نتایج نظرسنجی ایسپا: اعتراضات مردمی تمام نشده است/قیمت بنزین دغدغه اصلی مردم نیست

۴۴.۲ درصد مردم استان تهران گفته اند به هیچ وجه در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کنند
اولین نتایج نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، از شهروندان تهرانی درباره اعتراضات آبان‌ماه و انتخابات پیش رو منتشر شد.

 بر اساس نتایج نظرسنجی ایسپا، درباب احتمال میزان مشارکت در زمان انجام نظرسنجی تمایل مردم تهران برای شرکت در انتخابات ۲۱ درصد و برای مردم استان تهران ۲۷ درصد می باشد.

همچنین۴۴.۲ درصد مردم استان تهران گفته اند به هیچ وجه در انتخابات مجلس شرکت نمی کنند که این نسبت برای مردم شهر تهران ۴۹.۴ درصد و برای مردم شهرستان‌های تهران ۳۴.۱ درصد است،

در خصوص دلایل عدم مشارکت، ۴۴.۶ درصد از کل کسانی که گفته اند به هیچ وجه در انتخابات مجلس شرکت نمی کنند یا احتمال کمی دارد که شرکت کنند، دلیل عدم مشارکتشان این است که معتقدند شرکت کنند یا شرکت نکنند آنهایی که میخواهند به مجلس می روند .

۴۲.۹ درصد آنها گفته اند با انتخاب هرکس وضع به همین صورت می ماند. ۴۱.۷ درصد نیز به این دلیل اشاره کرده اند که در اعتراض به شرایط بد اقتصادی شکرت نمی کنند. البته ۴۲.۹درصد افراد در استان تهران گفته اند اگرتا ایام انتخابات وضع اقتصادی کشور بهتر شود در انتخابات مجلس شرکت میکنند.

۳۰.۱ درصد معتقدند اگر بدانند با شرکت نکردن وضع از این هم بدتر می شود، شرکت میکنند. ۲۶.۵ درصد نیز به این نکته اشاره کرده اند که اگر شورای نگهبان صلاحیت کاندیداهای مورد نظر من را تایید کند در انتخابات مجلس شرکت می کند.

از بین شهروندان تهرانی که گفته اند در انتخابات مجلس شرکت می کنند و یا تصمیمی در این خصوص نگرفته اند۴۵.۷ در آنها گفته اند برای انتخاب کاندیدهای مورد نظر از لیست ها استفاده خواهند کرد. این میزان برای افرادی که در شرکت خود برای انتخابات مصمم هستند ۴۸.۵ درصد است.

۱۶.۶ درصد افراد مصمم و مردد در شهر تهران گفته اند در صورت ارائه ۵ لیست اصلی، به لیست مورد تایید آقای احمدی نژاد رای میدهند.

سهم لیست اصول گرایان مورد تایید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت و لیست مورد تایید اقای قالیباف هرکدام ۱۰.۲ درصد است. ۱۰.۴ درصد به لیست اصلاح طلبان مورد تایید اقای خاتمی و ۴.۶ درصد به لیست مورد تایید دولت اقای روحانی اشاره کرده اند.

۱۷.۳ درصد افراد مصمم و مردد گفته اند در صورت وجود دو لیست نهایی در انتخابات به نام های لیست اصلاح طلبان و لیست اصول گرایان، به لیست اصلاح طلبان رای خواهند داد.۱۶.۹ درصد نیز گفته اند به لیست اصول گرایان رای می دهند. اما در صورتی که افراد مصمم در نظر گرفته شود مساله متفاوت می شود و ۲۰.۴ درصد به اصول گرایان و ۱۴.۸ درصد به اصلاح طلبان رای خواهند داد.

پیش از نیمی از پاسخگویان (۵۵.۱ درصد) گفته اند به سلامت انتخابات پیش رو اعتماد ندارند. در مقابل نیز ۴۰.۶ درصد به سلامت انتخابات اعتماد داشته اند.

میزان اعتماد به سلامت انتخابات در شهر تهران ۳۶.۵ درصد و در شهرستان های تهران ۳۶.۵ درصد و در شهرستان های تهران ۴۸.۵ درصد می باشد. ۴۱/۳ درصد پاسخگویان گفته اند وقتی انتخابات قبلی را نگاه می کنند به نظرشان شرکت مردم در انتخابات باعث شده وضع بدترشود و تنها ۹.۴ درصد گفته اند باعث بهبود اوضاع شده است و ۴۳.۲ درصد نیز معقتدند اثری نداشته است.

۸۱.۴ درصد از پاسخگویان استان تهران بیان کرده اند از شرایط کشور راضی نیستند. این میزان در شهر تهران ۸۵ درصد و در شهرستان های تهران ۷۴.۵ درصد است. تنها ۱۸.۲ درصد از پاسخگویان استان تهران گفته اند از شرایط کشور راضی هستند که این نسبت در شهر تهران ۱۴.۴ درصد و در شهرستان های تهران ۲۵.۳ درصد است.

۳۷/۶ درصد از پاسخگویان علت اصلی نارضاتی خود از وضعیت کشور را افزایش قیمت (گرانی)، ۱۶.۵ درصد اقتصاد کشور، ۶.۵ درصد بی تدبیری مسئولان، ۶.۱ درصد اشتغال، ۳.۲ درصد معیشت، ۲.۹ درصد عدم شفافیت مسئولین و دروغگو بودن مسئولین، ۲درصد فساد اقتصادی-اختلاس،۱.۷ درصد اهمیت ندادن به مردم، ۱.۳ درصد عدم آزادی و دموکراسی و ۱.۲ درصد درآمد کم دانسته اند.

در خصوص میزان امیدواری مردم به بهبود وضعیت کشور در سال آینده ۵۱.۸ درصد از پاسخگویان استان تهران بیان کرده اند سال آینده وضع کشور بدتر خواد شد. این میزان در شهر تهران ۵۳.۵ درص و در شهرستان های تهران ۴۸.۴ درصد است. تنها ۱۶ درصد از پاسخگویان استان تهران گفته اند سال اینده وضع کشور بهتر خواه شد. این نسبت در شهر تهران ۱۴.۸ درصد و در شهرستان های تهران ۱۸.۲ درصد است.

۷۱ درصد مردم تهران معتقدند صداوسیما به میزان کم و خیلی کم در پوشش اعتراضات آبان بی‌طرف بوده است
یکی از مهم‌ترین نتایج این نظرسنجی افول جایگاه صداوسیما به عنوان منبع خبری مردم بود. تنها ۴۰ درصد شهروندان تهرانی صداوسیما را به عنوان اولویت کسب اخبار و پیگیری موضوعات روز معرفی کردند. ۶۰ درصد دیگر، یعنی بیش از نصف حاضران در این نظرسنجی، گفته‌اند شبکه‌های اجتماعی، ماهواره، مطبوعات، دوستان و آشنایان اولویت‌های کسب اخبار آنها را تشکیل می‌دهند.

همچنین بیش از ۹۰ درصد مردم به سایر شیوه‌های خبرگیری به جز صداوسیما دسترسی دارند. ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. جزئیات نتایج، اوضاع را برای رسانه‌ای که خود را «ملی» می‌خواند دشوارتر هم می‌کند.

بر این اساس و از ۴۰ درصد کل، مردان ۳۵ درصد، جوانان زیر ۳۰ سال، ۲۲ درصد، ساکنان تهران بزرگ ۳۷ درصد و افراد دارای سطوح تحصیلی بالا ۱۸ درصد، صداوسیما را به عنوان اولویت خود در کسب خبر معرفی کرده‌اند.

از سوی دیگر، تنها ۱۸ درصد از مردم تهران معتقد بودند شیوه پوشش خبری اعتراضات آبان‌ماه در صداوسیما نسبت به گذشته بهتر بوده است. ۴۰ درصد حکم به بدتر شدن آن دادند و ۳۵ درصد معتقد بودند عملکرد صداوسیما تفاوتی پیدا نکرده است.

همچنین ۷۱ درصد مردم تهران می‌گویند صداوسیما به میزان کم و خیلی کم در پوشش اعتراضات مردم بی‌طرفانه عمل کرده است و در مقابل، تنها ۱۱ درصد مردم به میزان زیاد و خیلی زیاد بی‌طرفی آن را قبول داشته‌اند. این رقم برای افراد با تحصیلات عالی حدود پنج درصد است.

۷۱ درصد مردم تهران می‌گویند صداوسیما به میزان کم و خیلی کم در پوشش اعتراضات مردم بی‌طرفانه عمل کرده است

این ارقام در حالی به دست آمده که صداوسیما با داشتن انحصار رسانه تلویزیونی و جلوگیری از ورود هرگونه کانال خصوصی به تلویزیون، سال‌هاست در این عرصه یکه‌تازی می‌کند و با وجود این نتوانسته اعتماد مردم را جلب کند و اوضاعش روزبه‌روز در حال پسرفت است.

قیمت بنزین دغدغه اصلی مردم نیست

نکته مهم دیگری که در نتایج این نظرسنجی به چشم می‌خورد این است که اگرچه اعتراضات با افزایش قیمت بنزین کلید خورد، اما دغدغه اصلی مردم صرفاً بنزین نبوده است. کمااینکه تنها ۶ درصد از شهروندان در پاسخ اینکه این روزها بیش از همه نگران چه چیزی هستند، گرانی بنزین را اعلام کردند.

نزدیک به ۸۵ درصد از آنها، که اکثریت را شکل می‌داد، نگران مشکلات کلان اقتصادی، بیکاری و ناامیدی از آینده بودند. همچنین میزان رضایت مردم تهران از وضعیت کشور که در سال ۹۶ نزدیک به ۳۰ درصد بود، امسال به حدود ۱۵ درصد رسید. مساله ترسناک‌تر اینکه تنها ۱۶ درصد از مردم به آینده امیدوار بودند و ۵۲ درصد از ناامیدی و بدتر شدن شرایط در آینده خبر دادند.

۷۵ درصد شرکت‌کنندگان، اعتراضات آبان را حق مردم دانستند

نکته تامل‌برانگیز اینکه حدود ۷۵ درصد، مردم را در اعتراضات آبان‌ماه محق دانستند، اما در مجموع این اعتراضات را بی‌نتیجه‌ قلمداد می‌کنند. ۵۰ درصد معتقدند این اعتراضات نفعی برای کشور ندارد و ۴۲ درصد نیز مخالف این برداشت هستند. ۶۶ درصد نتیجه آن را اغتشاش و ناامنی می‌دانند، ولی ۲۵ درصد با این برداشت مخالف‌اند. در حالی که فقط ۴۱ درصد معتقدند این اعتراضات مسئولان را مجبور به اصلاح سیاست‌ها می‌کند، ۴۹ درصد نظر مقابل این گزاره را دارند.

در نهایت ارزیابی ۵۴ درصد مردم تهران از حوادث آبان‌ماه این است که اعتراضات تمام نشده‌ و در آینده ادامه خواهد یافت و ۲۹ درصد دیگر می‌گویند اعتراضات به پایان رسیده است.

مردم سایر شهرهای ایران چه می‌گویند؟

این نظرسنجی البته دارای یک ایراد برجسته است؛ جغرافیای اعتراضات آبان‌ماه، به همان اندازه که از پایتخت فاصله داشت، با شهرهای دیگر کشور قرین شده بود. مردم تهران در حالی پاسخگوی پرسش‌های ایسپا شدند که بخش اعظم آنها یا در اعتراضات شرکت نداشتند یا اگر حاضر شدند، مدت کوتاهی بوده است. حال آنکه سایر نقاط کشور، از شهرهای حاشیه‌ای تهران و حومه گرفته تا شیراز، سیرجان، اصفهان، بابل، تبریز، بهبهان، ماهشهر، اهواز، سنندج، بوکان و…، در کانون اعتراضات آبان‌ماه حضور به هم رساندند.

در واقع شاید اگر این نظرسنجی در سایر شهرها به ویژه در مناطقی که اعتراضات متراکم‌تری را به خود دید انجام شود، آمار نهایی اوضاع تاریک‌تری را نشان دهد.

از سوی دیگر، همواره مخاطبان این دست گزارش‌ها جامعه‌شناسان هستند، حال آنکه این قشر در سیاست‌گذاری و اجرای آنها هیچ نقشی ندارند. این افراد در بهترین حالت ممکن می‌توانند در دانشگاه، پشت تریبون‌ها، رسانه و سایر حوزه‌های فرهنگی فعالیت کنند، کمااینکه همیشه هم همین کار را کرده‌اند. اما مگر گوش شنوایی برای تحلیل این داده‌ها، بررسی نقاط ضعف و قوت و اصلاح سیاست‌گذاری‌ها وجود داشته است؟ کارنامه‌ پیش روی مردم به این پرسش، پاسخ منفی می‌دهد.

عصر ایران

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
۷ نکته درباره شهادت قاسم سلیمانی: خدا هنوز عادل است
خبر قبلی
پیام رهبر معظم انقلاب برای شهادت سردارسلیمانی: انتقام سختی در انتظار جنایتکاران است
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست