1. اجتماعی
  2. آب منطقه ای زنجان لای منگنه قضاء…!

کد خبر: 7159

آب منطقه ای زنجان لای منگنه قضاء…!

این روزها که فشار بر گلوی آب زنجان بیش از هر زمانی احساس می شود، به نظر می رسد زمانی فرارسیده که برخی از مدیران متولی حوزه آب استان دیگر باید از خواب بیدار شوند، چرا که رئیس کل دادگستری استان در دوره فعلی با تهدید آب شوخی ندارد.

به گزارش “همدلی‌زنجان”؛ روزی خود مدیران آب منطقه ای استان زنجان می گفتند که سالانه حجم قابل توجهی از آب های زیرزمینی افت می کند و حتی اعداد بالای یک متر در دشت ابهر شنیده می شد که گویای فاجعه زیست محیطی و مناطبع طبیعی در استان بوده و هست، در کنار این اخبار نگرن کننده وقتی واقعیت های چاه های غیرمجاز کشاورزی و حجم بالای مصرف آب این بخش نیز ارائه می‌شد، نگرانی ها دوچندان می‌شد.

وقتی متولیان آب منطقه ای استان این اطلاعات را ارائه می دادند، مدیران عالی استان نیز تاکید بر کار فرهنگی و اقدامات عملیاتی داشتند؛ اما زمان می گذشت و عمر دولت نیز سپری می شد، دریغ از اقدامات اجرایی و فرهنگی برای بهبود و یا حداقل توقف سراشیبی بحران در استان زنجان، که تا به امروز ادامه یافته است.

هرچند بارها مسئولان از کلمات زیبای کار فرهنگی و رسانه ای سخن گفته اند، اما شاهد هیچ تحرک تولید محتوایی در حوزه فرهنگی و رسانه ای از متولیان نبوده ایم، ظاهرا روزهای انفعال در زنجان به پایان رسیده و با انتقاد جدی حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی، رئیس کل دادگستری استان در جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان زنجان از شرکت آب منطقه ای استانوارد فاز جدیدی در این حوزه خواهیم شد.

آنگونه که موج رسا گزارش داده است، جت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی عنوان کرده که امروز حجم حمله به دشت قزوین به میزانی که در استان زنجان اتفاق افتاده نبوده است! متأسفانه استان از جمله استان‌های کم نظیری است که حمله به منابع دشت‌های بحرانی در آن بیش‌تر بوده است.

وی با اشاره به کوتاهی‌هایی که در این زمینه در استان شده است، گفت: متاسفانه اکنون کسانی(مدیران گذشته) که کوتاهی کرده بودند در جمع ما حضور ندارند. ما میراث‌دار اقدامات نابه‌جا هستیم، خسارت‌هایی به خاطر این اقدامات متوجه دشت‌ شده که کار را سخت کرده است اما باید دید که در این وضعیت چه کار می‌توان انجام داد.

 

این آمارها را نمی‌پذیریم

این مقام مسئول با اشاره به آمارهای غیردقیق آب منطقه‌ای استان این انتقاد را متوجه این شرکت کرد و گفت: ما آمارهایی داریم که این آمارها در آمار آب منطقه‌ای استان وجود ندارد. چرا هنوز در شناخت درد درگیر هستیم، ما این آمارها را نمی‌پذیریم چرا که اطلاعات قابل توجهی در این حوزه به دست آورده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه به راحتی می‌توان به اطلاعاتی در این زمینه دست یافت، ابراز کرد: از آب منطقه‌ای می‌خواهیم  که با کمک سایر ارگان‌ها تا یک ماه آینده هم دشت‌بانی را انجام دهد و هم یک پایش مناسب داشته باشد چرا که برخی برداشت‌ها از منابع آبی در آمارهای آب منطقه‌ای وجود ندارد.  باید از تمام ظرفیت‌ها در این خصوص استفاده شود و یک آمار دقیق نیز از چاه‌های غیرمجاز احصا شود. این کار باید تا پایان پاییز انجام شود، آمار دقیق چاه‌های مشمول فرم یک و فرم پنج نیز باید احصا شود.

 

آب زنجان در مدار رسانه…

یکی از انتقادات مهم در حوزه آبی زنجان عدم توجه به موضوعات فرهنگی است. حوزه ای که ظاهرا مدیران اعتقادی به تولید محتوا و استفاده از ظرفیت رسانه ها برای اطلاع رسانی ندارند. روحیه محافظه کاری غالبا در بین برخی مدیران استان به ویژه در حوزه آب موج می‌زند و مدیران روابط عمومی که بعضا نه سواد کار رسانه دارند و نه اصولا اعتقادی با استفاده از رسانه در بین برخی از آن ها دیده می‌شود!

حال دو خداد مهم در استان به وقوع پیوسته که بارقه امید را روشن کرده است. حضور رئیس دادگستری رسانه ای و استاندار رسانه ای که هم سواد رسانه ای دارند و هم اعتقاد به آن که این موضوع می تواند انفعال در این حوزه را وارد فاز تحرک کرده و به نقاط خوبی برساند.

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
محلات شهر زنجان ساماندهی می شوند
خبر قبلی
ضرورت توجه به نیازهای سالمندان با توجه به حرکت جامعه به سوی سالمندی
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست