1. اخبار استان
  2. بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قنات زنجان در فهرست آثار ملی

کد خبر: 11501

بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قنات زنجان در فهرست آثار ملی

 مسئول امور موزه های استان زنجان گفت: وقف نامه قنات سرچشمه ، بزرگترین و قدیمی ترین قنات زنجان در فهرست آثار ملی جای گرفت.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ پرستو قاسمی با بیان این مطلب، اظهار کرد: وقف نامه خطی حاج عبدالحسین تاجر زنجانی بزرگ خاندان خطیبی های زنجان مربوط به قنات سرچشمه که قدیمی ترین و بزرگ ترین قنات زنجان در دوره قاجار است در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی با بیان اینکه این وقف نامه  به سال ۱۲۹۴ هجری قمری  نوشته شده است، افزود: آثار ثبت شده تحت حمایت قانونی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی در خصوص خدمات کارشناسی ، اقدامات مرمتی و حفاظتی و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی قرار می گیرند .

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان گفت :  این سند تاریخی با مرکب مشکی بر روی کاغذ کاهی رنگ در ابعاد ۳۳×۴۳ سانتی متر با خط شکسته نستعلیق در دوره حکومتی ناصرالدین شاه قاجار نگارش شده است .

سند مزبور در ۳۶ سطر نوشته شده و ۲۶ نفر شاهد بر آن مهر زده اند ، پشت سند هم مهر عبدالحسین که بانی و صاحب  قنات بوده دیده می شود با توجه به وقف نامه موجود حاج عبدالحسین شش دانگ قنات مشهور به قنات سرچشمه را وقف بر مصارف معینه (عام) نموده است .

قنات سرچشمه زنجان دارای ۳۳ حلقه چاه دایر ، ۱۴۱ حلقه چاه بایر خشکه ، مبداء آن در اراضی قریه دیزج و مظهر آن در داخل شهر محله معروف به شکر الله میرزا بوده است .

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست