1. اقتصادی
  2.  دلایل کاهش قیمت دلار در ایران

کد خبر: 9912

 دلایل کاهش قیمت دلار در ایران

قرار گرفتن قیمت زیر سیزده هزار تومان هم شرایط خاصی می خواهد. در مجموع می توان پیش بینی کرد که قیمت دلار تا سه ماه اینده ، در صورتی که تحول سیاسی خاصی رخ ندهد، در کانال سیزده هزار تومان باقی خواهد ماند.

در چند روز اخیر قیمت دلار کاهش نسبتا زیادی را تجربه کرد. دلایل این کاهش به شرح زیر قابل توضیح است:

اول، نرخ دلار در اثر تحریمهای امریکا و به خصوص لغو تمدیدهای هشت کشور افزایش یافت و به بالای پانزده هزار تومان رسید. بر اساس محاسبات محدود و شواهد موردی به نظر می رسد که بازار واقعی ارز ایران کشش قیمت بیش از پانزده هزار تومان را ندارد و بنابراین خرید ها در این نقطه به مرحله اشباع می رسند و بیشتر آنها متوقف می شوند. به همین دلیل کسانی که دلار را به مقصود سرمایه گذاری خریده اند وارد بازار شده و دلارهای خود را می فروشند. این مساله نه تنها برای افزایش دلار سقف می گذارد بلکه افکار عمومی را هم برای کاهش آماده میکند. بنابراین اینجا ما با یک پدیده تکنیکال مواجه هستیم.

دوم، بانک مرکزی با شناخت از این محدوده و با اطلاع از اینکه بخشی از ارزهای صادرات غیر نفتی وارد کشور می شود و در ضمن با تزریق موردی ارز به کاهش ارز کمک شایان توجهی کرد. اینکه وزن این اقدام بانک مرکزی چقدر است ، کسی نمیداند. ولی به نظر می رسد که عامل اول نقش مهمتری در کاهش دلار داشته است.

سوم، آمریکا از موضع تهدید خارج شد و با نفی هر گونه تمایلی برای جنگ پیشنهاد مذاکره را در چندین نوبت به ایران داد. ایران هم به طور مشروط مذاکره را پذیرفت. از قبل هم مشخص بود که امریکا نیروی زیادی نمی خواهد روی ایران بگذارد و برای ترامپ نتیجه گیری و استفاده سیاسی برایش بسیار مهم است. این پیشنهاد ها وقتی به طور علنی بین شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن و ترامپ انجام شد، بازار ارز ایران خیلی سریع به آن واکنش نشان داد.

چهارم، با رها کردن قیمت گذاری ارزهای حاصل از صادرات غیر نفتی بخشی از این ارزها وارد کشور شدند و عرضه ارز را بیشتر کرد. این مساله فشار را بر قیمت دلار بیشتر کرد.

آیا قیمت دلار در سطحی که کاهش یافته باقی می ماند؟ پاسخ منفی است. قیمت دلار همان طور که در دو روز گذشته نشان داد کماکان تمایل به افزایش دارد. ولی چون افزایش عرضه ارز با سیاست جدید بانک مرکزی و ادامه شایعات و تلاشها برای مذاکره ادامه خواهد یافت ، احتمال برگشت دلار به پانزده هزار تومان بسیار ضعیف است. قرار گرفتن قیمت زیر سیزده هزار تومان هم شرایط خاصی می خواهد. در مجموع می توان پیش بینی کرد که قیمت دلار تا سه ماه اینده ، در صورتی که تحول سیاسی خاصی رخ ندهد، در کانال سیزده هزار تومان باقی خواهد ماند.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
افزایش فشار خون با مصرف سیگار…!
خبر قبلی
کاشت گیاهان دارویی در استان زنجان حمایت می‌شود
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست