تجهیز بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی استان به سیستم‌های نوین آبیاری

تجهیز بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی استان به سیستم‌های نوین آبیاری

 

 

 

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید توجه ویژه‎ای به بخش آب و خاک به ویژه توسعه سامانه‎های نوین آبیاری و ارتقای راندمان آبیاری شده و طی این مدت عملکرد و اعتبارات این حوزه رشد قابل توجهی داشته است.

به گزارش “همدلی‌زنجان” به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان؛  فریدون داوودی با تشریح پروژه های شاخص حوزه مدیریت منابع آب در دولت تدبیر و امید، اظهار کرد: طی سال های ۹۲ تا ۹۵ طرح آبیاری تحت فشار در سطح ۱۲ هزار و ۳۲۰ هکتار از اراضی استان به اجرا درآمده و عملیات اجرایی ۶ هزار هکتار طرح جدید نیز آغاز شده است.

وی افزود: طی دولت تدبیر و امید همچنین ۱۴۰ کیلومتر لوله‎گذاری و احداث کانال در ۱۳۰ نقطه استان زنجان اجرا شده که صرفه جویی حدود ۲ میلیون‎متر مکعبی آب در بخش کشاورزی را به دنبال داشته است.

این مقام مسئول احداث و تجهیز ایستگاه پمپاژ و خط انتقال آب ماهنشان با اعتبار یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون ریال را از دیگر پروژه های شاخص حوزه مدیریت منابع آب در دولت تدبیر و امید دانست و یادآور شد: اجرای این طرح باعث حل مشکل بیش از ۲۰۰ هکتار از باغات شهرستان ماهنشان شده است.

وی از تکمیل احداث ۴ پروژه بزرگ ایستگاه پمپاژ و تامین آب در روستاهای هزاررود، ونیسر و دهنه، پاوه رود، کلتان و جزلاندشت و نیز تکمیل و احداث شبکه آبیاری مربوطه در سطح یک هزار و ۳۷۰ هکتار در دولت تدبیر و امید خبر داد و خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۹۵ مبلغ ۱۳۶ میلیارد ریال اعتبار دولتی و ۲۳۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای این پروژه ها هزینه شده و با بهره‎برداری از آن ها برای حدود ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود.

داوودی احداث بند انحرافی اوچ داش با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال با حجم آب تنظیمی ۴ میلیون متر مکعب، احداث ۱۳ کیلومتر جاده بین مزارع  با اعتبار ۳ میلیارد و ۱۸۲ میلیون ریال و اجرای عملیات آب و خاک در۵۰۰  هکتار از اراضی شرکت های تعاونی روستایی استان با اعتبار ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال را از دیگر پروژه های شاخص حوزه مدیریت منابع آب برشمرد و اضافه کرد: طی سال های ۹۲ تا ۹۵ اقدام به احیا و مرمت ۲۰ رشته از قنوات استان با اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال شده است به طوری که با استحصال ۲ میلیون متر مکعب آب از این قنوات مشکل تامین آب حدود ۴۰۰ هکتار از اراضی تحت پوشش حل شده است.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اجرای یک هزار و ۳۷۵ هکتار شبکه آبیاری در پایاب سدها و ایستگاه های پمپاژ استان زنجان با اعتباری بالغ بر ۴۴ میلیارد ریال تصریح کرد: اجرای این طرح طی چهار سال گذشته زمینه اشتغال حدود ۴۵۰ نفر را فراهم کرده است.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
بیش از ۶ درصد جمعیت استان زنجان را سالمندان تشکیل می‌دهند
خبر قبلی
بازار زنجان در تعطیلات نوروز فعال باشد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست