بازنمایی رای مخفی در شورای شهر زنجان…! / به مردم دهن کجی نکنیم!

احمد اسدی- همدلی‌زنجان؛ شورای ششم شهر زنجان که مدتی در لاک دفاعی بود، جلسه رسمی و علنی با حضور خبرنگاران برگزار کرد و بعد از جلسه سخنگوی شورا نشست خبری داشت و برای رسانه ها مسائل مربوط به انتخاب شهردار و برنامه های شورای ششم را تشریح کرد.

جلسه رسمی و علنی شورا چند نکته قابل تامل داشت. این نکات غالبا در سخنان منصور مرادلو نهفته بود و در طول حیات شوراها در زنجان بی سابقه  است. نخست اینکه وی در ابتدای سخنان خود مدام تاکید داشت که عین آنچه که می گوید رسانه ای شود! و هر موضوع دیگر سخن وی نیست! که این موضوع توهین به رسانه ها و خبرنگاران حاضر در جلسه بود و اگر مواردی بوده که سخنان وی با انحراف اطلاع رسانی شده باید با منبع ارائه دهد تا رسانه ها به وی حق بدهند؛ در غیر این صورت ضرورت طرح و تاکیدها چندباره وی مشخص نیست.

موضوع مهم دیگر اینکه منصور مرادلو گفت: “آرای اعضای شورا برای شهردار منتخب زنجان مخفی است“؛ سخنان منصور مرادلو به صورت فیلم در همدلی زنجان منتشر شد تا ابهامی برای مخاطب باقی نماند. مجلس انقلابی وقتی کار خود را آغاز کرد یکی از محورهای آن شفافیت در آرا و عملکرد نمایندگان بود. نمایندگان انقلابی زنجان همچون مصطفی طاهری و مهدی باقری نیز این رویه را پیش بردند.

جایگاه لابی و بهره مندی از آرا و قدرت استیضاح وزرا توسط یک نماینده مجلس قطعا قوی تر از یک عضو شورا است. حال بعد از شبهات و ابهامات وارد شده به عملکرد شورای شهر زنجان، منصور مرادلو رئیس شورا تاکید می کند که آرای اعضای شورا مخفی است و کسی نباید از آن مطلع شود! برکسی پوشیده نیست پشت هر رای مخفی و هر مسئله و موضوع مخفی و غیرشفافی می تواند یک فساد و ابهام نهفته باشد.

بی معنی است در عصر ارتباطات وقتی هم طیف سیاسی و جریان غالب انقلابی کشور برای شفافیت و تبدیل کردن نهادها به اتاق های شیشه ای و مبارزه با فساد عزم جدی دارند، اعضای شورا برای انتخا شهردار رای مخفی بدهند! اعضای شورای شهر زنجان باید پاسخگوی تصمیمات و مصوبات خود در راستای توسعه شهر زنجان باشند و هرگونه پنهان کاری در این خصوص پذیرفته نیست.

اصولا افراد و جریان های منحرف و دارای ابهام کار و تصمیم محفی می گیرند و جریانی که پاک است، نیازی بر ابهام و مخفی کاری ندارد. هم اکنون زنجان هفت گزینه نهایی برای تصدی پست شهرداری دارد. استعلام کردن این هفت نفر در شرایط فعلی کار دشواری است؟

چرا باید شورای شهر بعد از انتخاب گزینه نهایی خود، فرد منتخب را رسانه ای نکند و بعد از استعلام آن را اعلام کند؟ این رویکرد به غیر از ابهام و ایجاد شبهه در بین مردم نتیجه دیگری دارد؟ چرا با آبروی افراد باید بازی کرد؟ چرا اعضای شورا(تیم حداکثری) با سرمایه اجتماعی در شهر زنجان وارد تقابل شده است؟ آیا از میزان سرمایه اجتماعی و اعتماد بین مردم و حاکمیت مطلعید؟

شورای شهر زنجان می تواند برای شفافیت عملکرد خود این هفت نفر را هم اکنون از مراجع نظارتی استعلام کند و هم زمان برنامه آن ها را بررسی کند سپس با نهایی شدن نفر منتخب به راحتی آن را رسانه کرده و کارهای اداری جهت اجرای حکم و… انجام شود.

در شرایط فعلی سیاسی در استان زنجان به اندازه کافی تنش و حرف و حدیث وجود دارد، اینکه برخی از اعضای شورا با این رویکردهای متناقض و مبهم بر فضای غبارآلود سیاسی، اجتماعی زنجان دامن بزنند و سرمایه اجتماعی اندک باقی مانده را نیز فدا کنند دچار بزرگ ترین گناه و معضیت اجتماعی خواهند شد.

مردم به شما اعتماد کردند و شما با شفافیت باید پاسخ اعتماد آن ها را بدهید. پنهان کاری در اداره امور شهر معنا ندارد.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست