1. اجتماعی
  2. روند کند پدیده بیابان‌زایی در استان زنجان

کد خبر: 5319

روند کند پدیده بیابان‌زایی در استان زنجان

 

روند کند پدیده بیابان‌زایی در استان زنجان

شدت بیابانزایی در حد متوسط تا زیاد، ۱۸ استان کشور را در حالت بحرانی قرار داده است

 

 

 

 

 

مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در ۱۸ استان کشور شدت  بیابانزایی در حد متوسط تا زیاد بوده به طوری که در استان های خوزستان، کرمان، یزد، اصفهان و سیستان بلوچستان این وضعیت به حالت بحرانی رسیده است.

به گزارش “همدلی‌زنجان”؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، فرهاد سرداری در جمع خبرنگاران بیابانزایی به معنی از دست دادن پتانسیل تولید اعلام کرد که دو عامل انسانی و اقلیمی را در تحقق و تشدید آن مؤثر دانست و گفت: در ۱۸ استان کشور شدت بیابانزایی در حد متوسط تا زیاد بوده به طوری که  در استان های خوزستان، کرمان، یزد، اصفهان و سیستان بلوچستان این وضعیت به حالت بحرانی رسیده است.

وی با بیان اینکه وضعیت بیابانزایی در زنجان بسیار کمرنگ در حال وقوع است، به اجرای پروژه های موردنظر از جمله مالچ پاشی(بیش از ۲۵۰ هزار هکتار)  و ایجاد جنگل دست کاشت به سطح بیش از ۲ میلیون  و ۱۰۰ هزار هکتار در ۵ دهه گذشته اشاره کرد و گفت: پروژه ایجاد جنگل دست کاشت در دنیا نمونه است.

مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه در ۱۸ استان کشور در قالب محدوده ای پایلوت پروژه ترسیب کربن اجرایی شده است، تصریح کرد: البته پایه این پروژه از ۱۵ سال قبل در استان خراسان جنوبی ۵ سال انجام و نتیجه گیری آن طول کشید و به تدریج به سایر استان ها تعمیم داده شد.

وی عنوان کرد: از بین روستائیان منطقه پروژه ترسیب کربن را اجرای می کنیم این پروژه از موفق ترین پروژه های سازمان ملل است که به عنوان پروژه برتر از سوی این سازمان معرفی شده است.

مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور ابراز کرد: جلوگیری از تخریب منابع طبیعی از اهداف اصلی اجرای پروژه ترسیب کربن است که جنبه های مختلف از جمله معیشت روستائیان مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر سرداری عنوان کرد: از صفر تا صد بازاریابی و فروش را قبل از اجرای پروژه را در قالب برگزاری کلاس آموزشی برگزار می کنیم تا در کنار جلوگیری از تخریب اراضی ملی و طبیعی اشتغال مولد مناطق را شناسایی نمائیم.

وی مشارکت مردم در تحقق اهداف و موفقیت اجرای پروژه را تاثیرگذار دانست و گفت: سیستم دولتی نباید به تنهایی وارد کار شود و به صورت مشارکتی با مردم برنامه ها را عملیاتی کند.

وی با عنوان اینکه راهکارهای لازم برای تقویت صندوق های خرد اعتباری را در مناطق محل اجرای پروژه های ترسیب کربن ارائه می‌دهیم، افزود: خراسان شمالی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان و کرمان در این زمینه از موفق ترین استان ها در بهره مندی از این راهکار هست

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
نمایشگاه “زنجان در گذر زمان” برگزار می شود
خبر قبلی
افزایش حدود ۵۰ درصدی تولید گندم در استان زنجان
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست