1. بین الملل
  2. نظم نوین جهانی چین و روسیه

کد خبر: 28792

نظم نوین جهانی چین و روسیه

دکتر محمد طبیبیان

قبل از حمله روسیه به اوکراین و همزمان با برگذاری المپیک زمستانی در چین در ماه فوریه گذشته آقای شی رهبر چین و آقای پوتین رهبر روسیه بیانیه ای مشترک و پر قدرت ارائه کردند. مبنی بر این که لیبرالیسم فرسوده شده و غرب از رمق افتاده و یک نظم جدید جهانی جدیدی در حال عروج است. البته با محوریت چین و روسیه.

قرار است پیوند دوستی و همکاری بین دو کشور نه مثل ناتو و همکاری کشور های غربی بلکه بسیار فراتر و قدرتمند تر از آن باشد و این دو کشور آماده آموزش به دیگر کشور ها از سرمشق درخشان خود هم هستند. این بیانیه پیرو اظهارات قبلی در موقعیت های مختلف مطرح شد از جمله آقای پوتین در اجلاس G-20 در سال ۲۰۱۷ به فرسودگی نظم لیبرال و کهنه شدن آن و خیزش های پوپولیستی در کشور های مختلف اشاره کرد و جهت حمله را به طرف خانم مرکل گرفت که به دلیل اندیشه های لیبرالی میلیون ها پناهجوی سوریه را پناه داده و آنان به خرابکاری و جنایت مشغول هستند.

بگذریم از وجه انسانی این رخداد و از این واقعیت که پناهجویان بسیار مفید فایده قرار گرفتند چون مشکل کمبود نیروی کار آلمان را بشدت تخفیف دادند. دولت چین هم از این دست فرمایشات، برای الگو قرار دادن فلسفه چینی مبتنی بر سنت گرایی و روش های موفق چینی در نظم در حال عروج جهانی مطرح کرده بود. در واقع در کنوانسین حزب کمونیست چین در سال ۲۰۱۷ تصویب شد که چین تا سال ۲۰۳۵ ‘قدرت نرم’ خود را در سرا سر جهان اشاعه و گسترش دهد.
و اما طولی نکشید بعد از اعلام اتحاد بزرگ و قوی و همه شمول روسیه و چین که جناب پوتین به اوکراین حمله کرد و چون در ظرف دو سه روز معلوم شد که کار سخت افتاده، به دوست جانی مراجعه کرد برای کمک که البته چین عاقل تر از این حرف ها است و پوتین با دست رد چین مواجه شد.

حتی در یک کنفرانس آسیایی آقای شی به عالیجناب پوتین سخنی به این مضمون گفت که دست از این ماجرا جویی بردار. اما بعد، عالیجناب در این مدت هر چه بیشتر در گرداب فرو رفته و روسیه را هم که لا اقل ظاهر یک نیمچه ابر قدرت را داشت به فلاکت انداخته. تا اینجا تکلیف اتحاد و همکاری ابر قدرت های در حال عروج روشن شد.

همچنین درسی که این ها برای بقیه بشریت آماده کرده بودند علی الحساب منتفی گردید. آقای شی هم دیگر صحبتی از حمله نظامی و تصرف قهری تایوان نمی کند. در اجلاس اخیر محیط زیست هم بسیار با بایدن گرم گرفت و هر دوطرف در ملاقاتی قرار و مدار گذاشته اند که همکاری های خود را در زمینه های مختلف ادامه دهند و در راه تنش زدایی بکوشند.

آقای شی خوب می داند از کدام خانه بوی کباب می آید. به مهمانی اشتباهی نمی رود

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
تندیس حاج میربهاء الدین زنجانی ساخته می شود
خبر قبلی
ارشیا سلطانیه زنده است
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست