1. اجتماعی
  2. ۵۰ درصد از معلولیت ها ناشی از اختلالات ژنتیکی است

کد خبر: 820

۵۰ درصد از معلولیت ها ناشی از اختلالات ژنتیکی است

۵۰ درصد از معلولیت ها ناشی از اختلالات ژنتیکی است

اجباری شدن مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج

 

مدیر کل بهزیستی استان زنجان یکی از دلایل عمده ایجاد معلولیت در کودکان را اختلالات ژنتیکی عنوان کرد و گفت: ۵۰ درصد از معلولیت ها ناشی از اختلالات ژنتیکی است.

به گزارش همدلی زنجان؛ محمد محمدی قیداری در جشن اشتغال مددجویان استان با عنوان اشتغال و بهزیستی، با بیان اینکه بندهای مهمی در قانون برنامه ششم توسعه تدوین شده است، اظهار کرد: یکی از مهم ترین موضوعاتی که در این قانون تدوین شده اجباری شدن مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج است که قطعا تاثیر قابل توجهی در کاهش بروز معلولیت‌ها خواهد داشت.

وی پیشگری از آسیب‌های اجتماعی را یکی از راهبردهای مهم سازمان بهزیستی عنوان کرد و افزود: آسیب های اجتماعی مختلفی در سطح جامعه وجود دارد که اولویت نخست برای مقابله با آن‌ها ورود به موضوع پیشگیری است. در حوزه اعتیاد هشت کمپ ترک اعتیاد با هفت هزار مراجعه کننده در سال گذشته وجود داشت که در گروه‌های مختلف نسبت به توانمندسازی و مهارت آموزی برای این افراد اقدام شد.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان از فعالیت ۲۴ کلینیک در حوزه اجتماعی استان زنجان خبر داد و گفت: این کلینیک ها توسط بخش خصوصی اداره می شوند و در حوزه آسیب های اجتماعی فعالیت سازنده ای داشته‌اند.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی یکی از ارگان های موفق در برون سپاری فعالیت‌های خود به بخش خصوصی بوده است، افزود: ۹۰ درصد فعالیت ها در سازمان بهزیستی برون سپاری شده و ۵ هزار نفر از متخصصان حوزه اجتماعی در این راستا به سازمان بهزیستی کمک می‌کنند.

محمدی قیداری به اقدامات صورت گرفته در غربالگری ناشنوایان اشاره و خاطرنشان کرد: در سال های اخیر ۸۵ درصد از کودکان یک تا ۱۰ ماهه را معاینه شده اند. در همین راستا طی سال گذشته ۲۲ مورد تشخیص ناشنوایی داده شد که برای کاشت حلزون و اقدامات درمانی دیگر ارجاع شدند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه در سال های اخیر از مرکز محوری به خانواده محوری حرکت کرده ایم، یادآور شد: در شرایط فعلی گروه ها و تیم هایی در استان فعالیت دارند که خدمات مورد نیاز در منازل به مددجویان ارائه می‌کنند. از این راستا ۱۳ هزار و ۴۳۰ نفر معلول با حضور تیم ها و گروه های بهزیستی در روستاها شناسایی شدند و تحت پوشش خدمات قرار گرفتند.

وی از پوشش ۵۰۰ دانشجو توسط اداره کل بهزیستی استان خبر داد و گفت: ۸۷۰ نفر دانش آموز تحت حمایت خدمات بهزیستی استان هستند و دانشجویان تحت پوشش نیز به صورت رایگان تحصیل می کنند.

محمدی قیداری به میزان افراد تحت پوشش بهزیستی اشاره کرد و گفت: ۲۱ هزار خانوار تحت پوشش خدمات بهزیستی استان هستند که هفت هزار نفر از آن ها مستمری بگیر هستند که با اقدامات حمایتی دولت ۳.۴ درصد به مستمری آن ها افزوده شده است.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
جشنواره غذای اکو-جاده ابریشم در تقویم جهانی گردشگری ثبت می‌شود
خبر قبلی
برخی با حضور حداکثری مردم در انتخابات مشکل دارند
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست