نمایندگان زنجان طرح جامع رسانه های کشور را پیگیری کنند

بیستم بهمن ماه سال ۱۳۹۷ خبری در خبرگزاری خانه ملت منتشر شد با تیتر ” کلیات طرح سازمان نظام روزنامه‌نگاری تصویب شد”  که برای فعالان حوزه رسانه ای کشور دارای اهمیت زیادی بود.

در سال گذشته و سال های قبل از آن نیز موضوع تشکیل سازمان نظام رسانه های کشور مطرح شد و تاکنون نیز در حد یک حرف باقی مانده است. در شرایط پیچیده اقتصادی امروز شاید طرح مسائل و مشکلات خبرنگاران و فعالان رسانه ای در اولویت مسئولان قرار نداشته باشد اما احد آزادی خواه ، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس طی مصاحبه ای خبر از تصویب کلیات طرح سازمان نظام روزنامه نگاری را داد.

این در حالی بود که دولت قرار بود لایحه ای تحت عنوان سازمان نظام رسانه های کشور را به مجلس ارائه کند. تفاوت این دو در دو کلمه “روزنامه نگاری” و “رسانه” است! هرچند این نماینده مجلس در مصاحبه خود عنوان کرده که دولت تعلل کرده و لایحه ای در سال های اخیر ارسال نکرده و  حال مجلس خود طرح ارائه کرده اما از همین دو کلمه جامعیت لایحه و طرح دولت و مجلش مشخص است.

با محتوای طرح و یا لایحه ای تحت هر عنوان کاری نداریم که خود جای بحث و بررسی دارد، اما در این برهه از نمایندگان مجلس در استان که انتقادات زیادی نیز بر عملکرد آن ها طرح می شود، انتظار می رود تا این موضوع مهم را به عنوان یک مطالبه از سوی جامعه رسانه ای استان پیگیری کنند. اینکه دقیقا در مجلس چه خبر است و نظرات اعضای خانه مطبوعات استان و فعالان رسانه ای زنجان نیز در این خصوص خواسته و اعمال شود.

نظام رسانه های کشور نباید موجب وابستگی روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای به حاکمیت و دولت شوند و باید استقلال عمل آن ها حفظ شود. مشکلات حقوقی، مالی و …خبرنگاران باید در لوایح مربوطه مورد تحلیل و بررسی دقیق و مناسب قرار گیرد و خروجی این لایحه باید با اعمال نظر خبرنگاران صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفته: همانگونه که پزشکی، مهندسی و پرستاری دارای نظامنامه است و نظامات مستقل برای هر کدام از این حِرَف تعریف شده، باید برای روزنامه‌نگاران و اهالی مطبوعات نیز یک نظام مستقل تحت عنوان نظام روزنامه‌نگاری تعریف و تشکیل شود تا با مقنن نمودن آن، حوزه نظارتی هم ساماندهی شود.

باید تاکید کرد موضوع فعالیت و رسالت خبرنگاران تفاوت های ماهوی و عمیق با فعالیت پزشک و مهندسان دارد و باید در خصوص مسائل مختلف فعالیتی آن ها توجه جدی صورت گیرد. خبرنگاران به عنوان رکن چهارم دموکراسی(البته  بسیاری شعاری شده!) در جامعه باید آزادی عمل لازم داشته و با تامین مالی مناسب برای تحقق شاخص های توسعه ای در کشور تلاش کنند.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
غرس نهال در شهرک صنعتی نوآوران زنجان
خبر قبلی
 ۱۰۰ هزار دکتر بیکار تا سال ۱۴۰۰
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست