1. اخبار استان
  2. ۵ دشت از ۷ دشت استان زنجان با دچار بحران آبی است

کد خبر: 628

۵ دشت از ۷ دشت استان زنجان با دچار بحران آبی است

 

۵ دشت از ۷ دشت استان زنجان دچار بحران آبی است

۷۷ سانتی متر افت سالانه سطح آب‌های زیرزمینی استان

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان بر ضرورت استفاده بهینه از منابع آبی استان تاکید کرد و گفت: پنج دشت از هفت دشت استان زنجان دچار بحران آبی است.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ یوسف رضاپور در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان، با بیان اینکه دشت ابهر در خطرترین دشت استان محسوب می شود، اظهار داشت: این دشت سالانه یک متر و ۴۰ سانتی متر مربع با افت آب های زیرزمینی مواجه است.

وی از فعالیت ۷ هزار و ۳۶۹ حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان زنجان خبر داد و افزود: از مجموع چاه های آب موجود در استان۱۰ هزار و ۴۵۷ حلقه چاه مجاز بوده و دارای مجوز فعالیت هستند. در شرایط فعلی با بحران منابع آب در استان مواجهیم و افت سطح آب‌های زیرزمینی استان به صورت سالانه ۷۷ سانتی متر برآورد شده است.

این مسئول وسعت دشت ابهر را یک هزار و ۴۰ مترمربع و وسعت محدوده مطالعاتی را یک هزار و ۹۲۶ مترمربع عنوان کرد و گفت: از سال ۷۶ تا کنون میزان منابه آبی این دشت با کاهش مواجه بوده است. در وهله نخست باید این کاهش شدید را متوقف کنیم و سپس نسبت به بازگرداندن آن به وضعیت قبل اقدام کنیم.

وی کشور را دچار بحران آبی توصیف و در این خصوص تشریح کرد: شرایط بحران آبی شرایطی است که میزان مصرف در شرایط پایدار نباشد و مصرف نسبت به منابع تناسب ندارد. میزان مصرف در شرایط پایدار به میزان ۲۰ درصد از منابع آبی است. اگر میزان مصرف تا ۴۰ درصد باشد قابل تحمل بوده و بیش از ۴۰ درصد وارد تنش آبی می شود. بیش از ۶۰ درصد مصرف نیز وارد فاز بحران آبی می شود.

رضاپور یکی از راهکارهای تقویت سفره آب های زیرزمینی را تغذیه مصنوعی آن برشمرد و اظهار داشت: این اقدام از سال ۹۱ در سطح استان آغاز شده و هر سال انجام می شود. یکی دیگر از اقدامات برای استفاده مناسب از منابع آبی کنتوردار کردن چاه های آب و هوشمندسازی آن است.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
ابلاغ قرارداد پروژه سبزه میدان در انتظار اخذ ضمنانت نامه بانکی است
خبر قبلی
استفاده منابع آب استان زنجان در بخش پربازده ضروری است
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست