1. اجتماعی
  2. فاصله امامزاده سید ابراهیم زنجان با قطب فرهنگی!

کد خبر: 22780

فاصله امامزاده سید ابراهیم زنجان با قطب فرهنگی!

در سطح استان زنجان بقاع متبرکه و امامزادگان زیادی وجود دارند که یکی از مهم ترین آن ها امام زاده سید ابراهیم (ع) در شهر زنجان است. سایت امامزاده سید ابراهیم به دلیل اهمیت مذهبی و دینی مردم شهر زنجان دارای اهمیت زیادی از ابعاد تجمع مردم و حضور آحاد جامعه است.

به گزارش همدلی زنجان؛ اهمیت این امامزاده از ابعاد دیگر نیز مطرح است و آن اینکه حضور دسته های عزاداری و مطرح شدن زنجان به عنوان پایتخت شور و شعور حسینی و ختم بسیاری از دسته های عزاداری مهم همچون حسینیه اعظم و زینبیه اعظم (س) که امروز ابعاد جهانی دارد به اهمیت فضای معماری و شهرسازی این امامزاده بسیار افزوده است.

اما آنچه امروز شاهد آن هستیم، در شان اهمیت مطرح شده نیست. در سال های بسیار دور یک مدرسه تاریخی مجاور این امامزاده خریداری شد و به فضای آن الحاق شد و آنطور که انتظار می رفت شاهد توسعه مناسب فیزیکی این امامزاده نبوده ایم. از طرف دیگر رهبر انقلاب در سال های گذشته بارها بر تبدیل امامزادگان به قطب های فرهنگی تاکید کرده اند.

در همین راستا انتظار بر این بود فضای فعلی امامزاده سید ابراهیم بیش از این ها در جهت تبدیل شدن به یک قطب مهم فرهنگی حرکت کند. بعد از الحاق فضای مدرسه به فضای امامزاده شاهدیم در ضلع جنوبی برخی فضاهای تجاری ایجاد شده و در ضلع شمالی در چند فضای تجاری-فرهنگی ایجاد شده است و ظاهرا نگاه بیشتر کسب درآمد بوده است.

متاسفانه امروز در سطح شهر زنجان همین رویکرد در مساجد برخی شهرک های اقماری نیز به وضوح دیده می شود در حالی که فضای فیزیکی مساجد تکمیل نشده و دارای مظاهر فرهنگی و معماری متناسب با مساجد نیستند! اما دارای فضای تجاری هستند!

امامزادگان ظرفیت ارزشمندی برای ترویج معرفت دینی در جامعه هستند که باید به بهترین نحو ممکن و آن گونه که شایسته است از آن بهره گیری شود. اما فضای فعلی امامزاده سید ابراهیم بخش عمده ای به پارکینگ و بخشی نیز فضای تجازی در جوار حرم تبدیل شده و فضایی که بتواند فعالیت فرهنگی و نیاز مذهبی و فرهنگی جامعه را برطرف کند را شاهد نیستیم.

 سازمان اوقاف و امورخیریه کشور همواره تلاش داشته با اجرای برنامه ها و طرح های مختلف و مستمر در زمینه تبدیل امامزادگان به قطب های فرهنگی کوشا باشد، در زنجان نیز تلاش هایی در این راستا صورت گرفته اما واقع موضوع اینکه امروز باید محوطه امامزاده سید ابراهیم باید به لحاظ معماری و شهرسازی فضایی جاذب و مروج فرهنگ و هنر دینی و مذهبی تشیع باشد که نیست.

حتی مردم از استقرار چند مبلمان ساده برای نشستن در جوار حرم محرومند! فضای لازم برای ایجاد یک شرایط مناسب فرهنگی برای حضور مردم و فعالیت های فرهنگی در امامزاده سید ابراهیم فراهم است و نیازمند یک برنامه و طرح جامع و اجرای آن است.

بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی بیان می کنند ما می خواهیم که در پناه این امامزادگان مردم در آرامش زندگی کنند و موقوفات باید به حال وقفیت باقی و عمل به وقف شود و رهبری معظم انقلاب نیز بیان می کنند امامزادگان و بقاع متبرکه باید به قطب های فرهنگی تبدیل شوند.

باید استفاده شایسته از مکان های مذهبی به منظور ترویج معنویت و معرفت در میان آحاد مردم و نسل جوان صورت گیرد. وجود امامزادگان و بقاع متبرکه زمینه مناسبی برای ارضای نیازهای روحی و روانی جامعه در شرایط فعلی است.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست