پشت پرده خرید سهام هلدینگ خلیج فارس توسط پالایشگاه تهران چیست؟

قرار است ۱۲ درصد از سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس از طریق بورس تهران واگذار شود و شرکت پالایش نفت تهران متقاضی خرید ۵۸ میلیارد و ۷۴۰ میلیون سهم آن به ارزش پایه ۸۲۰ هزار و ۵۹۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال است. آورده نقدی برای خرید این سهام ۳۰ درصد، مدت اقساط ۴۸ ماه و فاصله هر قسط برای خریدار شش ماهه خواهد بود.

اما چرا شرکت پالایش نفت تهران به دنبال خرید سهام هلدینگ خلیج فارس است؟ آن هم در شرایطی که قطعا تخصیص بودجه برای نوسازی و بهینه سازی و افزایش ضریب پیچیدگی پالایشگاه برای یکی از قدیمی ترین پالایشگاههای ایران، از اولویت بیشتری برخوردار است؟

به نظر می رسد ردپای این خرید را باید در دولت پیدا کرد. سهامدار عمده شرکت پالایش نفت تهران، سهام عدالت است و حالا قصد دارد با خرید ۱۲ درصد سهام هلدینگ خلیج فارس در پوشش پالایشگاه تهران، سهم سهام عدالت را در هلدینگ خلیج فارس افزایش دهد.

مالکیت ۴۰ درصد سهام هلدینگ خلیج فارس متعلق به سهام عدالت بود آزادسازی شد. حالا سازمان خصوصی سازی در یک بخش از دولت، ۱۲ درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس را در معرض فروش گذاشته و پالایشگاه تهران به عنوان شرکتی که سهامدار اصلی آن سهام عدالت است، آن ۱۲ درصد را می‌خرد تا سهم سهام عدالت-بخوانید وزارت اقتصاد- در هلدینگ خلیج فارس افزایش یابد و سه کرسی هیات مدیره در اختیار داشته باشد. این یعنی نقش وزارت اقتصاد از طریق سهام عدالت در تعیین مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، از وزارت نفت بیشتر می‌شود‌.

در واقع، دولت اگرچه در ظاهر خصوصی سازی می کند، اما در عمل، خصوصی سازی را طبق اهداف خود، پیش می برد!

اخبار نفت

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
توزیع ۸۰ هزار تن آرد در بین نانوایی های استان زنجان
خبر قبلی
کشف بیش از ۳۰ هزار لیتر سوخت قاچاق در زنجان
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست