های مختلف ارائه  و نقشه راه می شد.

آمدن درویش امیری این نقشه راه را به بوته فراموشی سپرد و مسیر توسعه اقتصادی در زنجان بدون نقشه راه و صرفا با پیگری تک پروژه ها و تک طرح ها دنبال شد که نتیجه اش هم تبدیل پارک لجستیک شمالغرب به پارک لجستیک کشاورزی زنجان بود!

در زمان جمشید انصاری پیشانی توسعه استان بخش صنعت معرفی شد، بر ضرورت توسعه خدمات در استان تاکید شد و مرکز آماد به عنوان یک طرح و مصوبه دولتی و کلان برای آن پیشنهاد شد، توسعه زیرساخت ها برای استقرار صنایع در استان پیگیری شد، منطقه ویژه اقتصادی هرچند مصوبه مجلس را نداشت پیگیری شد و تعریض راه های مواصلاتی منتهی به زنجان و راه های دیگر مهم استان پیگیری شد.

در زمان اسداله درویش امیری پیشانی توسعه استان مشخص نبود و یا حداقل از طرف وی معرفی نشد، اقدامات گذشته در حد بضائت پیگیری شد، مرکز لجستیک در وزارت راه و شهرسازی مجوز گرفت اما با اسم پارک لجستیک کشاورزی!  منطقه ویژه اقتصادی در مجلس با ساز و کارهای عجیب و غریب مصوب شد اما شاهد تحرکی در استان برای ساز و کار اجرایی نبودیم! تقریبا تمام پروژه های عمرانی استان کند و یا متوقف بود. اما دو خطه کردن راه آهن زنجان-قزوین که در زمان انصاری کلید خورد به گفته خود مسئولان به پیشرفت ۵۰ درصد رسید.

در زمان انصاری واحدهای همچون راشا کاسپین، سرجین بافت در زنجان راه اندازی و شروع به ساخت شدند که شاخص های صادراتی استان را به شکل ملموسی تغییر دادند! در زمان درویش امیری شرکت جی تی آی سرمایه گذار خارجی پیدا کرد و قراردادهای مهم سرمایه گذاری برای ایریکو بسته شد که البته به دلیل مشکلات بین المللی ابتر ماند! و البته سرمایه گذار مهمی همچون تولید خودرو برقی نیز از زنجان فراری داده شد که تا به امروز جزئیات و تکلیف بودن و نبودن آن مشخص نشده اما در آن مقطع شاهکارهای حوزه مالیاتی دلیل رفتنش عنوان شد!

در زمان انصاری پیگیری تبدیل زنجان به قطب برق، الکترونیک و آی تی صورت گرفت، مصوبه هیئت دولت گرفت و در این راستا تکمیل نیروگاه های برق استان با جدیت پیگری و به نتایح بسیار مثبتی رسید. همچون ورود کره ای ها برای ساخت یکی از آن ها و شرکت های بزرگ کشور جهت تکمیل دیگر نیروگا ها که با تکمیل هر چهار نیروگاه زنجان می توانست هاب برق شمالغرب نیز باشد. در زمان درویش امیری هیچ اطلاعاتی در خصوص وضعیت این نیروگاها ارائه نشد و یا حداقل به طور رسمی اطلاع رسانی نشده است!

وضعیت تبدیل زنجان به قطب برق، الکترونیک و آی تی در هاله ای ار ابهام قرار گرفته و هست! مشخص نیست پروژه های حوزه آی تی الان در چه وضعیتی قرار دارد! نقشه راه تبدیل شدن زنجان به قطب ظاهرا تا به امروز خاک خورده است!

این ها بخشی از سیمای مهم اقتصاد کلان استان بود که به نظر می رسد فتح اله حقیقی باید در سال های پایانی دولت در استان آن ها را پیگیری و پاسخ روشنی به افکار عمومی دهد. حال با تکیه بر کلام حقیقی مبنی بر چابک سازی تیم اقتصادی باید دید کدام مدیران دوره درویش امیری اولین قربانیان اصلاحات اقتصادی استان خواهند شد.

همدلی زنجان در مطالب آتی به بررسی عملکرد استاندار سابق در حوزه های مختلف و چالش های پیش روی حقیقی خواهد پرداخت…

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
اقتصاد ایران فرو نمی پاشد، کوچک می شود
خبر قبلی
تیم مدیریت اقتصادی استان زنجان باید چابک، منسجم و با برنامه باشد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست