نگاهی به وزن لیست تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه زنجان و طارم

انتخابات همواره زمینه شور و نشاط سیاسی و اجتماعی را در کشور ایران فراهم کرده و انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از مهم ترین انتخابات های کشور همواره مطرح بوده است.

به گزارش همدلی زنجان؛ در سال های اخیر، کشور در حوزه اقتصادی شرایط خوبی را سپری نکرده و سرمایه اجتماعی نیز مستمر روبه افول بوده است. با رویکرد جدید و جدی قوه قضائیه در خصوص مبارزه با فساد شاهد بازداشت های زیادی در سطح کشور بودیم که ایستگاه بازداشتی ها در سال جاری به استان زنجان نیز رسید و از مدیرعامل آبفار و رئیس اتاق بازرگانی زنجان و نمایندگان مجلس گرفته تا شهردار و عضو شورای اسلامی شهر زنجان و شهرداران یکی از مناطق و… در این خصوص رسانه ای شدند!

این رخدادها از طرفی امید را در بین عموم مردم و نخبگان برای مبارزه جدی قوه قضائیه با فساد نشان داد از طرفی شوک های اجتماعی زیادی نیز به جامعه و گروه های مختلف اجتماعی وارد کرد!

موضوع مهم در این رابطه اینکه این بازداشت ها یک ارتباط دوسویه و مستقیم با آرای مردمی دارد. به گونه ای که عملکرد و سرنوشت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر مستقیم به انتخاب مردم ارتباط دارد و انتخاب شهردار و مدیران دیگر نیز با واسطه همین ارتباط را شامل می شود!

از اینرو انتخابات و انتخاب صحیح و درست موضوع مهم و حیاتی در برهه کنونی کشور است. اینکه اگر خطاهایی در انتخاب افراد در گذشته داشتیم، تکرار این خطاها در آینده بسیار خطرناک است و باید با احتیاط لازم و دقت و مشورت لازم انجام داد.

برخی از کارشناسان و نتایح برخی افکارسنجی ها گویای این واقعیت تلخ است که دوره آتی انتخابات مجلس شورای اسلامی با ریزش در آرای مردمی همراه خواهد بود. از اینرو وجود نامزدهای سرشناس با وزن اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بالا برای تشویق مردم برای حضور در پای صندوق های رای حائز اهمیت زیادی است.

در روزهای اخیر لیستی از نامزدهای انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه زنجان و طارم منتشر شد که واکنش های مختلفی را در بین مردم، کارشناسان و اهالی رسانه به همراه داشته است.

در این لیست شاهدیم تنها دو نماینده ادواری مردم زنجان و طارم یعنی محسن علیمردانی و رفعت بیات از چهره های شناخته شده این دوه هستند و سایر نام ها غالبا افراد گمنام هستند. یکی از کاندیداهای لیست ائتلاف اصولگرایان یعنی مصطفی طاهری نیز از نفراتی است که وزن نسبتا بالایی در این لیست نسبت به سایرین دارد.

برخی معتقدند با حذف نفراتی همچون تقی رضایی، نصراله ابراهیمی و… وزن و سطح رقابت را در انتخابات آتی مجلس نزولی شده و شانس نفراتی که کمی شناخته شده هستند بسیار قوت گرفته است.

برخی اسامی در این لیست نیز برای نخبگان و کارشناسان زنجانی بیشتر یک طنز تلخ سیاسی است تا یک رقابت و حضور در مجلس شورای اسلامی! اما شاهدیم همچون دوره های قبلی برخی با اعتماد به نفس کاذب و شاید حتی بیمارگونه سطح خود را برای حضور در یکی از مهم ترین انتخابات کشور، بالا دیده اند!

با این حال هر انتخاباتی باید افراد و نامزدهایی داشته باشد که همگان از همان ابتدا شکست را روی پیشانی آن ها می بینند اما امید خاصی که ناشی از توهم خودبرتر بینی است در چشمان این نامزدها برق می زند.

لیست فعلی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی فارغ از هر جهت گیری سیاسی و جناحی نسبت به دوره های گذشته به لحاظ وزن سیاسی، اجتماعی و مدیریتی نزولی بوده است. با این حال واقعیت وزن فعلی نامزدها در حوزه انتخابیه زنجان و طارم همین است(با فرض ثابت بودن همین نفرات).

اما انتخاب افراد اصلح در شرایط فعلی که ابتدا سلامت کاری دارند، کارآمدی دارند و حقوق مردم را در ابعاد مختلف پیگیری خواهند کرد اصل مهمی است که باید در زمان انتخابات به دقت به آن توجه کرد.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
ارسال نخستین محموله غذایی از زنجان به زاهدان
خبر قبلی
اوقات شرعی زنجان
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست