کرونا و سدی به نام “پویش مردم زنجان” / زنجانی ها در مقابل دشمن مشترک بسیج شدند

زینب زمانی- “همدلی‌زنجان”؛ نام “کرونا” هر روز بیشتر از روز گذشته آن برای مردم زنجان حساس تر و پرکاربردتر می شود. بیماریی که شیوع آن در ایران از قم آغاز شد و حال تمام استان های کشور را در نوردیده و در تمامی استان های کشور شیوع پیدا کرده است.

از همان روزهای نخست برخی از فعالان اجتماعی در فضای مجازی مدام به مردم زنجان در خصوص این ویروس ناشناخته هشدار دادند که در آن مقطع احساس می شد این حساسیت بیش از اندازه تنها موجب استرس و تشویش اذهان عمومی می شود و نمی تواند موثر باشد. حال برخی معتقدند این هشدارها بجا بوده و با شرایط پیش آمده بر آن صحه می گذارند.

یکی از چالش های مهمی که در استان زنجان و کشور با آن مواجهیم، کاهش شدید سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم به متولیان امور است. وقتی اخبار را از طریق مسئولان به صورت رسمی منتشر کردیم، برخی از مردم به آن تردید وارد کردند و متاسفانه مسئولان را به پنهان کاری متهم کردند.

در این نوشتار مجالی برای تحلیل و بررسی وضعیت سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی در زنجان نداریم، اما حائز اهمیت اینکه، امروز( زمانی که این متن نگارش می شود) تعداد مبتلایان استان به ویروس کرونا ۱۵ نفر و فوتی ها دو نفر هستند. هرچند متولیان تلاش دارند اطلاعاتی را ارائه کنند اما ابهام در خصوص اخبار وجود دارد و نیازمند شفاف سازی بیشتری هستیم.

مردم سوال می کنند دانشگاه علوم پزشکی میانگین سنی مبتلایان به کرونا، نحوه ابتلا، شغل(که ایا مشاغل پر خطر و خاصی داشتند یا نه) و میزان دسترسی و استفاده از لوازم بهداشتی توسط مبتلایان قبل از ابتلا را اعلام کند.

زنجان در روز نخست یک مبتلا به کرونا داشت، در روز دوم دو نفر، روز سوم ۸ نفر و روز چهارم به ۱۵ نفر رسیده است. این رشد تصاعدی به هیچ عنوان آمار خوبی نیست و از این ۱۵ نفر در روز چهارم دو فوتی گزارش شده است.

در خصوص اطلاعات و آمار و…در این خصوص مجال مناسبی برای تحلیل نیاز است که به آن خواهیم پرداخت. اما نکته مهم اینکه زنجانی ها در یک اقدام کاملا مردمی و خودجوش پویشی راه اندازی کردند و فقط طی چهار روز شاهد ساماندهی بسیار خوب فعالیت آن هستیم.

 

نقش مسئولان در حمایت از پویش مردمی

به گونه ای که هم کمک مردمی گرفتند، لباس مخصوص پویش را تهیه کردند و پوشش ۱۰۰ درصدی در شهر برای ضدعفونی مبلمان و فضاهای عمومی شهر ایجاد کردند.

نکته مهم تر اینکه وقتی اقدامات مردمی در زنجان به این خوبی توانسته ایجاد شود، نقش مسئولان در ساماندهی، راهبری و کمک کارشناسی و اصولی موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

با رصد اخبار متوجه می شویم ضدعفونی فضاهای شهری توسط شهرداری معطول به مرکز شهر بوده و هر شب تنها هسته مرکزی شهر پوشش داده می شود. این در حالی است که این پویش توانسته با جضور در مجتمع های مسکونی و فضاهایی که از نظر مسئولان به دور مانده این فضاها را ضدعفونی کند.

 

دختر جوان، طلبه، بازاری، رسانه ای؛ کسبه و…

این اقدامات بدون هیج کمکی از طرف مسئولان صورت گرفته و تنها با انگیزه اجتماعی صورت گرفته است. زنجانی ها ثابت کردند وقتی دشمن مشترکی داشته باشند، بدون نیاز به حضور مسئولان برای مقابله با آن بسیج خواهند شد. در این پویش از دختر جوان، طلبه، بازاری، رسانه ای؛ کسبه و… دیده شده اند.

مسئولان استان زنجان در این برهه حساس هرکمبودی دارند، حال که نیروی انسانی رایگان، تجهیزات و… مردمی آماده است، تنها توان مدیریتی و قدرت اداری خود را برای کمک به این پویش هزینه کنید.

 

 

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
۲ بیمار کرونایی در زنجان فوت شدند/ هشدار به زنجانی ها
خبر قبلی
اوقات شرعی زنجان/ ۱۶ اسفند ۹۸
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست