1. ایران
  2. فایل ظریف

کد خبر: 21180

فایل ظریف

✍️ نیلوفر منصوریان

فرضیه اول

اما انتشار این فایل صوتی را می‌توان ازچند منظر بررسی کرد. فرضیه اول به مذاکرات برجامی ایران در وین برمی‌گردد. براساس این فرضیه بخشی از جریان‌هایی که مخالف مذاکرات مجدد ایران با گروه ۱+۴ با حضور غیرمستقیم آمریکا برای رفع تحریم‌ها هستند در شرایطی که به‌نظر می‌سد بن‌بست این گفت‌وگوها شکسته شده است اقدام به انتشار این فایل صوتی کرده‌اند تا به این مذاکرات ضربه بزنند. به باور عده‌ای که معتقد به این فرضیه هستند انتشار آن بخش از سخنان ظریف در مورد مخالفت روسیه با برجام خود گویای این ادعاست.

به گفته این افراد انتشار این فایل صوتی ادامه پخش سریال‌ها و برنامه‌های تخریبی است که در این مدت در صداوسیما و برخی رسانه‌های همسو پخش شده است. در همین راستا می‌توان به بیانیه اخیر وزارت امور خارجه مبنی‌بر فشارهایی که این روزها برای تخریب روند مذاکرات در وین می‌شود اشاره کرد. در همین راستا، جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز گذشته در توییتی هدف از انتشار فایل صوتی از وزیر خارجه را ضربه زدن به مذاکرات وین و استیضاح او دانست. محمود میرلوحی فعال سیاسی نیز در گفت‌وگو با «ایلنا» با بیان اینکه متاسفانه در مواردی شاهد دودستگی بین بخش‌های امنیتی و سیاسی هستیم، گفت: به نظر می‌رسد باید ریشه این ناهماهنگی و دوگانگی را که در همه عرصه‌ها ریشه دوانده است قطع کرد.

فرضیه دوم

فرضیه دوم به بحث احتمال حضور ظریف در انتخابات ریاست‌جمهوری بازمی‌گردد. براساس این فرضیه هدف جریان‌ها یا افرادی که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ اقدام به انتشار این فایل صوتی محرمانه کرده‌اند، تبدیل ظریف به چهره سوخته برای اعلام نامزدی و پایان آینده سیاسی ظریف بوده است. خصوصا که از او به‌عنوان یکی از گزینه‌های جدی اصلاح‌طلبان برای ریاست‌جمهوری یاد می‌شود. این در حالی است که خود ظریف در این مدت بارها تاکید کرده است به‌دنبال این پست نیست و از مخالفانش درخواست کرده در این چند ماه آخربه او اجازه دهند که کارش را انجام دهد. این بحث به اندازه‌ای میان کاربران شبکه‌های اجتماعی داغ است که روز گذشته حتی با واکنش پسر محمد جواد ظریف در یکی از روم‌های کلاب‌هاوس که به بررسی فایل صوتی مذکور می‌پرداخت روبه‌رو شد و او به صراحت اعلام کرد پدرش قصد کاندیداتوری ندارد.

در همین راستا روز گذشته روح‌الله متفکر‌آزاد، عضو هیات رئیسه مجلس نیز در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «‌پیام آقای ظریف کاملا روشن است یا اجازه بدهید مذاکرات جدید را انجام بدهم، با هر نتیجه‌ای! یا کاندیدای ریاست‌جمهوری خواهم شد! ظاهرا ایشان گمان کرده که کاندیداتوری‌اش واهمه‌برانگیز است. به نظرم خسارت کاندیداتوری شان از خسارت عبور از منافع مردم کمتر است.

فرضیه سوم

براساس فرضیه سوم، این فایل صوتی توسط خود تیم مذاکره‌کننده و وزارت خارجه منتشر شده تا کم‌وکاستی‌های سیاست خارجی دراین سال‌ها را به گردن نیروهای دیگر بیندازند و در همین راستا به محبوبیت تیم مذاکره‌کننده افزوده و ازسوی دیگر به طرف‌های درگیر در مذاکرات این پیام را برسانند که وزارت خارجه مسوول نقض بخش‌هایی از برجام در سال‌های گذشته نبوده است. این فرضیه بخش دیگری هم دارد که هدف از انتشار این فایل صوتی و بیان اقدامات سپاه قدس در منطقه از سوی ظریف و اختلاف‌نظر او باسردار شهید قاسم سلیمانی را با هدف ضربه زدن به این بخش از سپاه تلقی می‌کند. افرادی که این فرضیه را مطرح می‌کنند سخنان ظریف مبنی‌بر ترجیح «میدان‌» بر «دیپلماسی» در کشور را دلیل خود توصیف می‌کنند. در همین راستا روز گذشته محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در واکنش به آن بخش از سخنان ظریف در مورد ترجیح «میدان» به «دیپلماسی» در توییتی از تدبیر و شجاعت سردار قاسم سلیمانی تقدیر کرد و نوشت تدبیر حاج قاسم، میدان‌ها را فتح و معابر دیپلماسی را باز کرد. چیزی جز سیاست‌بازی یا ساده‌لوحی نمی‌تواند این حقیقت روشن را کتمان کند. او در این توییت اشاره‌ای به فرصت‌طلبی برای رسیدن به مقاصد سیاسی می‌کند.این فرضیه در شرایطی مطرح می‌شود که به گفته سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه،میدان و دیپلماسی دو بال جمهوری اسلامی ایران هستند و آنهایی که به‌دنبال تخریب دیپلماسی هستند، در پازل بدخواهان حرکت می‌کنند. /دنیای اقتصاد

 

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست