1. اخبار استان
  2. درخت زیتون ۴۵۰ ساله طارم در فهرست آثار ملی قرار گرفت

کد خبر: 12130

درخت زیتون ۴۵۰ ساله طارم در فهرست آثار ملی قرار گرفت

سرپرست میراث فرهنگی استان زنجان گفت: درخت زیتون ۴۵۰ ساله روستای قدیم پیرهمدان شهرستان طارم در فهرست آثار ملی جای گرفت.

به گزارش همدلی‌‌زنجان”و به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان، امیر ارجمند گفت: در ضلع شمال شرقی روستای قدیم پیر همدان آرامگاه سنگی با پلان هشت ضلعی وجود دارد که مربوط به دوره میانی اسلام است در فاصله کمتر از ۱۰۰ متری این آرامگاه این درخت کهنسال در باغ زیتونی شناسایی و در فهرست آثار طبیعی به ثبت رسید.

وی ادامه داد: درخت کهن سال طارم به‌عنوان یک میراث زنده ژنتیکی و بانک زنده از گونه‌های ارزشمند گیاهی استان در فهرست آثار ملی است. با ثبت درخت کهنسال زیتون حفاظت از این ذخایر ژنتیکی که سالیان سال تغییرات اکولوژیکی در طی سنوات گذشته را تحمل کرده‌اند امکان پذیر می‌شود.

ارجمند افزود: از ژنوم این گونه گیاهان نادر که طی سالیان مقاومت شده‌اند و از این بانک ارزشمند ژنتیکی بهره‌های بسیار می‌توان برد که از جمله آن در جنگل کاری است.

سرپرست میراث فرهنگی استان زنجان با تاکید بر معرفی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی در اقصی نقاط استان به منظور جذب گردشگر در خصوص شهرستان طارم، اظهار کرد: شهرستان طارم یکی از مناطق مهم پرورش زیتون در کشور است و جاذبه‌های بی نظیر طبیعی آن در کنار جاذبه‌های تاریخی این شهرستان، آن را در حوزه گردشگری متمایز می‌کند.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست