طرح تغییر شرایط عضویت در شوراها به شورای عالی استان ها ارسال شد

رئیس شورای اسلامی استان زنجان از ارسال طرح شورای اسلامی استان زنجان درخصوص تغییر شرایط عضویت در شوراها به شورای عالی استان ها خبر داد.

به گزارش “همدلی‌‌زنجان”؛ سجاد خدایی  با بیان این مطلب، اظهار کرد: طبق ماده ۸۸ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراها وانتخاب شهرداران یکی از وظایف شورای عالی استان ها بررسی پیشنهادها و ارائه آن ها در قالب طرح به مجلس شورای اسلامی یا دولت است که در این راستا استان زنجان نیز پیشنهادات و طرح هایی را جهت بررسی،سیر مراحل قانونی و تصویب درشورای عالی در حوزه های مختلف اجتماعی ، عمرانی و اقتصادی جهت ارسال به مجلس ارایه داده است.

وی افزود: با عنایت به اینکه در شرایط انتخاب شوندگان طی ماده ۳۰ قانون تشکیلات،وظایف و انتخابات شوراهاوا نتخاب شهرداران خلاها و نارسایی هایی وجود دارد که موجب تنزل جایگاه شوراها و کاهش کارایی پارلمان های محلی شده است ، شورای استان زنجان پیشنهادی مبنی بر تغییر شرایط عضویت شوراها را ارایه داده است.

رییس شورای اسلامی استان زنجان افزود: طی نامه ای به شورای عالی استان ها، درشرایط انتخاب شوندگان علاوه بر ملحوظ نمودن شرایط مندرج در ماده ۳۰ قانون تشکیلات ،وظایف و انتخاب شوراها و انتخاب شهرداران، پیشنهاد شده است که کلیه افراد واجد شرایطی که قصد کاندیداتوری در انتخابات شوراهای اسلامی را دارند پیش از ثبت نام قطعی در انتخابات، طی پروسه ای(سراسری) در آزمون احراز صلاحیت علمی ، تجربی(حضوری یا غیر حضوری) که به سنجش معلومات عمرانی،اجتماعی و اشرافیت برقوانین تشکیلات و انتخابات شوراها و انتخاب شهرداران می پردازد حضور یافته و درصورت کسب حداقل ۷۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز ، امکان کاندیداتوری آنها فراهم گردد.

به گفته وی در این طرح آمده است: کلیه هزینه ها ی آزمون ،توسط شرکت کنندگان پرداخت شود و وزارت کشور می تواند متولی برگزاری آزمون همزمان سراسری باشد.

همچنین از دیگر موضوعاتی که بدان اشاره شده است، توجه به سوابق کاری، پیشینه فعالیت های اجتماعی و فرهنگی افراد و کنشگری اجتماعی افراد و شرط سنی( حداقل ۳۰ و حداکثر ۶۰) است، که می تواند در فعالیت شورایی مفید واقع شود.

خدایی با اشاره به اهمیت موضوع تصریح کرد:با توجه به توسعه و رشد روز افزون جوامع محلی حضور افرادی مطلع، توانمند، مجرب و متخصص به عنوان نمایندگان مردم و تصمیم گیران در پارلمان های محلی بسیار ضروری است .حضور افرادی به عنوان عضو شوراهای شهر بدون توجه به تخصص و اطلاع در حوزه های مرتبط مدیریت شهری، رای آوری برمبنای هزینه کرد تبلیغاتی و … عدم توجه به توانمندی افراد در حوزه ای همچون پارلمان محلی که وظایف متعدد و گسترده ای در حوزه تصمیم گیری دارد که آسیب های جدی به شهرها وارد کرده و بازدهی را کاهش می دهد.

وی ادامه داد: همچنین امکان حضور و مشارکت افراد توانمند را سلب می‌کند. لذا به منظور ارتقا جایگاه شوراها و پویایی این نهاد مردمی بازنگری در قوانین و ضوابط و شرایط اعضای شوراها ضرورتی انکار ناپذیر است که باید برای آن چاره ای اندیشید.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
پارک لجستیک جزو پروژه های مهم استان زنجان است
خبر قبلی
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان بازداشت شد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست