1. اجتماعی
  2. مصرف قلیان بین زنان زنجانی رشد تصاعدی دارد

کد خبر: 7574

مصرف قلیان بین زنان زنجانی رشد تصاعدی دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه استعمال قلیان در استان افزایش یافته است، گفت: مصرف قلیان بین زنان زنجانی رشد تصاعدی دارد.

به گزارش “همدلی‌زنجان”؛  پرویز قزلباش در جلسه ساماندهی امور جوانان، با اشاره به اینکه حدود ۳ درصد از جمعیت جوان استان زنجان، فشار خون بالا دارند، افزود: ۲.۹۶ درصد از گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال فشار خون بالا دارند و استان زنجان، رتبه ۲۴ کشوری را دارد.

وی با بیان اینکه  طبق آمار ۲۰ درصد از جمعیت استان زنجان را جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله تشکیل می‌دهند، ادامه داد: ۸۹.۴ درصد از جمعیت جوانان استان زنجان در سامانه «سیب» پرونده تشکیل داده‌اند که ۹۸ هزار نفر مرد و ۹۰ هزار و ۴۶۹ نفر زن را شامل می‌شود.

قزلباش  با اشاره به اینکه در مجموع، ۸۰.۹ درصد مرد و ۸۷.۹۴ درصد زن یک بار از سیستم سلامت خدمات دریافت کرده‌اند، افزود: آقایان جوان که تشکیل پرونده دادند بیش از ۹۸ هزار نفر و بانوان جوان ۹۰ هزار و ۴۶۹ نفر هستند.

وی لزوم توجه به فعالیت‌های بدنی در بین جوانان را مورد تأکید قرارداد و افزود: باوجوداینکه در سطح کشور شاهد وضعیت خوبی در زمینه فعالیت‌های بدنی در بین جوانان نیستیم ولی وضعیت استان زنجان در این زمینه مطلوب است.

قزلباش افزود:  در حال حاضر درصد استعمال دخانیات در استان زنجان ۴.۴ درصد است و این میزان نسبت به کشور وضعیت خوبی نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان  با اشاره به اینکه  هر بار مصرف قلیان حدود ۱۰۰ نخ سیگار را شامل می‌شود، گفت:  نسبت مصرف سیگار بین آقا و خانم در کل کشور ۲۱ به یک است ولی در مصرف قلیان این نسبت متفاوت است و از هر ۲.۵ مرد ۲ زن قلیان مصرف می‌کنند.

قزلباش با بیان اینکه همچنین ۴.۴ درصد از جمعیت استان دخانیات مصرف می‌کنند و بر این اساس، استان در بحث کشوری وضعیت خوبی ندارد. تأسف‌بارتر اینکه ترویج مصرف قلیان در این حوزه مؤثر بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه استعمال قلیان در استان افزایش یافته است، گفت: مصرف قلیان بین زنان زنجانی رشد تصاعدی دارد.

قزلباش با اشاره به اینکه هر بار مصرف قلیان، با مصرف ۱۰۰ نخ سیگار برابری می‌کند، افزود: حتی کسی که در معرض دود قلیان است نیز گویی ۵ نخ سیگار استعمال کرده است. این در حالی است که نسبت مصرف سیگار بین آقا و خانم در سطح کشور، ۲۱ به یک است ولی در مصرف قلیان این نسبت تقریباً معادل ۲.۵ به ۲ است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان  با بیان اینکه میزان مصرف نمک در استان زنجان بالا است  و سرانه سرطان معده در بین آقایان خطرناک و ناگوار است، گفت:  در رابطه با چربی خون و مصرف سبزی وضعیت خوبی داریم.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
علیرضا فیروز فر سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان شد
خبر قبلی
تصفیه خانه آب ابهر و خرمدره دهه فجر افتتاح می شود
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست