1. اخبار استان
  2. ضعف و قوت بودجه ۹۷ استان زنجان کدامند؟

کد خبر: 3053

ضعف و قوت بودجه ۹۷ استان زنجان کدامند؟

 

ضعف و قوت بودجه ۹۷  استان زنجان کدامند؟

وضعیت نامناسب در اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای

 

 

 

 

لوایحه بودجه ای در کشور همواره مورد بحث و بررسی گروه های مختلف اجتماعی و رسانه ای قرار گرفته و این موضوع هر سال توجه رسانه های استان زنجان را نیز در خصوص وضعیت بودجه ای استان به خود معطوف کرده است.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ دولت دوازهم لایحه بودجه سال آتی را تدوین کرده و وضعیت درآمدهای استانی و پرداختی به استان ها نیز مشخص شده که در این بین پرداختن به ابعاد مختلف بودجه استان زنجان ضروری است.

در مطلب قبلی توضیحاتی در خصوص درآمدهای استانی و همچنین بخش هزینه ها ارائه شد. در این نوشتار به جدول اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای در لایحه بودجه سال آتی استان زنجان اشاره می‌کنیم.

نخستین بخش در این جدول اعتباری مربوط به تملک دارایی های سرمایه ای استان زنجان است که میزان آن ۵۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است.

در بخش الزامات قانونی اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان زنجان یک قسمت مربوط به ۳ درصد درآمد حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبیعی بوده که میزان پیش بینی آن برای استان زنجان ۷۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است.

اعتبارات ارتقای شاخص های توسعه اقتصادی برای استان زنجان در بخش دیگر این جدول به میزان ۲۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان پیش بین شده است. میزان اعتبار موضوع ۲۷صدم درصد ارزش افزوده استان نیز ۱۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان پی بینی شده است.

در بخش اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور در بند اعتبارات موضوع ردیف ۵۵۰۰۰۰-۷۴ میزان اعتبار استان ۱۲۵ ملیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و در بند اعتبارات ملی استانی ویژه همین موضوع ۵۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان پیش بینی اعتبار شده است. جع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه استان ۳۵۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است.

 

 

زنجان و وضعیت ۳ همسایه…!

 

از بین استان های همسایه استان، نگاهی به وضعیت استان گیلان، همدان و کردستان می تواند کمی شرایط این بخش اعتبارات استان را در مقام قایسه قرار دهد. اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان گیلان ۱۲۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان، استان همدان ۶۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان و کردستان ۶۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده که در این بخش زنجان پایین تر از سه همسایه خود قرار دارد!

در ۳ درصد نفت خام و گاز طبیعی اعتبارات استان گیلان ۵۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان، استان کردستان ۱۷۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و استان همدان ۶۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان پیش بینی شده که استان زنجان به نسبت گیلان و همدان وضعیت بهتر و نسبت به کردستان اعتبارت کم‌تری دارد.

در ردیف اعتباری ارتقای شاخص های توسعه اقتصادی، استان گیلان ۳۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان،  کردستان ۳۵ میلیارد تومان و همدان ۲۵ میلیارد تومان اعتبار دارند. استان زنجان با بیش از ۲۱ میلیارد تومان وضعیت ضعیف تری نسبت به هر سه استان همسایه دارد.

وضعیت استان زنجان در اعتبارات مربوط به ردیف ۲۷ صدم ارزش افزوده نیز با مبلغ ۱۷۲ میلیارد تومان نسبت به گیلان با ۲۸۲ میلیارد ضعیف تر، نسبت به کردستان با ۲۸۶ میلیارد و نسبت به همدان با ۱۷۴ میلیارد تومان ضعیف تر است!

استان زنجان در ردیف اعتبارات استانی و استانی ویژه با اعتبار ۱۲۵ و ۵۲ میلیارد تومان نسبت به گیلان با ۳۴۲ و ۱۴۴ میلیارد، کردستان با ۳۴۲ و ۱۴۴ میلیارد و همدان با ۱۸۵ و ۷۸ میلیارد وضعیت نامناسب تری دارد!

 

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
زنجان، میزبان نخستین همایش داعیان راستین
خبر قبلی
ضعف و قوت بودجه ۹۷ استان زنجان کدامند؟
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست