1. اقتصادی
  2. تورم و انواع آن

کد خبر: 21263

تورم و انواع آن

دکتر محمدرضا منجذب

تورم، افزایش نسبتا مداوم و بی تناسب سطح عمومی قیمت ها را تورم گویند. که ۲ عامل زیر در آن ملحوظ است:

الف) از افزایش قیمت ها باید زمان قابل قبولی سپری شود، حداقل ۶-۳ ماه
ب) برای معنا دار شدن تورم باید سطح عمومی قیمت کالاها و یا قیمت اکثر آنها افزایش یابد

انواع تورم
با توجه به معیارهای متفاوت، می توان دسته بندی های مختلفی از تورم ارائه داد. که یکی از عمومی ترین معیارها، دسته بندی تورم براساس نرخ تورم است.

الف) تورم ساختاری:
این نوع تورم ناشی از چگونگی ساختارهای سیاسی- اجتماعی- جغرافیایی و عمدتا غیر اقتصادی است، که عمدتا در کشورهای توسعه نیافته مطرح است.

ب) تورم غیرساختاری:

تورم طبیعی: معمولا تا حدود ۵/۳ درصد را تورم طبیعی می نامند. این نام گذاری شاید به این علت باشد که مقدار تورم معمولا در طبیعت فعالیت های اقتصادی وجود دارد . تورم خوب (یک مقدار کم تورم برای تحریک رشد اقتصادی) را می توان مهم تر از تورم طبیعی داشت.

تورم کم: زمانی که نرخ تورم از حد طبیعی می گذرد و به حدود ۱۰ درصد می رسد . در اکثر کشورها حداکثر تورم ۱۰ درصد را قابل تحمل می دانند.

تورم زیاد (تورم خزنده): زمانی که تورم به بالاتر از ۱۰ درصد و تا نزدیک ۲۵ درصد می رسد. در این جا کاملا تورم جدی و دشوار آفرین است و باعث انتقادهای شدید مردم نارضایتی آنها می گردد.
تورم خیلی شدید : تورم بالاتر از ۲۵ درصد

تورم لجام گسیخته (ابر تورم): در این حالت نمی توان نرخ خاص و نسبتا ثابتی را در نظر گرفت. قیمت های گاهی به شدت بالا می روند و گاهی کاهش می یابند. در این حالت گاهی تورم سه رقمی و حتی بالاتر می رود. کشورهایی چون ونزوئلا، آرژانتین و بولیوی در گذشته نزدیک چنین تورمی را تجربه کرده اند.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست